Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Rekompensaty za prąd. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt

12
Podziel się:

Ministerstwo Aktywów Państwowych zakończyło prace nad projektem ustawy, który wprowadzi rekompensaty za tegoroczne podwyżki cen prądu. Mają one jednak obowiązywać dopiero od 2021 roku. Nie obejmą też wszystkich, o czym poinformował szef resortu Jacek Sasin.

Jacek Sasin odsłania karty w kwestii rekompensat za ceny prądu.
Jacek Sasin odsłania karty w kwestii rekompensat za ceny prądu. (East News, ROBERT STACHNIK, REPORTER, East News)

- Według wyliczeń prawo do rekompensat będzie przysługiwało 15 mln gospodarstw domowych, co oznacza, że w kieszeniach Polaków pozostanie ok. 2,4 mld złotych - powiedział Jacek Sasin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dziennik dotarł do projektu ustawy, która zakłada wprowadzenie rekompensat za tegoroczne podwyżki cen prądu. Przysługiwać one mają osobom mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym, czyli takim, które zarabiają brutto maksymalnie ok. 7 tys. złotych miesięcznie.

Co istotne, rekompensata nie przysługuje na całe gospodarstwo domowe, ale na osobę, która podpisała umowę na dostawę prądu. Oznacza to, że jeżeli ta osoba spełnia warunki, wobec których rekompensata przysługuje, to zostanie mu ona przyznana. Nie ma tutaj znaczenia fakt, ile zarabiają pozostali domownicy.

Zobacz też: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Rekompensaty przewidują cztery stawki ryczałtu: 34,08; 82,80; 190,86 i 306,75 zł. Najniższa jest przeznaczona dla tych gospodarstw, które mieszczą się w progu zużycia energii od 63 do 500 kWh.

Drugi próg obejmie gospodarstwa z zużyciem od 500 do 1200 kWh. Trzeci - od 1200 do 2800 kWh. Czwarty jest przeznaczony dla gospodarstw z zużyciem powyżej 2800 kWh.

Co oznacza w praktyce "rekompensata"? Pieniądze na nasze konto nie wpłyną - rekompensata będzie odliczona od pierwszego rachunku za energię wystawionego po 15 marca 2021 roku. Jeśli natomiast kwota na rachunku będzie niższa, niż zwrot, który nam przysługuje, to wtedy odliczenie nastąpi również od następnych rachunków.

Żeby otrzymać rekompensatę, trzeba będzie wypełnić do końca 2020 roku jednostronicowy wniosek w firmie dostarczającej nam energię.

Rekompensata za podwyżkę cen prądu oraz przeciwdziałanie wzrostom cen energii w 2019 roku ma kosztować budżet łącznie ok. 10 mld złotych.

Od 1 lutego za prąd więcej płacą klienci odpowiednio: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator. Operatorzy już rozsyłają do klientów odpowiednie pismo informujące o podwyżkach.

Jak wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe w 2020 roku zapłacą średnio o 9 zł więcej za prąd co miesiąc. O tyle większy rachunek dostanie 3-osobowa rodzina. W sumie w ciągu roku jest to zatem 108 zł więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
LILI
3 lata temu
a gdzie polskie fabryki zaklady p a n s t w o w e ???no gdzie
pzt
3 lata temu
ale kiwneli Polaków. ps. Mało miły osobnik.
Jajacek.
3 lata temu
Sasin sobie jaja robi z ludzi.
ggggggg
3 lata temu
Może nareszcie ciemnota się obudzi i krętaczy pisowskich pogoni.
cwrz
3 lata temu
To jest chore - ewidentnie wracamy do komuny. Niedługo biedą kartki na żywność i inne produkty.
osa,,,,,
3 lata temu
a zuzycie to na miesiąc czy kwartał zostało podane ? bo gdzieś dzwoni ale nie wiadomo gdzie i kiedy rząd poda to do wiadomości bo tak z drugiej reki to zawsze cos poplączą !
Tadek
3 lata temu
Każdy dostanie 5 świeczek a za różaniec musi dopłacić.
Tak
3 lata temu
Gospodarczo Polska jest na dnie .
Rekompensata
3 lata temu
Rekompensata: płać podwójnie to Duda płaci mniej.
sssa
3 lata temu
kłamcy
Ook
3 lata temu
Jakim prawem jednym się daje a innym zabiera??! Podwyżka jest tylko kosztem lepiej zarabiających. Należało zrobić podwyżkę niższa i wszyscy płacili by po równo bez żadnych dopłat dla niektórych. To jest grabież.
Emeryt
3 lata temu
Niech ktoś powie że w Polsce jest demokracja jeśli ktoś tak naprawdę myśli to mu współczesnej tej choroby teraz to mamy lata 60 komuna wróciła
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić