oprac. Maciej Deja| 

Opinia Polaków o Kościele coraz gorsza. Tak źle nie było od 24 lat

0
Podziel się:

Fatalne wieści dla Kościoła. Targana skandalami pedofilskimi instytucja musi też pogodzić się z coraz gorszą opinią u wiernych. Opublikowane badanie CBOS pokazuje najsłabszy wynik od 1995 roku.

Aż 40 proc. badanych negatywnie ocenia działalność Kościoła w Polsce
Aż 40 proc. badanych negatywnie ocenia działalność Kościoła w Polsce (iStock.com)

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce wyraźnie się pogorszyły. Odsetek badanych, który odbiera ją pozytywnie spadł aż o 9 punktów procentowych i wynosi 48 proc.

O 8 punktów procentowych wzrósł za to odsetek ankietowanych, którzy oceniają działalność Kościoła negatywnie. Liczba niezadowolonych znacznie zbliżyła się do zadowolonych - ich odsetek wynosi 40.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Polacy o Kościele. Najgorsze wyniki od ćwierci wieku

CBOS podkreśla, że to najsłabsze notowania Kościoła od niemal 25 lat - konkretnie od 1995 roku. Badania przeprowadzono w dniach 16-23.05.2019.

Zobacz także: Zobacz też: Miażdżący sondaż po filmie Sekielskich. Europosłanka Wiosny komentuje

Na wynik mogła wpłynąć spóźniona reakcja na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Kościelni hierarchowie nie chcieli zabrać głosu, gdy prosili o to autorzy.

Po publikacji filmu, który odtworzono w serwisie YouTube.com już ponad 21 milionów razy, Episkopat zareagował. Biskupi ogłosili, że pracują nad stworzeniem sprawnego systemu zgłaszania przypadków pedofilii wśród duchownych, jak i ochroną ofiar. Napisali też list, który miał zostać odczytany we wszystkich kościołach w niedzielę 26 maja. Wielu proboszczów zlekceważyło ten nakaz.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić