Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Martyna Kośka
|

Premier na konwencji PiS. Od rozwoju Łodzi do "pośmiertnego zwycięstwa Hitlera"

0
Podziel się:

O inwestycjach w Łodzi, niskim bezrobociu i ustawie 447 mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS. W kontekście dyskusji o odszkodowaniach za utracone mienie, podkreślił, że gdyby "kat zamienił się z ofiarą, byłoby to pośmiertnym zwycięstwem Hitlera". - Nie ma zgody na wypłatę przez Polskę odszkodowań - oświadczył.

Mateusz Morawiecki wykorzystał jedną z ostatnich wyborczych konwencji, by zaprotestować przeciwko wypłacie odszkodowań za utracone mienie.
Mateusz Morawiecki wykorzystał jedną z ostatnich wyborczych konwencji, by zaprotestować przeciwko wypłacie odszkodowań za utracone mienie. (East News, Marek Szandurski)

Premier rozpoczął swoje wystąpienia od pochwał pod adresem Łodzi, w której odbyła się konwencja wyborcza.

Pochwalił miasto za umiejętność przyciągania inwestorów. Podkreślił, że ich obecność w mieście to nie przypadek, a wynik świadomego zachęcania ich do tego, by właśnie tu tworzyli miejsca pracy.

- Pomimo niskiego bezrobocia, chcemy obniżać je jeszcze bardziej. Chcemy ułatwić znajdowanie pracy, stąd m. in. projekt przywracania połączeń autobusowych, które ułatwią przemieszczanie się – mówił także Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Obejrzyj: Premier Morawiecki w ogniu pytań Machały i Makowskiego. Zobacz cały wywiad

- Tak jak szybko, sprawnie i zgodnie z prawem wdrażaliśmy politykę społeczną, tak równie szybko i sprawnie nasi konkurenci mogą ją odwrócić. Gwarancją tego, że tak się nie stanie, jest kontynuacja naszego dzieła – powiedział.

Wspomniał także o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który, z racji niewielkiej odległości, może być duża szansą także dla regionu łódzkiego.

Morawiecki poruszył również wątki historyczne. Przypomniał o zorganizowanej i planowo przeprowadzanej zaraz po wybuchu II wojny światowej likwidacji łódzkiej inteligencji. Tysiące ludzi z miasta i regionu zostali pozbawieni życia, a ich mienie zostało zagrabione.

- Niemiecka działalność pozbawiła miliony ludzi mienia. Czy śmierć ma cenę? Czy można w jakikolwiek sposób handlować prawdą historyczną? Nie można. Jeśli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, mówimy: nie ma na to naszej zgody! – grzmiał premier z mównicy. - Gdyby kiedykolwiek doszło do tej strasznej niesprawiedliwości, gdy zamieniony zostanie kat i ofiara, byłoby to pośmiertnym zwycięstwem Hitlera.

Morawiecki odniósł się tym samym do amerykańskiej ustawy określanej jako "ustawa 447", która reguluje kwestię zwrotu pożydowskiego majątku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odrzuca jakiekolwiek roszczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić