Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Praca nie chroni przed ubóstwem. Zagrożony nim jest co dziesiąty pracownik na terenie UE

21
Podziel się:

Jednemu na dziesięciu pracowników w wieku 18 lat lub starszych grozi ubóstwo - tak wskazują dane Eurostatu. Optymizmem nie napawa też fakt, że odsetek osób zagrożonych tym zjawiskiem rośnie.

Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem.
Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem. (flickr.com)

Odsetek pracowników zagrożonych ubóstwem na terenie Unii Europejskiej wynosił w 2018 roku 9,5 proc. Dane Eurostatu wskazują wzrost w porównaniu z wynikiem z 2008 roku, kiedy odsetek ten wynosił 8,6 proc.

Bieda zagraża najbardziej pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin lub okresowo oraz pracownikom tymczasowym. Odsetek zagrożonych ubóstwem w grupie osób pracujących nie w pełnym wymiarze godzin wyniósł 15,7 proc. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze (7,8 proc.).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób zatrudnionych na czas określony. Ryzyko ubóstwa w ich przypadku wynosi 16,2 proc. - jest ono niemal trzykrotnie wyższe, niż w przypadku osób posiadających stałą pracę (6,1 proc.).

Zobacz także: Zobacz też: Emilewicz: "Mamy czas stabilności gospodarczej"

W którym kraju zatem występuje najwyższe ubóstwo wśród pracujących? W tym niechlubnym rankingu przoduje Rumunia z wynikiem 15,3 proc. Drugie miejsce przypadło Luksemburgowi (13,5 proc.) - dalej uplasowały się: Hiszpania (12,9 proc.), Włochy (12,2 proc.), Wielka Brytania (11,3 proc.) oraz Grecja (11 proc.).

Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje, jak: Dania (5,4 proc.), Belgia i Chorwacja (po 5,2 proc.), Irlandia (4,9 proc.), Czechy (3,4 proc.) oraz Finlandia (3,1 proc.). To właśnie Finom najmniej zagraża zjawisko ubóstwa wśród pracujących.

Wynik Polski jest wyższy niż średnia unijna, ale nie przekracza 10 proc. We wspomnianym rankingu nasz kraj zajmuje ósme miejsce.

Największe powody do niepokoju mają pracownicy w Luksemburgu. Tam w ostatnim dziesięcioleciu odsetek zagrożonych ubóstwem wzrósł o 4,1 pp. Obawy mogą również odczuwać pracownicy we Włoszech (wzrost o 3,2 pp.), w Wielkiej Brytanii (2,8 pp.), na Węgrzech (2,6 pp.) i w Bułgarii (2,4 pp.).

Autorzy raportu stwierdzają, że w ciągu dziesięciu lat odsetek pracujących zagrożonych ubóstwem wzrósł w większości państw członkowskich. Są jednak kraje, w których doszło do odwrotnego zjawiska. Sytuacja pracowników w latach 2008-2018 poprawiła się najbardziej w Grecji, gdzie nastąpił spadek zagrożonych ubóstwem o 3,3 pp.

Powody do zadowolenia mają również zatrudnieni na Łotwie i w Rumunii (spadek o 2,4 pp.), Portugalii (spadek o 2,1 pp.) oraz Finlandii (o 2 pp.).

Powyższe dane nie obejmują Chorwacji, gdyż w 2008 roku nie była ona jeszcze członkiem UE. Kraj ten dołączył do wspólnoty dopiero w 2013 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Romcio
3 lata temu
Podatki co wymyślają prowadzą do tego że będziemy pracować za wikt i opierunek czyli jak za niewolnictwa z tą tylko różnicą że jedzenie musisz zrobić sobie sam.
anna
3 lata temu
a z historii ucza ze kiedys chlop panszczyzniany ktory musial placic 10 % swoich dochodow jako podatek tzw dziesiecine byl bardzo uciemiezony i okradany :) kiedys kiedy Rzeczpospolita byla europejska potegą krol posiadal wszystkich poborcow podatkowych w liczbie uwaga ; 500 OSÓB !!! a ziemie nasze bylo prawie 2 razy wieksze niz teraz dlatego teraz 500 urzednikow ma byle smieszne male miasto ....
Dla
3 lata temu
Kościół nie płaci podatków to dlaczego ja płacę ?
Ala
3 lata temu
Powody tego stanu są dwa.Zły podział dóbr tzn. Za duże kominy w zarobkach 1 do 50 , oraz olbrzymie obciążenia finansowe ludzi pracy tj. zus( najwyższy w europie ) i podatki
kolega
3 lata temu
bogaci coraz bardziej sie bogaca a biedni biednieją coraz szybciej i to w role mrówek wchodzą , tak sie traktuje w unii ludzi i gdzie tu demokracja ?
6tf
3 lata temu
Bogczy wyslac do prac spolecznych.
Ggg
3 lata temu
To taki fenomen. Nalezy warstwie bogaczy pokazac co to empatia i praca.
Filozof
3 lata temu
40% podatku do us + 40% podatku w cenie zakupu
strazak
3 lata temu
A jaka jest definicja ubóstwa wg Eurostatu? Co dla jednych może oznaczać ubóstwo, dla drugich może oznaczać średni poziom zamożności ... Za przykład podają biedę w Luksemburgu - kraju którego mieszkańcy "statystycznie" zarabiają najwięcej w całej EU "na głowę"...Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ... stare porzekadło ...
POLAK
3 lata temu
Przecież trzeba utrzymywać inżynierów i lekarzy z Afryki
Otwarcie
3 lata temu
Unia też nic nie robi żeby przeciwstawić się istniejącemu od lat trendowi: Mały procent najbogatszych bogaci się jeszcze bardziej, a reszta systematycznie biednieje. Nawet dobrze sytuowana klasa średnie stale kurczy się.
Jaja
3 lata temu
Polakom to nie grozi. Nie musimy pracować! Wystarczy się mnożyć i "pińcet plus" za każdego potomka uratuje nas przed biedą .
tak jest
3 lata temu
A jak ma nie zabraknąć, jak urząd miasta płaci grosze pracownikom i to po studiach. 2000-2500 zł w Warszawie to jest nic. A opłaty mieszkania, dzieci, media, jedzenie itd. A rosną one niesamowicie, a pensje stoją od lat. Myśleliśmy, że jak przyjdzie nowy szef to się przyjrzy tym zarobkom, a tu nic.
gość
3 lata temu
Siła nabywcza pieniądza spada, a koszty przerzucane są na pracowników. Rozbuchane podatki muszą utrzymać gargantuiczną administrację niekompetentnych papierologów, a właściciele fabryk i korporacji muszą liczyć rosnące zyski, więc jesteśmy zepchnięci do roli niewolników tylko nikt o tym głośno nie mówi, bo to "teoria spiskowa".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić