Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Sondaż: Polacy o "ustawie dyscyplinującej". Wielu nie ma zdania

29
Podziel się:

Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował ustawę dotyczącą m.in. dyscyplinowania sędziów. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Zapisy ustawy budzą wiele kontrowersji: miażdżące opinie wydał Sąd Najwyższy, rzecznik praw obywatelskich, a nawet Biuro Analiz Sejmowych. Apel o wstrzymanie prac nad ustawą wystosowała komisarz UE Viera Jourova. Co na temat nowych przepisów sądzą Polacy?

Wielu Polaków nie ma zdania na temat zapisów "ustawy dyscyplinującej"
Wielu Polaków nie ma zdania na temat zapisów "ustawy dyscyplinującej" (East News, Andrzej Iwańczuk/Reporter)
  • Sejm przegłosował "ustawę dyscyplinującą", teraz trafi ona pod obrady Senatu
  • Z sondażu wynika, że wielu Polaków nie ma zdania na temat jej zapisów
  • Większość jest jednak przeciwna wprowadzanym przez nią zakazom dla sędziów
  • Zaskakujące jest jednak stanowisko Polaków w sprawie TK

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej” wynika, że wielu Polaków nie ma zdania na temat "ustawy dyscyplinującej". "Rzeczpospolita" zapytała o jej konkretne postanowienia.

Pierwsze pytanie brzmiało, "czy należy wprowadzić zakaz podważania pozycji i orzeczeń innych sędziów”. 33,5 proc. badanych opowiedziało się za takim rozwiązaniem. 39,9 proc. - jest temu przeciwna. Aż 26,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Zobacz też: Dlaczego prezydent Andrzej Duda krytykuje sędziów? Jego były rzecznik odpowiedziałł

Na pytanie "czy należy ograniczyć możliwość zadawania pytań przez sędziów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” 38,3 proc. ankietowanych odparło: tak. 42 proc. jest przeciwna takiemu ograniczeniu. Prawie 20 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Trzecie pytanie brzmiało "czy należy wprowadzić nakaz zwracania się, w razie wątpliwości prawnych, do Trybunału Konstytucyjnego". Aż 47 proc. badanych odpowiedziało się za takim rozwiązaniem, 26,8 proc. jest temu przeciwna. Aż 26,2 proc. nie ma zdania.

- Narracja krytykująca TK nie dotarła do ludzi, to wciąż ważny punkt odniesienia, którego należy się pytać o zdanie - skomentował ten wynik dla "Rz" Marcin Duma, szef IBRiS.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Niezalezny
3 lata temu
Dziwne że wszyscy EU zwolennicy jakoś nie pałaja do EU rozwiązań w zakresie Sądownictwa? Schizofrenia ?
werwerx
3 lata temu
pozwalniac te KASTY UBeckie z sadów
werwer
3 lata temu
kasty sedziowskie ,jak nie chca sadzic ,to do domu,dyscyplinarka
wer
3 lata temu
Wszystkich z tych KAST,co nie chca sadzic ,tylko sie zajmuja polityka,na bruk i sie skonczy ten cyrk
Nuśka
3 lata temu
A gdzie tu pytanie, czy należy wprowadzić ustawę dyscyplinującą sędziów?
8787
3 lata temu
Wrogowie Polski , ci zewnętrzni i ci wewnętrzni są przeciw, a Polacy za.
ja123456
3 lata temu
Najwyższy czas rozwiązać 3 kastę.
Pol
3 lata temu
Polacy za POlacy przeciw.
To Ja
3 lata temu
No to ile lat chcecie by ci sędziowie bronili tych ma stołkach , by taki program ,,uwaga"pokazuje jak to biedni ludzie sa bo odbierana sa dzieci przez inne osoby czy inne takie potem w tym programie mówią o nieudolnosci rządu ze nie pomaga biednym ludziom bo sad nic nie może ...kurde gdzie tu sens rząd wlasnie chce tak zmienic sady by w końcu zaczął pomagać tym ludziom. Tylko rząd im to blokuje Poto by mieli wladnie takie prof mamy tv do oczerniania Pis.u. masakra propaganda niby w reportażu nie bronią swej kasty a jedmak poprzez to myślą ze ludzie się niepolapia ze to nie wina sadu a rządu a to wlasnie sady zabraniaja i ta konstytucja przez lata pielegnowana przez Po PSL by w prszyszlosci gdy im się noga powinie nic im noc nie zrobił i nikt za nic nie odpowiadal , ciemnogród normalnie , wypowiadają się tu ludzie życia co niepoznali lub przedsiębiorcy bo to oni pierwsi oberwa a zwykły człowiek w końcu może dozna chociaż lekkiego poszanowania w sadach w końcu ....
Marek
3 lata temu
Szykuje się emigracja polityczna
Marek
3 lata temu
Pisowiec myśli numerem konta
Miszcz
3 lata temu
Pokażcie sondaż. Czy Polacy są za reforma czy nie? A nie wyborcze pytania sugerujące że Polacy są przeciwni. I komentarze niszczące oceny Sadu najwyższego, który opiniuje własną sprawę i pachołek PO rzecznika praw obywatelskich. Gebelsowska retoryka!!!
sawanna
3 lata temu
Drodzy kochani POLACY pamiętajcie ,że tylko sędzia a i każdy inny człowiek będący kompetentnym ,uczciwym i odważnym zawsze będzie niezależnym ,bez względu kto rządzi . Pozostali do dziadostwo którym rządzi pieniądz i cwaniactwo i takich trzeba dyscyplinować a nawet zwalniać .
sos
3 lata temu
nie pojęte ,że jakaś garstka lewactwa boi się ,że może w końcu sędzia za błędy będzie musiał odpowiadać ,ba nawet nazywają to kneblowaniem !!!!!zamachem ...stanem wojennym ..oni nadal nie rozumieją ,że mają służyć !!!! WSZYSTKIM a nie tylko swoim
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić