Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Kozińska
Anna Kozińska
|

SN rozpatrzył kolejne protesty PiS w dwóch okręgach. Zwycięzcy wyborów się tego spodziewali

15
Podziel się:

Znamy kolejne decyzje Sądu Najwyższego dotyczące protestów wyborczych PiS. Tak jak w przypadku pierwszego, dwa kolejne zostały pozostawione bez dalszego biegu. Ci, którzy wygrali z kandydatami PiS, mówią WP, że taka decyzja była oczywista.

SN zdecydował ws. kolejnych dwóch protestów PiS
SN zdecydował ws. kolejnych dwóch protestów PiS (East News)

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrzyła kolejne protesty wyborcze złożone przez pełnomocnika PiS. Dotyczą okręgów numer 12 i 92, w których wygrali Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Paweł Arndt z Koalicji Obywatelskiej.

- Spodziewałem się tego, trudno było o inny werdykt. Wnioski pisowskie były nieuzasadnione. To byłoby wotum nieufności wobec wszystkich ludzi, którzy pracowali w komisjach. Byli w nich ludzie z PiS-u i mężowie zaufania, wszyscy razem liczyli głosy i sprawdzali. Tam nie mogło być błędów. Jeśli już to pojedyncze - tłumaczy nam Arndt.

Jak dodaje, skład Izby SN budził jego wątpliwości, ale i tak "sytuacja była oczywista". - Nawet przy braku obiektywizmu, inaczej postąpić by się nie dało - twierdzi.

Zobacz także: Zobacz też: Nowy marszałek senior w Sejmie. Wiadomo, kto na pewno nim nie będzie

W podobnym tonie wypowiada się zwycięzca z okręgu 92. - Spodziewałem takiego rozstrzygnięcia. Nie było żadnych przesłanek formalno-prawnych, by SN zdecydował o ponownym przeliczeniu głosów - mówi nam Bober.

Nie miał wątpliwości co do składu Izby SN rozpatrującej protest. - W tych skargach być może chodziło o to, aby uwiarygodnić tę instytucję i jej niezależne decyzje. Można od tej strony na to patrzeć - dodaje.

Bober krytykuje podważanie pracy komisji obwodowych. - Rozmawiałem z członkami. Czują się lekko niedowartościowani, bo ktoś podważa ich sumienność i rzetelność. Oni z wielką pieczołowitością przeglądali karty do głosowania. Nie miałem wątpliwości, że nie ma tam błędów, nikt ich nie zgłaszał przy tworzeniu protokołów - podkreśla.

Bober w Toruniu zdobył 52 619 głosów (39,26 proc.). Drugie miejsce zajął Andrzej Mioduszewski z PiS (50 168 głosów, czyli 37,43 proc.). Z kolei Arndt zwycięzcą w Koninie został dzięki 76 897 głosom (41,71 proc,). Jego rywal z PiS Robert Gaweł uzyskał natomiast 75 413 głosów (40,9 proc.).

Pierwszy protest rozpatrzony i pierwsza porażka PiS

Przypomnijmy, że we wtorek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała protest wyborczy PiS dotyczący okręgu numer 75 za bezzasadny. W rozmowie z WP Gabriela Morawska-Stanecka, która wygrała w tym okręgu przyznała, że "była spokojna o wynik".

- Ulgi trochę jest, choć ja jestem prawniczką, więc dla mnie było oczywiste, że taka będzie decyzja sędziów - powiedziała. Prawo i Sprawiedliwość złożyło sześć protestów, do SN wpłynęło ich ponad 200.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Jo
3 lata temu
Spadać Peowcy
sd
3 lata temu
zwykła ustawka aby pokazać, że sądy są niezależne bo nie można było dać innego orzeczenia ośmieszając się do końca. Wtedy kiedy będzie trzeba- osądzą zgodnie z linią partii.
Polak
3 lata temu
Pisoskie trole
tsue
3 lata temu
to coś powołane przez PIS to nie sąd
Gość
3 lata temu
I sądy bronią jak niepodległości. Dopóki będzie prawo względem sędziów takie jakie jest i będą zasiadać tacy nieudacznicy jak Tuleja czy ten który dał się poznać w sprawach warszawskiej reprywatyzacji. Kasta rządzi .
Alicja
3 lata temu
Widzę, że PiS trolle na o2 szaleją :) Skargi rozpatruje Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN powołana przez PiS i sędziowie powołani przez PiS. Nikt nie kwestionuje prawa do zgłaszania uwag, wszystkie skargi zostały przyjęte i będą rozpatrzone zgodnie z prawem. Podstawą do powtórzenia wyborów są wykryte nieprawidłowości, a nie rozpaczliwe szukanie furtki do podważenia legalnego wyboru obywateli (bo przegraliśmy, ale małą ilością głosów, może policzymy jeszcze raz i uda się Senat odbić, nie po to kombinowaliśmy ze zmianą przepisów dotyczących głosów nieważnych, żeby w takiej podbramkowej sytuacji z tego nie skorzystać). W komisjach wyborczych byli członkowie PiS, mężowie stanu i czuwali nad prawidłowym liczeniem głosów. Tyle faktów, ale szczekajcie sobie pachołki PiS dalej, kaska leci, a wiadomo - pecunia non olet. Wg mnie żadna praca nie hańbi, włącznie z prostytucją.
Sramnapeo
3 lata temu
Zalosne lewaki. Przegrywac nie potrafia. Plujenawas !!
sądy to mafia...
3 lata temu
przecież wiemy na czyich usługach są sądy powiedział to nojman a znam tych sędziów z PKW wszyscy są za koalicją obsranców
kakada
3 lata temu
PIS-owi nie chodzi o" złapanie zajączka tylko o gonienie go"Przecież to mąciwody
Gość
3 lata temu
Ostatnie zdanie: PiS złożył 5 protestów z 200 złożonych, więc kto złożył resztę? To się tak nie podniecajcie. Rozumiem, że jak ciągle przegrywa się przez nokaut, to cieszy nawet katar u przeciwnika ;-)
alfik
3 lata temu
A skąd senatorowie wiedzieli czy wybory były uczciwe czy nie????? a po drugie dlaczego kwestionuje sie ustawowe i konstytucyjne prawo do zgłaszania uwag do przebiegu wyborów które do zastrzeżenia zgłaszały wszystkie komitety i o wiele durniejsze niż składał PIS.
dajcie spokój...
3 lata temu
Wszędzie tylko pis,pis,pis ,pis i pis, dajcie już spokój z tą nagonką ,nie sl¨chajcie się Kopacz ,co kazała rzucać błotem ,dajcie im żyć, bo w nocy zaczniecie majaczyć do starej zamiast Maryśka czy Kaśka będziesz wołał pis,pis, pis i baba zgłupieje.
87
3 lata temu
Nojman to gwarantował. My sądy a sądy nas będą bronić jak niepodległości
Jak najszybci...
3 lata temu
SĄDY muszą być zdekomunizowane
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić