Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Łakomski
Grzegorz Łakomski
|
aktualizacja

Podwładni Morawieckiego okradali resort finansów. ”Pod latarnią jest najciemniej”

72
Podziel się:

Kierowcy ministerstwa finansów przez kilka miesięcy okradali resort podbierając benzynę tankowaną do kanistrów – dowiedziała się Wirtualna Polska. Biuro prasowe MF potwierdza, że proceder wykazała kontrola, po której pracę straciło dwóch pracowników. ”Pod latarnią jest zawsze najciemniej” – komentuje dla nas oficer Biura Ochrony Rządu specjalizujący się w transporcie.

Limuzyny przed ministerstwem finansów
Limuzyny przed ministerstwem finansów (WP.PL, grzegorz łakomski)

Mateusz Morawiecki, kierujący resortami finansów i rozwoju, stawia na uszczelnianie systemu podatkowego. Wicepremier przechwala się, że odnosi w tym względzie spore sukcesy i jest jak Eliot Ness (prokurator ścigający Ala Capone), czy bohaterowie grywani przez Clinta Eastwooda.

- Co parę dni słyszymy, że mamy robić materiał o sukcesach Morawieckiego w uszczelnianiu sytemu podatkowego. A nie jest łatwo wałkować w kółko ten sam temat - przyznaje w rozmowie z nami pragnący zachować anonimowość dziennikarz TVP.

Morawiecki chwali się też, że w pierwszej połowie 2017 roku podległe mu służby uniemożliwiły 1800 prób nielegalnego przewozu paliwa. Szkopuł w tym, że w tym samym czasie - jak ustaliła Wirtualna Polska - znacznie mniej szczelny był jego resort, w którym na paliwie wicepremiera, przez co najmniej kilka miesięcy, oszukiwali jego podwładni.

W jaki sposób? Najbardziej prymitywny – podczas tankowania resortowych samochodów kierowcy odlewali paliwo do kanistrów.

Wtorek. Przed gmach ministerstwa finansów podjeżdża jedna ze lśniących, czarnych limuzyn. Pytanie o kontrolę, dotyczącą resortowego paliwa, wywołuje na twarzy wysiadającego z auta kierowcy uśmiech. Przyznaje, że sprawa nie jest tajemnicą. ”No, ale ode mnie, to pan szczegółów nie usłyszy” – rzuca i ucieka do budynku ministerstwa.

Zobacz także: Najbogatszy minister. Analizujemy majątek Mateusza Morawieckiego

Kontrola dotycząca eksploatacji samochodów służbowych MF została przeprowadzona w czerwcu.

Biuro prasowe resortu potwierdziło, że "podczas wewnętrznej kontroli stwierdzono nieprawidłowości związane z eksploatacją pojazdów służbowych”.

„Dotyczyły one nieuprawnionego poboru paliwa przez dwóch pracowników, czym rażąco został naruszony regulamin pracy. Z pracownikami tymi został rozwiązany stosunek pracy – podkreślono w wysłanej nam odpowiedzi.

Jak długo trwał proceder? – pytamy.

Kontrola wykazała „przypadki nieuprawnionego poboru paliwa” w okresie od kwietnia do czerwca 2017 roku – wyjaśnia resort. Nie odpowiedział jednak na pytanie dotyczące wysokości poniesionych strat.

O proceder zapytaliśmy też oficera BOR, który w Biurze odpowiadał za transport.

- Najciemniej jest pod latarnią – odpowiada nasz rozmówca, nie kryjąc rozbawienia.

- W BOR dawno ten problem został rozwiązany, gdy został wprowadzony bezgotówkowy system rozliczeń, czyli tzw. karty flotowe – przyznaje.

- Kierowca na stacji musi podać numer pojazdu, stan licznika i do nas przychodzi faktura. Wszystko widać jak na dłoni i wałki na paliwie muszą się skończyć – tłumaczy to rozwiązanie.

Potwierdza to również inny funkcjonariusz BOR: – Kiedyś to był powszechny sposób na dorabianie do pensji, ale to się już skończyło – przyznaje. Jak widać na przykładzie ministerstwa finansów - niestety jednak nie wszędzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(72)
Żenada
5 lata temu
To jest żenada by drobnych ciułaczy na benzynie podrownywac z próbami wyłudzeń które resort finansów udaremnił w tym czasie :D Ale widocznie cwaniaków boli, ze nie ma już łatwych pieniędzy i powstają takie ochlapowate treści jak ten artykuł.
stefan
5 lata temu
za po paprancow nie bylo okradania resortow za po paprancow to było klawo
O2
5 lata temu
Wprowadzenie flot nie eliminuje kradzieży paliwa. Niestety są na to sposoby Panie oficerze
terefere
5 lata temu
Od kwietnia do czerwca, wiec co wy piep...cie internauci hee? Ile to m-cy minelo? Ile tankowan? Niech w kwietniu zatankuje do pelna 3x, w maju 3x nie wiadomo do ktorego czerwca, wg mnie Baardzo Szybko wyczaili ze cos jest nie tak.
noo
5 lata temu
zobaczyli ze on byle jaki i do przodu
www.
5 lata temu
Gora dostaje krocie za psucie Polski a doly musza dokrasc.
gość
5 lata temu
Kiedyś to był powszechny sposób na dorabianie do pensji, ale to się już skończyło – przyznaje. Brawo, brawo Morawiecki" Kontrola wykazała „przypadki nieuprawnionego poboru paliwa” w okresie od kwietnia do czerwca 2017 roku – wyjaśnia resort. Morawiecki bierze się nawet a drobnych oszustów, rewelacja, bo ja mam wrażenie że u nas było przyzwolenie i takiego człowieka który kradł nazywamy zaradnym.
mały jan
5 lata temu
To nic, że udaremniono 1800 prób przewozu nielegalnego paliwa, bo w ciągu 2 miesięcy kierowcy w tym resorcie podkradli paliwa do kanistrów. To nic, że wykryła to zarządzona kontrola. Co tam się musi dziać! Te wypowiedzi pragnącego zachować anonimowość dziennikarza i kierowcy lśniącej, czarnej limuzyny. Panie Grzegorzu Łakomski. Nie jest pan dziennikarzem tylko politykierem. Na tak tendencyjnie podaną wiadomość nawet zwolennicy zamawianego u pana artykułu się nie nabiorą. Jakoś pan milczy o wielkich aferach nie tylko paliwowych przez 8 lat poprzednich rządów gdzie nie zlecano żadnych kontroli. I tak zaraz skasujecie tą wypowiedź.
gośc
5 lata temu
Taki jest PiS że innych to do więzienia by dał a sam kradnie wszystko jak się podoba. Tylko naiwnym wciskają bzdury o sukcesach. Zniszczą nasz kraj dokładnie.
Manymany
5 lata temu
Teraz dorabiacze zasilą KOD i wzrośnie poparcie platformy o 2 osoby.
Głos ze Zgorz...
5 lata temu
A co ma do tego Morawiecki?,że popeowskie borowiki kradną,mieli szkołę od Radka Zdradka vel Ośmiorniczki ,jak to się robi,myśleli że dalej będzie jak za PO,a tu rozliczonka zażądano,dalej już wiecie,po co to dmuchać,jak wiadomo że co za PO to kradnie.
sdtysr
5 lata temu
dobra zmiana zlodziejski pis
1,2....
5 lata temu
Najlepiej zacząć sprzątanie od własnego "podwórka"....chociaż..."co wolno wojewodzie to nie tobie .."....aż ciśnie się na usta.
Lepper
5 lata temu
Petrumisiewicze uczniowie Balcerowicza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić