Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

PiS nie wystawi ponownie kandydatury Stanisława Piotrowicza do TK? Spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego

3
Podziel się:

Kandydatura Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego wcale nie jest pewna. Jak już wcześniej informowała WP, PiS szuka sposobu, by się z niej wycofać. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, we wtorek mieli rozmawiać na ten temat prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Cichoń to nowy kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego? Miałby zastąpić Stanisława Piotrowicza
Zbigniew Cichoń to nowy kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego? Miałby zastąpić Stanisława Piotrowicza (PAP, Rafał Guz)

Informację o rozmowie prezydenta z prezesem PiS o możliwej zmianie kandydatur do TK podała "Rzeczpospolita". Źródło gazety nie ujawniło jednak, jakimi ustaleniami skończyła się ta dyskusja.

O tym, że kierownictwo PiS szuka sposobu na wycofanie się z kandydatury Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na zajęcie miejsca Piotrowicza, jak ustaliła WP, namawiany ma być były bezpartyjny senator i były członek senackiego klubu PiS Zbigniew Cichoń z Małopolski.

Zobacz także: Burza po wystąpieniu Macierewicza. Nie przywitał Kwaśniewskiego. Posłowie Lewicy komentują

Cichoń ma 66 lat. Jest prawnikiem - adwokatem. Kiedy Piotrowicz oskarżał opozycjonistów, on był obrońcą w procesach politycznych, a od 1980 działał w Solidarności. Cichoń był senatorem w latach 2005-2007 i w ostatniej kadencji. Jest aktywnym zwolennikiem pro-life.

- Gdyby padła taka propozycja, nie mówiłbym "nie". Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, taka służba publiczna w Trybunale to byłby zaszczyt - powiedział mec. Cichoń "Rzeczpospolitej".

3 grudnia kończy się kadencja 3 sędziów TK - Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji sędziów. To oznacza, że powinny wpłynąć do 3 listopada. PiS złożył je w czwartek - 31 października. Wskazał na sędziów TK kandydatury Krystyny Pawłowicz, Elżbiety Chojny-Duch i Stanisława Piotrowicza.

Problem w tym, że zrobiono to w starej kadencji Sejmu, a pod wnioskiem podpisali się posłowie, którzy nie zostali ponownie wybrani. To oznacza, że PiS będzie musiał wnioski złożyć ponownie

- Procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu, wynika to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych - potwierdził w ubiegłą środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, cytowany przez polsatnews.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
lili
3 lata temu
WSTYD PAWLOWICZ WYSTAWIONA DO T K OSMIESZONE PRZEZ CALA POLSKE BABSKO FLGE UNI NAZWALA SZMATA MORDY LUDZIOM PARSZYWE KAZALA POZAMYKAC I PREZESIK CO ROZNIOSL ZARAZE Z MORDAMI PARSZYWYMI WYDAL POLECENIE WYSTAWIC A TATUS PREZESA MOWIL
Squater
3 lata temu
No bo PIS chcial wystawic tego obrońce, tylko cos im sie popieprzylo i wystawili prokuratora :D To prawnik i to prawnik .....myslieli ze ciemny lud nie zakuma roznicy
hmn
3 lata temu
Przecież jest człowiek,który trzyma rękę Prezydenta i robi z nią co chce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić