oprac. Violetta Baran| 

Sondaż: PiS traci poparcie na zachodzie Polski

51
Podziel się:

Najnowsze sondaże z czterech województw tzw. ściany zachodniej wskazują, że PiS ma powody do obaw. Koalicja Obywatelska odzyskuje tam poparcie, ugrupowanie rządzące - traci.

Koalicja Obywatelska ma szansę pokonać PiS w zachodniej Polsce
Koalicja Obywatelska ma szansę pokonać PiS w zachodniej Polsce (East News, Lukasz Szelemej)

Z sondaży IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że w woj. zachodniopomorskim PiS mógłby liczyć na 25,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska (PO-Nowoczesna) na 25,9 proc. PSL zdobyłoby 10,3 proc. głosów, PSL - 8,3 proc.

Gdyby wybory samorządowe odbyły się w maju w woj. lubuskim PiS zdobyłby 21,1 proc. głosów, KO - 25,8 proc., SLD - 14,8 proc., PSL - 8,3 proc.

W obu tych województwach PiS traci poparcie wyborców w porównaniu do badań przeprowadzonych w grudniu ubiegłego roku. Wówczas głosowanie na PiS w zachodniopomorskim deklarowało 28,3 proc. wyborców, a w lubuskim - 23,7 proc.

W woj. dolnośląskim poparcie dla PiS wzrosło. W grudniu głosowanie na to ugrupowanie deklarowało 18,8 proc. ankietowanych, teraz - 27 proc. Nadal jednak PiS przegrywa w starciu z KO, która może liczyć na 31,3 proc. głosów. Na SLD zagłosowałoby 8,2 proc. nadanych, na PSL - 3,8 proc.

Jedynie w Wielkopolsce poparcie dla PiS rośnie. W grudniu ubiegłego wynosiło ono 32,4 proc., obecnie wzrosło do 34,6 proc. Na Koalicje Obywatelska swój głos oddałoby 28,8 proc. badanych (wzrost od grudnia o 3,5 pkt. proc.). Na SLD zagłosowałoby 13 proc. badanych, na PSL - 8,2 proc.

Najważniejszy jednak będzie podział mandatów, ponieważ to on decyduje o władzy w regionach. Jak zauważył Marcin Duma z IBRiS, "system D'Hondta premiuje koalicje, nawet jeśli wspólne wyniki PO i Nowoczesnej są prostą sumą wyników obydwu ugrupowań".

Badanie metodą CATI przeprowadzono 12-13 maja tego roku.

Źródlo: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić