Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ropa z Rosji. Prezes Orlenu zapowiada przełom ws. dostaw rurociągiem "Przyjaźń"

8
Podziel się:

- Prowadzimy rozmowy ze stroną rosyjską. Myślimy, że najbliższe spotkanie 3 czerwca w Moskwie będzie przełomowe - mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Tak odpowiada na pytania o wznowienie dostaw rosyjskiej ropy do punktu w Adamowie.

Daniel Obajtek zapowiada przełom ws. dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń"
Daniel Obajtek zapowiada przełom ws. dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Prezes Orlenu był w środę pytany o postępy w przywróceniu dostaw, które zostały wstrzymane 24 kwietnia. Wtedy to polski operator rurociągów, spółka PERN, przestał pobierać surowiec z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Było to pięć dni po tym, jak alarm wszczęły białoruskie rafinerie.

Okazało się bowiem, że zawartość chlorków organicznych w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30 krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie. Te związki przyspieszają korozję i mogą niszczyć kosztowne instalacje rafineryjne.

- Nasze rafinerie pracują na pełnych obrotach poprzez proces dywersyfikacji, poprzez nasze rezerwy strategiczne i operacyjne w pełni zabezpieczamy rynek - uspokajał w środę Obajtek. Jak dodał, negocjacje z Rosjanami trwają, ale nie może zdradzić żadnych szczegółów, bo o kuchni takich rozmów po prostu się nie opowiada.

Zobacz także: Obejrzyj też: Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa. Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen

Dopytywany przez dziennikarzy, jakie straty poniósł Orlen przez przerwę w dostawach, odpowiedział, że jest to w dalszym ciągu przedmiotem analiz i wyliczeń. Zapewnił przy tym, że zaopatrzenie naszego rynku w ropę jest zapewnione i rynek jest bezpieczny.

Orlen pisał o tym także od razu po wstrzymaniu dostaw z rurociągu "Przyjaźń". "Dzięki realizowanej polityce dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez Grupę Orlen aktualnie prawie 50 proc. ropy naftowej kupowanej przez PKN Orlen do Zakładu Produkcyjnego w Płocku pochodzi z innych kierunków niż rosyjski, tj. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej" - pisała spółka w kwietniu.

We wtorek Orlen poinformował, że odbiera już ropę z "Przyjaźni", ale tylko do rafinerii w czeskim Litvinovie.

W ubiegłym tygodniu PERN podał, że wznowienie dostaw ropy z Rosji poprzez pierwszą nitkę rurociągu "Przyjaźń" możliwe jest 9 czerwca, pod warunkiem uzyskania potwierdzenia reklamacji złożonych przez rafinerie niemieckie i polskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
tagore
3 lata temu
Efekt uboczny "egzekucji " Łukaszenki. W zasadzie nie musimy kupować ropy od Rosji możliwości techniczne są.
jan
3 lata temu
A co się stało z tą ropą co już do nas dotarła? Czy została sprzedana na stacjach jako pełnowartościowe paliwo? Ile padnie silników?
kris
3 lata temu
Pewnie będzie tak jak z gazem płacimy najdrożej w europie za sprawą Pawlaka, żadnych konsekwencji nie poniósł.
🤣
3 lata temu
O kuchni takich rozmòw,,,,,,,,Co to za niedouk pisał lub powiedział !!!!
???
3 lata temu
Do !!! może i masz rację, ale bez tych wyzyskiwaczy z Niemiec nie rozwinęliyśmy się tak to się stało. Pewnie nikt już nie pamięta pustych sklepów, kolejek i marazmu lat 90 gdy nikt nie miał pracy i nic się nie działo. Fakt jesteśmy tanią siłą roboczą i to sobie musimy uświadomić, Chiny też były tylko tanią siłą roboczą (oczywiście skala nie taka) a teraz.... A poza tym każdy może bojkotować towary z kraju którego nie lubi- jeździć o 50% mniej bo ropa główniz Rosji, siedzieć w zimnym mieszkaniu bo gaz z rosji, nie jeździć VW passatem czy innym gratem bo niemiecki itd...
wania
3 lata temu
A towarzysze z Nowego Jorku nam nie dają ropki
Janusz Burak
3 lata temu
Daniel Obajtek "wszystko może" a może "nic nie może" - jak swego czasu mówił prezes Jarosław, nasz Wódz i Dobrodziej w jednym.
carbon pl
3 lata temu
Kupujac ponad 13 milionow ton rosyjskiego wegla Polska posrednio wspiera zbrojenia Putina
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić