Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Piwo dopiero po 23:00. Tak rząd chce walczyć ze spożyciem

107
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzenia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt zmian zgłosiło już Radzie Ministrów. Jednym z pomysłów na walkę z uzależnieniem Polaków ma być ograniczenie emisji reklam piwa.

Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa w UE.
Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa w UE. (PAP)

Jak pisaliśmy w WP w ubiegłym tygodniu, Ministerstwo Rodziny, w odpowiedzi na interpelację poselską, zgłaszało konieczność usunięcia reklam piwa z telewizji publicznej.

Resort Zdrowia nie był jednak przychylny tak radykalnym rozwiązaniom, zwłaszcza że nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracuje już co najmniej od pół roku.

Ministerstwo Zdrowia opowiada się raczej za skróceniem czasu antenowego, w którym piwo mogłoby być reklamowane. Złocisty trunek ma zniknąć z telewizji, radia czy kina przed godziną 23:00.

Piwne marki reklamować mogłoby się jedynie między 23 a 6 rano – piszą "Wirtualne Media". Dla przypomnienia, dziś takie reklamy mają prawo się ukazywać po godz. 20.

Zobacz także: Rynek alkoholi w Polsce. Co najchętniej piją Polacy?

98,8 litrów piwa na głowę

Skąd, zdaniem resortu, konieczność kolejnych obostrzeń? W uzasadnieniu założeń nowelizacji posłowie powołują się na szacunki WHO, według których spożycie napojów alkoholowych w Polsce będzie rosło.

"Podniesienie świadomości konsumentów oraz ułatwienie podejmowania właściwych wyborów, a także wprowadzenie rozwiązań umożbez wliwiających ograniczenie dostępności fizycznej napojów alkoholowych bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia skali problemów wywoływanych przez alkohol wśród Polaków" - przekonuje ministerstwo w uzasadnieniu.

Jak pisaliśmy w WP, w ostatnich dziesięciu latach najmniejsze spożycie piwa odnotowano w 2010 r. - 90,2 l, największe zaś w 2012 r. - 99,2 l. Według danych GUS, w ubiegłym roku statystyczny Polak wypił średnio 98,8 l piwa.

Rośnie produkcja

Produkcja piwa w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła o 14 proc. W ubiegłym roku sięgnęła blisko 42 mln hektolitrów, z tego 1,4 proc. stanowiło piwo bezalkoholowe. Jak informowaliśmy w WP, produkcja złocistego trunku bez procentów od 2012 r. do 2016 r. prawie się podwoiła - z 316 tys. hektolitrów do 602 tys. hektolitrów.

Obecnie jesteśmy trzecim co do wielkości producentem piwa w UE, co przynosi budżetowi dochód na poziomie 3,6 mld zł rocznie. W produkcji piw wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy. Większość surowców potrzebnych do wytworzenia piwa w kraju pochodzi z rodzimych plantacji.

Polskie piwo cenione jest również w świecie i całkiem sporo go eksportujemy. W 2016 roku sprzedaliśmy blisko 336 mln litrów o wartości 157 mln euro. Głównymi odbiorcami były Holandia (za 22,3 mln euro), Wielka Brytania (za 18,7 mln euro) oraz Niemcy (za 17,7 mln Euro).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(107)
ip
5 lata temu
Temu panisku zabrońcie współuczestniczyć w reklamach lekarstw i ostrzeżeń i zażywania bez konsultacji z lekarzem. To hipokryta.
Eva natasz
5 lata temu
piwo z rana jak śmietana!
stefan
5 lata temu
chyba przestane pic i stane sie abstynentem tak jak ci ktorzy te ustawy uchwalaja
aboco
5 lata temu
No to chyba już blisko alkohol po 13 . Coś mi to dawne nie chciane czasy ;-)))))
zibi
5 lata temu
ja jestem za zakazem reklam czego kolwiek
gość.
5 lata temu
Już to przerabialiśmy kiedyś było od 13.00. Najlepiej sprzedawać od 5 do 7 rano.
Qq
5 lata temu
Najgorsze jest to że urzędnik chce decydować czy mam pić piwo czy tani wyrób winopochodny. Może na początek wycofać piwo i inne trunki z restauracji sejmowych, no bo kto może pić w pracy drodzy rodacy. Takie pomysły nadchodzą wtedy gdy rządzący testują obywateli by podnieś ceny...
Ewka
5 lata temu
W końsu jesteśmy dorosłymi ludźmi i każdy sam decyduje: herbata, czy piwo.
hhhhh
5 lata temu
mnie też rażą reklamy piwa. Ale trzeba sprawdzić ile czego się pije. Czy w tym układzie piwo jest złym wyborem? Piwo, a jeszcze lepiej marihuana jest rekreacyjne, czyli formą odpoczynku. Ważniejsze, sądzę, jest publiczne picie piwa. Wolałbym w takim układzie plan arabski. Jeżeli na zewnątrz, to w krajach arabskich jest dziedziniec WEWNĘTRZNY, otoczony zabudową. Nie piją zwykle niczego.
SUZA
5 lata temu
Już tej jaśnie rządzącej partii odbija. Ci którzy będą chcieli pić będą to robili. W USA już to było a my powoli wracamy do tych tego co oni już przerabiali. Staniemy się super krajem bez seksu,bez alkoholu,Kościuk modlitwa i spanko. Robić dzieci na 500+, a potem do pracy i w kółko to samo. To jest cały PIS.Tak aby zaspokoić ich wydumane wizje. A oni będą robili z nami co zechcą bo tak głosowali Polacy, ale przypominam nie większość.
szczesliwy
5 lata temu
Przyznajcie się - działają na Was reklamy ? Na mnie wręcz przeciwnie. Nie kupuję tego, co jest nachalnie reklamowane. Zawsze znajdę jakiś zamiennik. Gdy wszyscy wokół zachwalają i korzystają z produktu X ja wybieram Y. Nie zażywam lekarstw i innych bzdurnych suplementów. Nikt mnie nie zna, nie ma mnie w sieci, nie mam nigdzie konta, nawet w banku. Pieniądze biorę do ręki. Nimi też płacę. Nie mam kredytów ani innych długów. Nie mam przyjaciół ani znajomych poza hermetyczną grupką osób. Jestem natomiast odmieńcem, który nie kwalifikuje się, by go obejmować statystyką. Jak wirus, którego system nie widzi. Tak tylko sobie piszę, bo raz na jakiś czas można coś umieścić w tym grajdołku. Zdrowie
AQ
5 lata temu
A może tak ograniczyć propagandę TV PIS i nadawać ją po północy.
camionero
5 lata temu
całkiem zakazać reklam i naród od razu zdrowszy
cvc
5 lata temu
A co z seksem ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić