Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Jest decyzja zarządu głównego ZNP

93
Podziel się:

Będzie protest włoski, zarząd główny ZNP podjął decyzję. "Nauczyciele nie powinni wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem, jednak nie zamierzamy nie wykonywać zadań ujętych w statusach szkół" - powiedział szef związku Sławomir Broniarz. Jak dodał, nauczyciele domagają się przestrzegania prawa pracy.

Zarząd główny ZNP zdecydował o dalszej formie protestu nauczycieli
Zarząd główny ZNP zdecydował o dalszej formie protestu nauczycieli (PAP, Rafał Guz)

Będzie protest włoski, ZNP rekomenduje nauczycielom, by nie wykonywali "ponadnormatywnych zadań". - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby nauczyciel wykonywał zadania, które nie są jego obowiązkiem - powiedział Sławomir Broniarz tuż po posiedzeniu zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- To nie jest protest przeciwko komuś, nie jest wymierzony w dzieci, nie walczymy też z ministrem edukacji. Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, ile obowiązków ponad opisany czas pracy wykonują nauczyciele - dodał. Podkreślił też, że ZNP pracuje nad obywatelskim projektem ustawy, która uregulowałaby kwestię wynagrodzeń nauczycieli.

Gremium ZNP zebrało się we wtorek o godz. 11.00, by dyskutować nad formą dalszego protestu nauczycieli. Przypomnijmy, protest włoski związkowcy zapowiadają już od kilku tygodni, miał wystartować 15 października, jednak związkowcy zdecydowali o jego przesunięciu. Tego dnia przystąpiono jedynie do kampanii informacyjnej, która ma pokazać rzeczywiste obowiązki nauczycieli.

Choć w przestrzeni publicznej cały czas mowa o strajku nauczycieli, sami związkowcy podkreślają z silnym naciskiem, że będzie to protest - ma polegać na nie wykonywaniu przez nauczycieli pozastatutowych zadań. O tym zdecydowali belfrzy w specjalnej ankiecie ZNP, w której udział wzięło ponad 227 tys. osób z całej Polski. Tylko 18 proc. byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu, z kolei aż 55,3 proc. opowiedziało się za protestem włoskim.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Wiemy, jak będzie wyglądał

Protest włoski oznacza koniec z bezpłatnym prowadzeniem kół zainteresowań, sobotnimi wyjazdami na konkursy z uczniami czy pisaniem i koordynowaniem "projektów unijnych". Ta forma protestu zakłada też, że nauczyciele przestaną doposażać szkoły z własnych pieniędzy. W rozpoczętej 15 października akcji informacyjnej związkowcy zwracają uwagę rodziców na to, że dotychczas nauczyciele wykonywali w ramach swojej pracy wiele dodatkowych czynności, choć nie należą one do ich obowiązków. "Rodzice, zależy nam na dobrych warunkach w szkołach i przedszkolach. Wspierajcie nas w tym dążeniu!" - apelują.

Zwracają się też do kolegów po fachu. “Nauczycielu, na co dzień wykonujesz wiele zadań, które wcale Cię nie obowiązują w ramach łączącego Cię ze szkołą (przedszkolem) stosunku pracy. Zadania nieobowiązkowe odrywają Cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym Ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą" - informują związkowcy, pokazując, co nie należy do obowiązków nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(93)
bodzio
3 lata temu
A może jak będą mieli teraz "dodatkowe wolne"to "nauczyciele"wreszcie podniosą swoją wiedzę?chociażby podstawową.Bo jakoś po "naukach profesorów"na licencjatach to tylko dużo płacili a nauk nie pobierali.
bodzio
3 lata temu
Zbrodniarz nauczycielstwa polskiego jest jak Schetyna,będę trwał na stołku chociażbym miał trwać na nim samotnie.
Nik(t)
3 lata temu
Ja mam wrażenie, że u nas ten strajk włoski trwa od dawna. Pytałam o kółka zainteresowań- odpowiedź: nie ma. Jakie wyjazdy w weekendy?! W innych szkołach chyba. Na drogą wycieczkę sami naciągają. Sprawdziany? Sprawdzanie? To obowiązek. Dawniej to było chociaż większość z pytaniami otwartymi(miał nauczyciel trochę czytania), teraz 90% testów wyboru, często generowanych, w których często obcina się punkty za wiedzę ponadprogramową- w efekcie uczeń szóstkowy staje się czwórkowym. Idziesz bronić odpowiedzi dziecka- obraza majestatu, bo święty klucz. Podstawa programowa niezrealizowana- chcesz na konkurs, siedzisz z dzieckiem w domu. Spiralny system dla zanudzenia zdolnych i ciągłego rozwijania dziecięcej frustracji. Doinwestowanie szkoły- tam, gdzie jest ciut szacunku dla rodziców, nie ma najmniejszego problemu. Nikt nie oczekuje tego od nauczycieli.
Gosc
3 lata temu
To idźcie i cwaniaczki pipracujcie przy tablicy tylko te 19 godzin cały czas uważając na dzieci i mówiąc a nie jak wy popijacie sobie kawki i herbatki kilka razy na dzień to wy jesteście obiboki i patrzycie tylko na zegarek żeby zleciał czas. Nie jestem nauczycielem ale wiem jak jest.
lizusek preze...
3 lata temu
Panie Broniarz nie opowiadaj pan głupot, każdy strajk jest przeciwko dzieciom i ich rodzicom, jestem nauczycielem i nie mogę Pana słuchać.
onion-men
3 lata temu
Tym pasożytom społecznym jeszcze mało?! Zagonić towarzystwo do normalnej pracy.
1111
3 lata temu
a dołożyć im domiar od korepetycji skarbówka do roboty
NSZ
3 lata temu
Znów te nieroby podskakują, które pracują po 13,5h tygodniowo, 18h lekcyjnych. Najmniej pracująca sfora na świecie, to te nieroby z Polski, mające 3,5 miesiąca wolnego w roku, płatny 1 roczny urlop chorobowy co 5lat, dodatki i przywileje, dodatki mieszkaniowe itp. Może by tak popracowali za tą pensję po 178h jak inni ,a nie domagali się co roku podwyżek i pensji 4000Euro. Aktualnie te nieroby mają dużo większe pensje niż w przemyśle, który nie może strajkować i domagać się od pracodawcy podwyżki, bojąc się ,że go zwolni i wyrzuci na bruk. Tylko cala budżetówka strajkuje na czele z nauczycielami, którzy się nie poją o posady i zwolnienia. który powinni pracować po 38-40h lekcyjnych, jak w innych krajach pracują nauczyciele. Dawno powinni zlikwidować kartę nauczyciela, zwolnić przynajmniej 50% nauczycieli, ponieważ jest ich 4 razy więcej niż za komuny, klasy powinny liczyć po 30 uczniów, a nie po 10. Czy pensja 3600-6000zł na rękę za 56h w miesiącu jest mała!!!!!!!!.
I jak tam zab...
3 lata temu
Tomasz z Tobą spotkać i porozmawiać na pewno nie chce mi się iść do szkoły i uczelnie użytkownicy przeglądający ten dział poświęcony czas i udzieloną pomoc 73Kukurydzianej nie da się nie chce mi się iść do
szkola
3 lata temu
z tym osobnikiem powinno zrobić się porządek . taki jak robiono za PZPR
inka
3 lata temu
Będą robić w czasie strajku to co mają normalnie robić czyli UCZYĆ. oże niech strajkują cały rok szkolny :)
Była nauczyci...
3 lata temu
Sprawdzanie testów, zeszytów, przygotowywanie sprawdzianów, przygotowanie do olimpiad i innych konkursow, cała papierologia związana z rozkładami zajęć itd... W domu nauczyciel pracuje drugie tyle, ile w szkole. Fajnie by było, gdybyście o tym pamiętali. Kiedyś byłam nauczycielką i nie polecam. Teraz pracuję tyle samo, tylko za inne pieniądze.
qqqqqqqqqqqqq
3 lata temu
Protest włoski polega na dokładnym wykonywaniu swoich obowiązków, więc w ramach protestu włoskiego proszę zaprzestać dawania korepetycji. Jednocześnie proszę dzieci NAUCZYĆ tego, co powinni wiedzieć, NA LEKCJACH.
ZNP
3 lata temu
Właśnie wprowadziła się do bloku młoda nauczycielka, która dopiero co skończyła studia i pracuje w pobliskiej podstawówce z dziećmi. Stać ją na kupno mieszkania za 300.000zł, drogi samochód za 150tyś zł, markowe ciuchy. Codziennie imprezuje w mieszkaniu ze swoimi znajomymi kolegami i koleżankami do późnych godzin nocnych, do 2 lub 4 nad ranem, popalając papieroski, popijając wódę i piwsko. Gdzie ci przepracowani nauczyciele, którzy tyle pracują tyle w domach????
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić