oprac. Violetta Baran| 
aktualizacja 

Strajk Nauczycieli 2019. Emocje rosną, rząd nie ma nowych propozycji

79
Podziel się:

Za nami czwarty dzień strajku nauczycieli i drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Mimo propozycji wznowienia rozmów, którą złożyło w liście do wicepremier Beaty Szydło ZNP, raczej nie ma na nie szans. Rząd nie ma nowych propozycji dla strajkujących. Protest trwa nadal.

Strajk nauczycieli 2019. Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł bez zakłóceń, udało się skompletować komisje egzaminacyjne
Strajk nauczycieli 2019. Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł bez zakłóceń, udało się skompletować komisje egzaminacyjne (Forum, Anatol Chomicz)

Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł spokojnie. Mimo trwającego strajku nauczycieli udało się skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach, w których gimnazjaliści przystępowali do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do wicepremier Beaty Szydło z prośbą o wznowienie negocjacji. Związkowcy oczekiwali nowych propozycji od rządu. - Cały czas jest przygotowane porozumienie gwarantujące wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, które mam nadzieję, że zostanie podpisane jeszcze przez dwie centralne związkowe - odpowiedziała Szydło. - W imię odpowiedzialności za oświatę i los polskiej szkoły proszę centrale, by podpisały porozumienie - zaapelowała była premier.

Strajk nauczycieli 2019: ZNP nie zawiesi strajku

- Ja jeszcze raz podkreślam: my proponujemy i prosimy, żeby ten protest zawiesić na czas egzaminów. Po egzaminach jesteśmy gotowi do szerszej rozmowy - stwierdziła Szydło.

Zobacz także: Zobacz także: Jak Anna Zalewska przeżywa strajk nauczycieli? Joanna Lichocka tłumaczy

Szef ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział krótko: "Powtarzam, nie zawieszamy strajku".

Nauczyciele biorący udział w strajku, nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których protestują. ZNP, przy wsparciu Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli”, uruchomiło Fundusz Strajkowy. Wpłacić pieniądze na specjalne konto może każdy. Jedną z osób, które natychmiast zadeklarowały wpłatę był były prezydent Lech Wałęsa. Wpłacił na Fundusz Strajkowy tysiąc złotych, czyli - jak stwierdził - swoją "trzynastą emeryturę".

Strajk nauczycieli 2019: Stanisław Karczewski poucza pedagogów

Wiele emocji wzbudziła wypowiedź marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. - Znowu zostanę zhejtowany i skrytykowany, bo kiedyś już mówiłem, przy sporze z lekarzami rezydentami, że powinno się pracować dla idei. Ja pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei, a dla dzieci jeszcze tym bardziej powinniśmy pracować - stwierdził pytany o strajk nauczycieli.

Atmosferę podgrzała też informacja, którą przekazał Sławomir Broniarz, o wejściu policjantów do jednego z gimnazjów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szef ZNP mówił, że doszły do niego informacje, iż funkcjonariusze pytali o strajkujących. Policja zaprzeczyła jednak tym doniesieniom.

Strajk nauczycieli 2019: "Łańcuch światła" - czyli wiece poparcia

O godz. 20 na ulicach kilku polskich miast - m.in. Poznania, Wrocławia i Łodzi zgromadzili się ludzie, by wyrazić poprzez "Łańcuch światła z wykrzyknikiem" poparcie dla nauczycieli. Podobne wiece mają się odbyć w piątek, m.in. w Warszawie.

W piątek ostatni dzień tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Ponad 350 tys. uczniów z całej Polski przystąpi do sprawdzianu z języka obcego nowożytnego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić