Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Ranking "The Economist". Polska na kursie na "demokrację nieliberalną"

25
Podziel się:

"The Economist" opublikował ranking krajów demokratycznych. W najnowszym zestawieniu Polska zamieniła się miejscami z Węgrami i spadła na 57 miejsce. Z europejskich krajów niżej oceniono tylko Rumunię i Chorwację.

Ranking "The Economist". Polska na kursie na "demokrację nieliberalną"
Ranking "The Economist". Polska na kursie na "demokrację nieliberalną" (East News, Jacek Domiński/Reporter)

"The Economist" co rok przygotowuje ekspercką ocenę demokracji na świecie. Eksperci prestiżowego brytyjskiego tygodnika analizują każdy kraj pod kątem kategorii: "proces wyborczy oraz pluralizm", "funkcjonowanie rządu", "aktywność polityczna" oraz "swobody obywatelskie".

Najnowszy ranking przyniósł Polsce spadek. Nasz kraj zamienił się miejscami z Węgrami i spadł na 57 miejsce. Przed rokiem Polskę zaklasyfikowano do grupy "wadliwych demokracji". Teraz uzasadnienie niskiej pozycji może dać rządzącym jeszcze więcej do myślenia.

Ranking "The Economist". Polska na kursie na "demokrację nieliberalną"

"Rządzące konserwatywno-nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość kontynuowało swoje wysiłki w celu przekształcenia kraju w 'demokrację nieliberalną', włączając w to ograniczenie niezależności sądownictwa oraz konsolidację własności mediów w rękach polskich właścicieli" - przekonuje "The Economist".

Zobacz także: Zobacz też: Polscy milionerzy coraz częściej trzymają pieniądze za granicą

Autorzy raportu zwracają uwagę, że między krajami, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku pogłębia się "przepaść demokratyczna". W pierwszej grupie znalazły się kraje bałtyckie, Czechy i Słowacja, na przeciwległym biegunie - Polska i Węgry. W czołówce zestawienia znalazły się państwa Skandynawii, Nowa Zelandia, Irlandia i Kanada. Na ostatnich miejscach - trzy kraje z Afryki Środkowej.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
miro
3 lata temu
jaki rzad takie miejsce
pis= rozpacz
3 lata temu
pisowcy przykładnie muszą zostać ukarani
gggggggg
3 lata temu
Taki jeden mały człowieczek robi co chce, a część ogłupiałych ludzie go popierają. Tego jeszcze nie było.
nick
3 lata temu
To nieprawda, w TVPiS mówili że jesteśmy najlepsi we wszystkim. Kraj mlekiem i miodem płynący. Za PRLu w DT też tak mówili a potem wszystko PiS-dło.
Ast
3 lata temu
No faktycznie!!!! Z prezentowanej mapy to Francja, Niemcy, Hiszpania to "mocno" demokratyczne kraje, pełne obywatelskich swobód, z możliwością manifestacji itd. itp. Ludzie nie dajmy się zwariować. Jeszcze trochę i zaczną nam udawadniać, że Korea Pólnocna, Chiny też nas wyprzedziły. Dopiero jak światli ludzie z PO dojdą do władzy to sie wszystko zmieni na lepsze i będziemy w rankigu na pierwszym miejscu. Już ja wolę tę kulawą, naszą demokrację niż światłą demokrację norweską, która jest na pierwszym miejscu. Przynajmniej nikt nie zabiera dzieci z kretyńskich powodów, nie mamy breiwików itp.
olo
3 lata temu
hahaha
jaćka
3 lata temu
To zdjęcie zachować dla potomności, żeby wiedzieli, kto był największym szkodnikiem Polski.
www
3 lata temu
Ciekaw jestem jak UE zacznie nakładać kary: na początek dała za elektrownie węglowe i już jest dużo krzyku a jak zmniejszy pulę kasy dla Polski na inwestycje i rolnictwo to się dopiero zacznie protestowanie rolników itp.
pol
3 lata temu
w przyszłości rozliczyć pisowców i ich sympatyków
Doradzca
3 lata temu
Sariusz Wolski napisał, że dla nas to zaszczyt. Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak dostajesz spora kasę z PIS lub jesteś z PIS i chapiesz to super wynik.
marek
3 lata temu
pisowcy wybiorą pieniądze :-)
gos
3 lata temu
Mają pretensje że media Polskie należą do Polaków? Przeszkadza im "konsolidacja własności mediów w rękach polskich właścicieli"?
no jak
3 lata temu
Bożesz ty mój toż to szok,jak my to przeżyjemy...
asa
3 lata temu
walić lewackie opinie !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić