oprac. Bartosz Goluch| 

Sondaż. Gdyby wybory odbyły się później, PiS nie zdobyłoby większości

17

PiS uzyskało samodzielną większość z zapasem 4 mandatów. Według sondażu IPSOS na zlecenie OKO.press, gdyby wybory odbyły się 10 dni później, partia Jarosława Kaczyńskiego nie dokonałaby podobnej sztuki.

Sondaż. PiS popiera 41 proc. badanych
Sondaż. PiS popiera 41 proc. badanych (East News)

Jak wynika z sondażu, Prawo i SprawiedliwośćSprawiedliwość obecnie mogłoby liczyć na głosy 41 proc. wyborców. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 23 proc. badanych, natomiast na Lewicę - 15 proc. respondentów. Do Sejmu dostałby się również PSL (9 proc.) i Konfederacja (7 proc.).

Dziennikarze porównali wyniki sondażu z wyborami z 13 października. Według sondażu PiS stracił 1,57 pkt proc., KO ubyło 3,09 pkt. proc., Lewica zyskała 2,56 pkt. proc., PSL poprawiło wynik o 1,07 pkt. proc., natomiast Konfederacja o 0,88 pkt. proc.

Gdyby przełożyć badanie IPSOS na mandaty, PiS miałoby w Sejmie 218 posłów, czyli o 13 za mało, by samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska wprowadziłaby 116 przedstawicieli, Lewica - 67, PSL - 38, a Konfederacja - 20.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21–23 października 2019 r., metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 osób.

Źródło: OKO.press

Zobacz także: Rzecznik prezydenta: nie będzie państwowego marszu 11 listopada z udziałem Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić