Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcin Lis
|

Rząd idzie na wojnę z palaczami. Paczki papierosów mogą być w połowie puste

72
Podziel się:

Wojna, na którą z palaczami wybiera się rząd, może poważnie uszczuplić wpływy podatkowe budżetu bez równoczesnego zmniejszania wydatków. Wszystko dlatego, że Warszawa chce zrobić niż wymaga od niej Bruksela.

Jeśli pomysł wejdzie w życie, tak mogą wyglądać paczki "slimów"
Jeśli pomysł wejdzie w życie, tak mogą wyglądać paczki "slimów" (PIH, PIH)

Popularne "slimy", czyli cienkie papierosy to ponad 30 proc. polskiej produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce. Dzięki nim do budżetu każdego roku wpływa 6,5 mld zł z tytułu VAT i akcyzy. Ta sytuacja może ulec wkrótce dramatycznej zmianie. Ministerstwo Zdrowia postanowiło bowiem od 2020 r. zakazać sprzedaży papierosów w cienkich opakowaniach.

Ten pomysł to pokłosie decyzji Brukseli o zaostrzeniu walki z palaczami. Problem w tym, że Warszawa idzie o wiele dalej niż chce tego Komisja Europejska. Większość państw członkowskich UE postanowiła nie stosować się do zalecenia, by wszystkie paczki papierosów miały ten sam wymiar. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Izby Handlu większość Polaków jest przeciwna takiemu pomysłowi.

Co więcej 4 na 5 ankietowanych właśnie po opakowaniach odróżnia rodzaj papierosów. Niemal taki sam odsetek (79,9 proc.) zapytanych przyznaje bez ogródek, że zmiana rodzaju opakowania nie wpłynie na liczbę osób palących, czyli nie wpłynie na realizację celu resortu zdrowia, którym jest przekonywanie Polaków do rzucania. Co więcej producenci będą musieli sprzedawać albo na wpół puste paczki albo wypełniać je np. gąbką.

Zobacz także: Zobacz też, jak palenie wpływa na serce:

Jeśli palaczy nie ubędzie, ale utrudni się im dostęp do papierosów, które lubią, mogą zwrócić się ku szarej strefie. To dosyć popularny trend w takich przypadkach. Wówczas ani złotówka z portfeli palaczy nie trafi państwa. Spadną więc szacowane na 6,5 mld zł wpływy z tytułu VAT i akcyzy od slimów, a wydatki na leczenie chorób wywołanych przez palenie pozostaną bez zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(72)
omg
4 lata temu
Niech lepiej zbadają ile w żarciu jest chemii,cała tablica Mendelejewa,przy tym papierosek po kawie to niewinny występek!
Palacz
4 lata temu
Taka walka z tytoniem, Europa, ciekawe dlaczego w Niemczech dozwolone są reklamy papierosów, nawet na przystankach, na których u nas jest zakaz palenia, coś w tej całej Unii nie gra, nam nakazują, a sami mają w głębokim poważaniu
tt
4 lata temu
rząd nich się zajmie ważnymi sprawami ...a nie palaczami są dorośli i wiedzą co robią
Mk
4 lata temu
Macie swoją wolność !
pogromca farm...
4 lata temu
Palacze są utrapieniem dla niepalących, ale też sami sobie szkodzą, tylko nie chcą się do tego przyznawać.Jedyne, dobre rozwiązanie to eliminacja nikotyny ze strefy życia społecznego. Uszy więdną jak czyta się różne wymysły ludzi, żeby tylko usprawiedliwić nałóg.Już wieki temu ludzkość stwierdziła że palenie jest do bani (oprócz tych co na haju byli)
hg
4 lata temu
jestem za ostrą walką z palaczami NA ULICACH. ludzie, łapać, karać, w ogóle zabronić palenia! to szkodzi i palaczowi, i otoczeniu. to jest mega trucizna, jak to możliwe, że takie coś jest legalne?! leczenie palaczy na płuca powinno być nierefundowane. jak ja nienawidzę tego smrodu!!! to nie jest osobista decyzja palacza, jeśli ja i moje dzieci musimy to wdychać!
@XE
4 lata temu
Tak, zgadza się. Czemu nikt nie zabroni wykorzystywania ludzi - tam komputer pilnuje człowieka, wszystko na czas i wysokie normy, ciężka praca po 10h w hałasie i stresie. Ale państwa nie obchodzi to, jak się zachowuje ktoś kto inwestuje w Polsce.O zarobkach nie wspomnę. Zresztą, co mnie oni obchodzą, od 10 lat ne wydałem złotówki na papierosy, a palę ile chcę. Nikt mi nie zabroni posadzić tytoniu na własne potrzeby.
Mix
4 lata temu
Wędzone dłużej siedzi 😉
Była palaczka
4 lata temu
Niech każdy pali sobie co chce. Ja nie rozumiem dlaczego moje dziecko stojąc w markecie sklepie czy na stacji musi oglądać jakiś truposzow,chore osoby starsze i dzieci które umieszczone są na paczkach.
pustostany be...
4 lata temu
No bo to wlasnie glównie o to chodzi. Ktos dobrze posmarowal chlebek maslem, wiecej tam masla niz chlebka; zeby Budzet nic nie dostal. A na to miejsce moze pani A.M.???
Logic
4 lata temu
I dobrze niech wprowadza jeszcze prohibicję na alkohol - aparat do destylacji juz czeka :)
b
4 lata temu
a papier na opakowania
awea
4 lata temu
W Holandii legalnie można palić marihuanę, a u nas papierosów nie można? Nie palę już 11 lat i nie będę palił ale nie rozumiem tej wojny. Komu zależy na ograniczaniu wolnego wyboru?
awea
4 lata temu
nie rozumiem zakazów. wolny wybór powinien być. pali kto chce, pije kto chce, wali kto chce
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić