Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Przepisy drogowe po nowemu. Mandat zapłaci właściciel samochodu, a nie kierowca

46
Podziel się:

Inspekcja Transportu Drogowego chce zmian w prawie, gdyż ściganie kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów jest nieefektywne. - Obecny system jest archaiczny, a procedura wystawiania mandatów skomplikowana, przewlekła i kosztowna - mówi Alvin Gajadhur, szef ITD. Zmiany dotkną właścicieli aut.

Po zmianach mandaty zastąpiłyby kary administracyjne.
Po zmianach mandaty zastąpiłyby kary administracyjne. (Autokult.pl, Rafał Warecki)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na Alvina Gajadhura, który tłumaczył, że przy obecnych przepisach kierowcy unikają odpowiedzialności za przekroczoną prędkość. Jak? Nie przyznają się do tego, że to oni kierowali sfotografowany pojazd. Zamiast tego wskazują np. na osoby postronne czy cudzoziemców.

Zdarzają się sytuacje, że nie odpowiadają też na wezwania do wskazania osoby faktycznie przekraczającej prędkość. I chociaż w takich sytuacjach ITD wysyła wnioski do sądu, to te nie zawsze traktują to jako wykroczenie.

Dlatego też nad Wisłą ma zostać zaimplementowany nowy system karania - administracyjny. Polegałoby to na tym, że wezwanie do wskazania kierowcy przychodziłoby do właściciela pojazdu.

Zobacz także: Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Jeśli ten nie udzieli odpowiedzi w ciągu 14 dni, to sam będzie musiał opłacić karę administracyjną. To istotne, ponieważ takowa kara mogłaby być wyższa niż potencjalny mandat.

Nowością byłoby też to, że ewentualna kara administracyjna nie wiązałaby się z punktami karnymi oraz ewentualnymi sprawami sądowymi. Po upływie ustawowego terminu kara po prostu "wpadnie" na konto właściciela.

- Analizujemy te propozycje. System faktycznie trzeba usprawnić - przyznaje wiceminister infrastruktury Rafał Weber, cytowany przez "DGP".

Rząd pracuje również nad propozycjami premiera Mateusza Morawieckiego, które wygłosił w exposé. Najważniejszą z nich jest przyznanie pieszym pierwszeństwa przed wejściem na pasy. Weber przyznał w sejmowej Komisji Infrastruktury, że projekt zmian w przepisach jest już gotowy i czeka tylko na konsultacje w Radzie Ministrów.

Jak powiedział wiceminister, wprowadzenie nowych przepisów poprzedziłoby 9-miesięczne vacatio legis. W tym czasie rząd miałby ruszyć z szeroko zakrojoną kampanią, która poinformuje Polaków o zmianie przepisów.

Na agendzie jest też pomysł podniesienia wysokości mandatów. Resort infrastruktury nie wyklucza zmian także i w tym zakresie.

Jak podaje "DGP", w ubiegłym roku 500 fotoradarów, którymi dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego, uwieczniło na zdjęciach 1,6 mln kierowców łamiących przepisy. Jednak mandaty otrzymało tylko 45 proc. z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Tom cio
3 lata temu
Ukradną mi auto pojadą jak głupi i jeszcze przyjdzie nam mandaty płacić za złodzieja !? Alwin chłopie weź się ogarnij.
aSDF
3 lata temu
zaczyna sie odpowiedzialnosc zbiorowa ---------
Zetor
3 lata temu
Setkom firm leasingowych - winszujemy :)
Zetor
3 lata temu
Setkom firm leasingowych - winszujemy :)
Absurd
3 lata temu
Czy to jest praworządność,to łamanie swobody obywatelskiej, dlaczego właściciel pojazdu ma odpowiadać za wykroczenia osoby której może nawet OSOBIŚCIE nie znać, po to są organy powołane aby udowodniły winę sprawcy a nie osobie wpisanej do dowodu. Właściciel słupa niech płaci mandaty za pieszych co przechodzą na czerwonym świetle !!!
Bicz Boży
3 lata temu
Zgadzam się ze wszystkimi postulatami. Chamów za kierownicą trzeba w jakiś sposób uczyć kultury jazdy.
wlkj34
3 lata temu
W końcu zacznie opłacać się wynajmować samochody, oo to jeszcze niech punkty też idą na konto właściciela
fk2jh34
3 lata temu
mandat powinien płacić producent samochodu, po co robi takie szybkie.
fk2jh34
3 lata temu
Mandat powinni płacić producenci samochodów, po co robią takie szybkie
emeryt
3 lata temu
- Obecny system jest archaiczny, a procedura wystawiania mandatów skomplikowana, przewlekła i kosztowna - mówi Alvin Gajadhur, szef ITD.- Czy to aby w Polsce ? bo sądząc po nazwisku szefa ITD to wygląda mi na Arabię. Jeżeli procedura wystawiania mandatu jest taka skomplikowana to dlaczego kiedy zatrzymują nas w czasie jazdy ,tak szybko wypisują mandaty i nie maja problemów ? Jakie to kosztowne , kilka druczków ? Przestań gościu z tym dziwnym nazwiskiem gadać głupoty, może nie znasz Polskiego języka ?
alaco
3 lata temu
Historia wraca hitlerowcy i komuniści zmuszali do donoszenia. Służbom nie chce się ustalać prawdy chcą zwalić robotę na innych
yyyy
3 lata temu
Jestem częściej pieszą niż kierowcą - i uważam, że przepis dający pierwszeństwo pieszym jest chory - już teraz obserwuję, że piesi myślą, że mają bezwzględne pierwszeństwo -wchodzą na pasy nie rozglądając się absolutnie - jak święte krowy. Tak mówię to z punktu widzenia pieszej a nie kierowcy. Mogę nagrywać filmiki z przejść dla pieszych - jako piesza. To co się dzieje jest tragedią a jak już będzie promocja pierwszeństwa pieszych to wzrośnie śmiertelność pieszych o 80%. Gdzie są przepisy zobacz w prawo w lewo i jeszcze raz w prawo??? Przecież tak powinno być - komu łatwiej się zatrzymać pieszemu czy samochodowi??? Pis chce by jak najwięcej ludzi ginęło pod kołami aut - pis i zus na tym zyskają. Powinien być bezwzględny obowiązek jazdy na rowerze i motocyklach w kamizelkach odblaskowych a u pieszych noszenia odblasków i zakaz używanie na przejściach telefonów i słuchawek - za co powinien być mandat 1000zł. Nie bronię kierowców bo kilka razy tylko moja czujność uratowała mi życie n przejściu - ale trzeba mieć trochę zdrowego rozsądku zarówno jako pieszy i jako kierowca - uprzejmość nigdy nikomu nie zaszkodziła myślenie na drodze to podstawa. Widzisz rozpędzony samochód po co włazisz na przejście - bo masz pierwszeństwo - tak pierwszeństwo śmierci. A wy kierowcy też myślcie, że nawet na czerwonym świetle mogą święte krowy wejść przed wasz samochód.
nickt
3 lata temu
Podoba mi się to rozwiązanie, to chyba jedyny skuteczny bicz na cwaniakujących, którzy nie chcą "kablować", kto prowadził. KASA, MISIU, KASA!! Tylko to boli, więc jak raz zaboli, drugi raz nie będą już tacy skorzy do osłaniania winnego.
zaq
3 lata temu
Brakuje wam pieniędzy? To idźcie do "PREZESA" podobno ma gdzieś zakopane w ogródku. Odczepcie się od kierowców, oni nie są winni rozdawnictwu PIS-u. Kto rozdawał niech płaci!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić