Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

Ryszardowi Petru się upiekło. Sąd uznał, że jest niewinny

16
Podziel się:

Założyciel Nowoczesnej, szef koła poselskiego Teraz! Ryszard Petru sprowokował Macieja Wąsika. W 2017 roku nazwał zastępcę koordynatora służb specjalnych "przestępcą", a ten złożył w sprawie prywatny akt oskarżenia. Warszawski sąd uniewinnił jednak polityka.

Wyrok uniewinniający Ryszarda Petru jest nieprawomocny
Wyrok uniewinniający Ryszarda Petru jest nieprawomocny (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Ryszard Petru uniewinniony - tak zdecydował w czwartek warszawski sąd. Mógł odpowiedzieć, ale nie odpowie za nazwanie koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika "przestępstwami". Te słowa wypowiedział 16 lipca 2017 r. przed budynkiem Sejmu.

O sprawie informuje Interia. Przypomina, to Wąsik pod koniec sierpnia 2017 r. skierował przeciwko Petru prywatny akt oskarżenia. Zarzucał mu pomówienie.

Sąd tłumacząc swoją decyzję, przypomniał o innej sprawie. W marcu 2015 r. Kamiński i Wąsik zostali skazani na trzy lata więzienia. Chodziło o przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas tzw. afery gruntowej w 2007 r. W listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ich jednak ułaskawił i tym samym postępowanie sądowe zostało umorzone.

Zobacz także: Zobacz także: Potwierdziły się informacje ws. Tuska. Rzecznik rządu nie szczędziła mocnych słów

Uzasadnienie

"Wypowiedź oskarżonego nawiązywała do powszechnie znanego faktu. Procesu, który także toczył się przed tym sądem i w którym Wąsik został nieprawomocnie skazany. Prezydent zdecydował się na skorzystanie z prawa łaski i ta wypowiedź nastąpiła w konkretnej sytuacji" - mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Jakub Kamiński.

Dodał, że wypowiedź Petru "w żaden sposób nie mogła narazić oskarżyciela prywatnego na utratę zaufania, bo fakty wyroku skazującego wobec Wąsika i skorzystania z prawa łaski przez prezydenta były powszechnie znane".

Petru pochwalił się rozstrzygnięciem sprawy na jego korzyść w mediach społecznościowych. "M. Wąsik - zastępca koordynatora służb specjalnych skierował przeciwko mnie prywatny akt oskarżenia za nazwanie go przestępcą w trakcie publicznego wystąpienia 16 lipca 2017 r. Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie mnie uniewinnił" - napisał.

Wąsik zareagował na Twitterze. Wytknął politykowi błąd.

"Szanowny panie Ryszardzie Petru. Sąd Okręgowy dopiero przed nami, bo oczywiście złożę apelację. To rozstrzygnięcie, z którym się głęboko nie zgadzam, wydał oczywiście Sąd Rejonowy. Nawet nie wie pan, gdzie był..." - podkreślił.

Źródło: Interia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
zdziwiony
3 lata temu
czy przestępca ,który zostaje ułaskawiony czyli zwolniony z odbywania kary przestaje być przestępcą ? tzn czyn ten nie został nigdy popełniony?
Ola
3 lata temu
Czy możecie już nie pisać o tym błaźnie
gk1
3 lata temu
Tobie też, chyba że masz zakaz sadowy
gk1
3 lata temu
Pisowcow?
CNNNC
3 lata temu
Tylko Polak odpowiada przed polskim prawem . Za kostke masla mozna dostac rok
!!!!!
3 lata temu
a was to boli
Zosia
3 lata temu
Ależ ten Rysio piękny hm
er
3 lata temu
prezydent uniewinnil niewinnego. smieszne
Rav
3 lata temu
Sąd skazuje walczących z korupcją bo się boi, że sam może być oskarżony. Korupcja w sądach to nie teoria więc jest się czego bać.
007
3 lata temu
jaki ważny jakby skwarke polizał:)
VON
3 lata temu
I TO KOLEJNY PRZYKŁAD ABY ROZGONIĆ TĄ NADZWYCZAJNĄ KASTĘ
taka sobie KA...
3 lata temu
do - hjkkl Trzeba rozgonić tę grupę wzajemnej adoracji i pozbawić immunitetów. i co zastąpić nominatami Ziobry?żadnej partii nie zależy na sprawiedliwych niezależnych sądach.PO miało Rzepińskiego PiS Julię do której Jarosław chadza w gości
citizen
3 lata temu
znowu tuleya ???
hjkkl
3 lata temu
Sąd uniewinnił politycznego błazna, czyli co szefowie służb są przestępcami, którzy dopuścili się niezgodnych prawem czynności, czy tak wysoki sądzie wojujący z rządem? Trzeba rozgonić tę grupę wzajemnej adoracji i pozbawić immunitetów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić