oprac. Tomasz Sąsiada| 

Sekundniki na światłach. Nowe przepisy pozwolą na ich instalację

89
Podziel się:

Zarządcy dróg będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach - przewiduje rozporządzenie podpisane przez szefów resortów: infrastruktury i spraw wewnętrznych i administracji.

Sekundniki na światłach. Nowe przepisy pozwolą na ich instalację
(Shutterstock.com)

W 2016 roku resort infrastruktury informował, że przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego nie dopuszczają stosowania sekundników. Przyznawał zarazem, że niektóre samorządy montują takie urządzenia.

Jak poinformowały w piątek MIB i MSWiA, wyświetlacze będą mogły być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Tzw. sekundniki mają wpłynąć na poprawę płynności ruchu pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Informacja z wyświetlaczy czasu wykorzystana przez kierujących pojazdami może oddziaływać na sposób i technikę ich jazdy, a więc może również wywierać pozytywny wpływ na środowisko, ze względu na zmniejszoną ilość zużytego paliwa, a tym samym niższą emisję CO2" - podkreślono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Rozporządzenie - ws. szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach - wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić