Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Martyna Kośka
|

Podatek cukrowy. Branża ostrzega: droższe napoje zostaną zastąpione przez produkowane za granicą

28
Podziel się:

Słodzone napoje nie znikną z półek tylko dlatego, że rząd dodatkowo je opodatkuje. Będą w sprzedaży nadal, po prostu pochodzić będą z zagranicy, gdzie podobne ograniczenia nie obowiązują – przekonują przedstawiciele branży spożywczej.

Spożywamy za dużo cukru w różnych postaciach. Rząd postanowił to zmienić przez nałożenie nowych podatków
Spożywamy za dużo cukru w różnych postaciach. Rząd postanowił to zmienić przez nałożenie nowych podatków (iStock.com)

- Moment jest bardzo nieodpowiedni, a wręcz katastrofalny. Z tego względu, że ceny cukru w ciągu trzech lat spadły o około 40 procent - mówi w rozmowie z RMF FM Michał Gawryszczak ze Związku Producentów Cukru.

Cukrowników martwi pomysł nowego podatku, tzw. cukrowego. Ma wejść w życie od kwietnia. Rząd chce zniechęcić konsumentów do kupowania słodzonych napojów, dzięki czemu nasze zakupowe wybory będą po prostu zdrowsze.

Cel sam w sobie słuszny, ale największymi jego ofiarami będzie branża cukrownicza: plantatorzy buraka cukrowego, zakłady zajmujące się produkcją cukru. Do tego spisu dodać należy producentów napojów, bo ich produkty będą droższe nawet o złotówkę.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach - fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Przedstawiciele branży spożywczej widzą w ministerialnym projekcie dziury, które mogą doprowadzić do tego, że wybór słodkich napojów wcale nie będzie mniejszy. Będą one po prostu pochodziły z innych krajów.

- W tym układzie, który zaproponował rząd, cukier będzie pochodził z Niemiec, Czech i Słowacji. Napoje też będą stamtąd pochodziły. Tam nie ma podatku od cukru – tłumaczy Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Przypomnijmy, że rząd chce wprowadzić za napoje słodzone dodatkową opłatę 70-80 groszy za litr. Chodzi zwłaszcza o napoje kolorowe i tak zwane energetyki. Zebrane w ten sposób pieniądze mają trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia na walkę z otyłością.

To nie jedyny pomysł na to, jak walczyć ze złymi przyzwyczajeniami Polaków. Dodatkowa opłatą objęte zostaną również tak zwane małpki, czyli małe butelki alkoholu do 300 mililitrów. Każda butelka ma być mniej więcej o złotówkę droższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(28)
Ala
2 lata temu
Należy też wprowadzić podatek dla rządu , od głupoty!!!!!!!
Słodki
2 lata temu
Bzdura goni bzdurę. Tu nie chodzi o zdrowie tylko o dodatkowe pieniądze. Ludzie mają rozumy i wiedzą co kupują, jak chcą słodki napój to kupią słodki jak nie to nie.
Obserwator
2 lata temu
Tylko patrzeć jak ludziom puszczą nerwy i wyjdą na ulicę.
vvVvv
2 lata temu
Taa, który to już podatek choćby tylko w tym roku??
ktoś
2 lata temu
Ha ha ha ha ha. Kabaret PiS na deskach teatru "POLSKA". Szkoda, że bilety cholernie drogie...
Woolfgang
2 lata temu
Kiedyś byłem dumny że jestem Polakiem...
Ona
2 lata temu
Josnna
gość
2 lata temu
dlaczego tak niemiłosiernie słodzą te napoje, w 1 litrze napoju jest pół szklanki cukru!, placki też są słodkie do brzydzenia, zjadłmy więcej gdyby były mniej
norma
2 lata temu
Polski burak,ale cukrownia niemiecka lub z innego kraju. No i pracownik polski. Państwo może pomagać lub chcieć aby naród zdrowo żył . Ale nie kosztem naszego przemysłu czy naszej gospodarki . Może warto sprawdzić ile szajsu sprowadza się z zachodu do nas. I za to się zabrać .
Dragan
2 lata temu
Ten artykuł wygląda jak był zlecony przez przemysł spożywczy. W Polsce nie ma polskiego przemysłu cukrowego i też importujemy cukier.
Polandia
2 lata temu
Potem podatek od soli, następnie za to że w ogóle możesz oddychać Władziu ;- podatek od majonezu, ketchupu, przypraw ......... i tu się zacznie :D Takich cyrków jak nigdy nie widziałem. Tylko w PL takie jaja.
Deny
2 lata temu
Kazdy Polak bedzie musial od kwietnia 2020r posiadac kota
drogowy
2 lata temu
ten fundusz nazywa się deficyt budzetowy, zmieniaja tylko nazwe
Tłusty z PiS
2 lata temu
Płacić i nie marudzić!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić