oprac. Anna Kozińska| 
aktualizacja 

Sondaż. Zjednoczona Prawica wyprzedza Koalicję Europejską

51
Podziel się:

Koalicja Europejska ściga się ze Zjednoczoną Prawicą, ale dogonić jej nie może. Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl, obóz rządzący może liczyć na więcej mandatów w Parlamencie Europejskim niż konkurenci.

Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia
Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia (PAP, Adam Warżawa)

Do 26 maja pozostało jeszcze trochę czasu, wyborcy mogą jeszcze zmienić decyzje, na kogo chcą głosować. Gdyby dzisiaj mieli wybrać, znaczna cześć wskazałaby na Zjednoczoną Prawicę. Tak wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl.

Na obóz rządzący zagłosowałyby 42 proc. Polaków, na Koalicję Europejską - 37,7 proc. pytanych. Oba ugrupowania zaliczyły spadek w porównaniu z badaniem Estymatora dla dorzeczy.pl z poprzedniego miesiąca. Kolejno o: 0,2 i 1,6 punktu procentowego.

Trzecie miejsce należy do Wiosny Roberta Biedronia. Tę partię popiera 7,6 ankietowanych (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Próg udało się przekroczyć też Kukiz'15. Na ten ruch wskazało 6,1 proc. respondentów (wzrost o 0,9 pkt. proc.). Nie załapali się z kolei: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy (3,8 proc., wzrost o 0,4 pkt. proc.), Polska Fair Play (1,6 proc., wzrost o 0,5 pkt. proc.), a także Lewica Razem (1,2 proc., spadek o 0,7 pkt. proc).

Zobacz także: Zobacz także: Kaczyński z Zalewską do Brukseli? Zaskakujący pomysł Jacka Rostowskiego

Z sondażu wynika, że PiS uzyskałoby 24 mandaty, KE - 21, Wiosna - 4, a Kukiz'15 - 3. Portal dorzeczy.pl zwraca jednak uwagę, że taki rozkład miejsc w PE dotyczy sytuacji, w której Wielka Brytania nie brała by udziału w wyborach. Nie uwzględniając brexitu, w Parlamencie Europejskim byłoby o jednego polskiego kandydata mniej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-11 kwietnia 2019 r., metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób.

Według innego sondażu - przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia Zet - KE również znalazłaby się za PiS.

Źródło: dorzeczy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić