Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla minister Anny Zalewskiej

34
Podziel się:

To już pewne. Nie będzie dymisji minister edukacji. Posłowie PiS obronili w głosowaniu Annę Zalewską. Za odrzuceniem wniosku PO głosowało 226 posłów, za jego przyjęciem 166. Od głosu wstrzymało się 15 parlamentarzystów.

Anna Zalewska pozostaje ministerm edukacji
Anna Zalewska pozostaje ministerm edukacji (PAP, Paweł Supernak)

Za odrzuceniem wniosku PO zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS (216), 1 poseł Kukiz '15 (Marek Jakubiak), 3 posłów niezrzeszonych (Piotr Babiarz, Jan Klawiter oraz Janusz Sanocki) oraz wszyscy posłowie koła poselskiego Wolni i Solidarni (6).

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej złożył klub PO. To już drugi wniosek tego ugrupowania o odwołanie Zalewskiej ze stanowiska. Pierwszy Sejm odrzucił w listopadzie 2016 r.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że szefowa MEN, reformując edukację, m.in. wprowadziła do szkół chaos, skróciła o rok edukację ogólną, obciążyła uczniów klasy VII i VIII nadmiernym i niemożliwym do zrealizowania materiałem, w efekcie czego są zestresowani i przemęczeni, a także, że doprowadziła do przepełnienia szkół podstawowych.

Przedstawiciele opozycji oskarżają również Zalewską o udział w tzw. aferze PCK. Według lidera PO Grzegorza Schetyny, kampania wyborcza szefowej MEN była współfinansowana z funduszy Polskiego Czerwonego Krzyża. W poniedziałek Zalewska złożyła w tej sprawie pozew przeciwko szefowi PO.

- Panie premierze, panie ministrze, mówiliście, że najważniejsze jest wychowanie. Jak dzisiaj wychowujecie nasze dzieci? Uczycie dzieci, że dla utrzymania władzy można kłamać, manipulować i oszukiwać. Premier polskiego rządu w kampanii wyborczej posługuje się kłamstwem, aby wygrać z opozycją. Daje przykład młodym ludziom, że dla zdobycia władzy wszystkie chwyty są dozwolone - mówiła podczas nocnej debaty na temat wotum nieufności dla minister Krystyna Szumilas. Nawiązała do poniedziałkowej wizyty Zalewskiej w jednej z warszawskich szkół i akcji ważenia plecaków. Jej uczniowie mieli być uprzedzeni, żeby tego dnia nie zabierali ze sobą podręczników. - Minister edukacji chce przekonać społeczeństwo, że tornistry są lekkie jak piórko. I co robi? Waży tornistry, w których nie ma podręczników - powiedziała.

W obronie Zalewskiej stanął Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że za to co zrobiła Zalewska dla polskiej szkoły należą jej się podziękowania.

Komisja edukacji, nauki i młodzieży rekomendowała Sejmowi odrzucenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk pod koniec września zapewniał, że do dymisji minister Zalewskiej nie dojdzie. - Nie będzie żadnej dymisji, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Nie ma przesłanek do tego, żeby zmieniała się osoba pełniąca funkcję ministra edukacji narodowej - mówił na antenie Radia Zet.

Zgodnie z zapisami Konstytucji RP, Sejm może wyrazić wotum nieufności wobec ministra. Pod wnioskiem o odwołanie podpisy musi złożyć co najmniej 69 posłów. Dokument może być poddany pod głosowanie najwcześniej po upływie 7 dni od zgłoszenia. Sejm wyraża wotum nieufności wobec ministra większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli minimum 231 parlamentarzystów.

KOMENTARZE
(34)
prezespis to ...
3 lata temu
I jeszcze ją prezespis nagrodził prawie pewnym awansem do Parlamentu Europejskiego. Przecież ta kobieta udowodniła wszem i wobec, że nie nadaje się nawet na woźną w powiatowej szkole podstawowej. Jaki prezes, takie jego "elity".
Filipinki
4 lata temu
Mam w rodzinie Zalewską i się wstydzę . Dlaczego ? Nie ubliżając nikomu mam nadzieje że zrozumiecie , bo nie jestem reprezentantem podłości świata , lecz jestem wysłannikiem dobroci . Mam wrażenie że wiem skąd wziął mi się ten stan zawdzięczam go wam . Ze Szczecina jawi się Karolina w utworze "sam ze sobą na sam najlepiej się mam , gdy znajdę się sam . Mam wrażenie że wiem skąd wziął mi się ten stan , zawdfzięczam go wam . Szczecin jest tym co ukochałem najwiecej , bo to jest moje miejsce dzieciństwa , tutaj moje mażenia się rozwijały i dojrzewały do obecnej rzeczywistości .Nie wiem cZy tak aby na pewno to tak było , bo więź mija jest więcej niż mocno zwiazna .Będąxc dzieckiem wystąpiłem niechcący w teledysku Filipinek na Ul. Grodzkiej , nikt mnie nie pytał o to .
Bęzie siedzi...
4 lata temu
Bęzie siedziała!
zwolennik
4 lata temu
Kolejna decyzja PiS, która rozwala tą partię. Popieranie tej bandy jest zbijanie z desek swej trumny.
kola
4 lata temu
Szacun dla Rządu
Belfer
4 lata temu
Skoro taka dobra i zasługuje na medal od premiera, to może koleżanka przyzna jej nagrodę 65 tysiaków?
Ojciec
4 lata temu
I dalej tempa baba bedzie blaznowac !!!
Dem
4 lata temu
swój swojego komun(i)ą pogania.... kiedyś malowali trawę na zielono jak Gierek jechał, teraz tornistry puste ważą haha Ciekawe kiedy Mateusz Krzywousty Kłamliwy I poda się do dymisji? Lepsza zmiana? Im gorzej, tym lepiej
sala
4 lata temu
kolesiostwo nie da się tak prosto odsunąć od koryta
loju
4 lata temu
Tak ta sie nadaje na ministra , ale kloaki
Gandalf
4 lata temu
Proste i do przewidzenia. Niemniej pani z "prasowanym czołem" i uśmiechem od dobrego protetyka zrobiła sporo złego w polskim szkolnictwie. Czas pokaże, że była w błędzie.
Bluchechłe
4 lata temu
Czekam tylko kiedy opozycja w swojej bezradności i bezużyteczności złoży wniosek o wotum nieufności w kontekście funkcjonowania opozycji. Mógłby to być pierwszy i jedyny sensowny wniosek którego wynik zadowoliłby opozycję i każdą z resztą inna formację xD
marek
4 lata temu
pis też zdecyduje że wszystkie głosy opozycji w wyborach są nie ważne :-)
Matka i ojcie...
4 lata temu
Cała reforma to jeden wielki bajzel! A Zalewską powinni przed trybunałem postawić, w pierwszej linii za Kaczyńskim i Morawieckim
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić