Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marek Grabski
|

Planowali prowokację przed ambasadą Polski w Kijowie. 29 zatrzymanych

0
Podziel się:

W Kijowie zatrzymano 29 osób, które planowały prowokację przed budynkiem ambasady Polski. Chcieli oni spalić kukłę i wykrzykiwać przy tym "ekstremistyczne hasła".

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła, że zatrzymała 29 osób, które jej zdaniem działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych zamierzały przeprowadzić prowokację przed konsulatem Polski w Kijowie.

Polska ambasada w kijowie nie skomentowała tej sprawy. SBU poinformowała, że zatrzymani zamierzali rozlać przed konsulatem czerwoną farbę oraz powiesić i podpalić kukłę.

"Miały temu towarzyszyć ekstremistyczne okrzyki i użycie pirotechniki. Celem akcji było podżeganie do nienawiści na tle narodowym, zaostrzenie stosunków ukraińsko-polskich i podważenie autorytetu Ukrainy na arenie międzynarodowej" - przekazała SBU.

Zobacz także: Polak pobity w rosyjskiej telewizji za "czerwonych faszystów"

Według służby zatrzymani są członkami kijowskich klubów sportowych, a za udział w tej akcji mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 tys. hrywien (ok. 140 złotych). Do zatrzymania, w tym organizatora - obywatela Ukrainy - doszło w pobliżu polskiego konsulatu przy ulicy Chmielnickiego.

"Przyjechali tam dwoma pojazdami, w których policja znalazła pistolety na gumowe kule, noże, transparenty z prowokacyjnymi tekstami, świece dymne i makietę szubienicy" - poinformowała SBU.

Jest to już drugi w bieżącym roku incydent, związany z polską placówką dyplomatyczną na Ukrainie. Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników. Nikt nie ucierpiał.

W październiku 2015 roku przed konsulatem RP we Lwowie eksplodował granat podłożony w koszu na śmieci.

Żródło: WP, PAP, RMF FM

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić