oprac. Paweł Orlikowski| 

Rzecznik Praw Podatnika. Rząd zajmie się pomysłem resortu finansów

7
Podziel się:

Rada Ministrów we wtorek zajmie się projektem ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, który zakłada powołanie Rzecznika Praw Podatnika. Zgodnie z projektem, ma stać na straży praw podatnika, gdy te będą naruszane.

Rząd zajmie się projektem dot. powołania Rzecznika Praw Podatnika
Rząd zajmie się projektem dot. powołania Rzecznika Praw Podatnika (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zgodnie z porządkiem obrad Rady Ministrów, rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Finansów.

W uzasadnieniu projektowanej ustawy napisano, że powołanie nowego rzecznika będzię częścią pakietu ustaw w ramach Nowej Ordynacji podatkowej. Ta ma za zadanie zagwarantować prawa podatnikom i zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa w kontaktach z organami administracji skarbowej.

Jak głosi uzasadnienie projektu, Rzecznik Praw Podatnika (RPP) ma przede wszystkim stać na straży szeroko pojętych praw odnoszących się do podatnika.

"Ochrona ta ma obejmować podatnika płatnika, inkasenta, następcę prawnego i osoby trzecie w rozumieniu Nowej Ordynacji podatkowej. Powołanie tej instytucji może przede wszystkim istotnie wzmocnić pozycję podmiotów najsłabszych, czyli takich, które co do zasady nie korzystają z kosztownych usług wyspecjalizowanych firm doradczych i kancelarii prawnych" - zapisano.

"Rzecznik, stojąc na straży praw podatników, ma bowiem w szczególności kierować się zasadą pogłębiania zaufania do władzy publicznej, bezstronności i równego oraz sprawiedliwego traktowania, respektowania słusznych interesów podatników oraz racjonalności działania organów podatkowych" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także: Obejrzyj: Niższe podatki dla wybranych nierealne?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zaznaczono, że Rzecznik Praw Podatnika "będzie stał na straży praw wszystkich podatników, niemniej jednak projektowane rozwiązania będą służyły ochronie przede wszystkim osób fizycznych".

Resort finansów tłumaczy, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej "z zasady nie są profesjonalnymi uczestnikami obrotu gospodarczego", dlatego wsparcie ze strony rzecznika będzie im najbardziej potrzebne.

"Jednocześnie zmiany te będą korzystnie oddziaływać na podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Proponowane w projekcie rozwiązania gwarantują zwiększenie ochrony praw podatników i zwiększają poczucie bezpieczeństwa prowadzonej działalności i w kontaktach z organami podatkowymi" - dodano.

RPP będzie powoływany przez premiera na 6-letnią kadencję. Wnioskodawcą będzie właściwy minister do spraw finansów publicznych. Jego niezależność zapewnić mają "wprowadzane projektem zasady dotyczące doboru kompetencyjnego osoby sprawującej ten urząd, zasada jednokadencyjności oraz zamknięty i surowy katalog przyczyn odwołania osoby piastującej stanowisko Rzecznika".

Rzecznik nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności gospodarczej, jak również "działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością urzędu".

Rzecznik Praw Podatnika będzie współpracował z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jednak w sprawach dotyczących spraw przedsiębiorców rzecznik MŚP będzie miał pierwszeństwo.

Zgodnie z projketem, RPP będzie realizował nałożone zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Podatnika oraz 16 zastępców działających w terenie i 32 przedstawicieli terenowych. Zastępca Rzecznika, wraz z dwoma przedstawicielami terenowymi, będą tworzyć w każdym województwie trzyosobowy zespół ekspercki.

Zarówno Rzecznik Praw Podatnika, jak i jego zastępcy oraz przedstawiciele terenowi będą pracownikami Biura Rzecznika Praw Podatnika, ten z kolei stanowił będzie "odrębną państwową jednostkę budżetową". Za projekt bezpośrednio odpowiada Filip Świtała, pod koniec września ubiegłego roku mianowany podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić