Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Strajk nauczycieli. Kolejne fiasko. Beata Szydło: "Propozycje rządu zostały odrzucone"

119
Podziel się:

W drugi dzień strajku o godzinie 15 rząd znów spotkał się z nauczycielami w Centrum Dialogu Społecznego. Na dzień przed egzaminami gimnazjalnymi "propozycje rządu zostały odrzucone" - poinformowała Beata Szydło . - To była strata czasu - stwierdzili związkowcy.

Fiasko negocjacji. Rząd zlekceważył związkowców. Nie było żadnej nowej propozycji.
Fiasko negocjacji. Rząd zlekceważył związkowców. Nie było żadnej nowej propozycji. (Piotr Molecki/East News, East News)

Wtorkowe rozmowy ze związkami zawodowymi nie przyniosły efektów. - Wciąż aktualne i otwarte są propozycje, które zostały podpisane przez "Solidarność". Propozycje te wciąż czekają na podpisanie przez centrale związkowe. Dziś propozycje rządu jednak zostały odrzucone - mówiła wicepremier Szydło.

Rozmowy trwały ponad 1,5 godziny. Rząd jednak nie przedstawił nowej propozycji. - Związki zawodowe przedstawiły nowe propozycje, strona społeczna przedstawiła nowe propozycje. Tylko strona rządowa nie ma woli i widać potrzeba jej więcej czasu na przemyślanie - mówiła Dorota Gardias, szefowa Rady Dialogu Społecznego.

- Nie ma żadnych przesłanek do tego, abyśmy ograniczyli czy zawiesili strajk - mówił Sławomir Broniarz szef ZNP. - Jeżeli traktujemy społeczeństwo i nauczycieli poważnie, to nie można podejmować takich rozmów bez przygotowania. Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu - podkreślił.

Jak mówił, związki były absolutnie przekonane, że pojawią się propozycje, które będą chociaż korespondowały z tym, co zaproponowały związki. A tak się nie stało.

- Z ubolewaniem stwierdzam, że to dzisiejsze spotkanie było stratą czasu. Rząd nie przedłożył żadnej propozycji, podtrzymał propozycje podpisane przez "Solidarność" - podkreślił Sławomir Wittkowicz z FZZ. - Brakuje nam 2-3 mld zł, aby dojść do porozumienia i zawiesić akcję protestacyjną. Pracodawcy znaleźli źródło finasowania tej różnicy. Odpowiedzią Beaty Szydło było stwierdzenie, że rząd nie zaakceptuje innej propozycji niż ta zawarta z "Solidarnością".

- Z przykrością stwierdzam, że strona rządowa nie zna zasad negocjacji - dodała Dorota Gardias szefowa Rady Dialogu Społecznego. - Wolałabym, żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców.

Po tym jak niedzielne rozmowy "ostatniej szansy" nie przyniosły przełomu, nauczyciele rozpoczęli wielki protest. Wówczas również rząd nie zaproponował niczego nowego nauczycielom. Jedynym efektem było podpisanie porozumienia z "Solidarnością". Jednym z trzech negocjujących central związkowych.

To nie powstrzymało nauczycieli - nawet tego związku - przed włączeniem się w wielki bezterminowy strajk nauczycieli. Protest w poniedziałek ogłosiło 81 proc szkół w Polsce.

Zobacz także: Obejrzyj także: Związki zawodowe idą na ustępstwa. Chodzi o pensje nauczycieli

Rząd zaproponował nauczycielom dyplomowanym 8100 zł brutto miesięcznie, ale dopiero w 2023 roku. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie zagradzają się ta takie rozwiązanie.

Sławomir Broniarz szef ZNP wielokrotnie zarzekał się, że to są pensje tylko na papierze, bo w rzeczywistości takie wynagrodzenie pobierają na przykład dyrektorzy szkół. Szeregowi nauczyciele mają znacznie niższe pobory.

ZNP i FZZ odeszli od propozycji 1000 zł na rękę, dziś walczą o 30-proc. podwyżkę rozbitych na transze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(119)
gość
3 lata temu
zauważcie jedno, strajkowali lekarze, policjanci, pielęgniarki coś tam ugrali dla siebie to i nauczyciele chcą
Oburz
3 lata temu
Dobrze ktoś napisał ... jeszcze o korepetycjach... Kolejna szara strefa w pracy po parę godzin dziennie a po pracy " korki " i kasa do kieszeni bez paragonu!!!co to ma być .. banda złodziei sami okradają państwo takimi praktykami z jeszcze im mało darmozjady!
john wayme
3 lata temu
Pozdrawiam Pisowskich troli.
gosc
3 lata temu
po co nam tacy nauczyciele? niech zostana ci co chca pracowac inni zegnaj
klasowka
3 lata temu
Broniarz chcial podac sie do DIMISJI!!!!!! Co za uparty cwaniak..................
km
3 lata temu
a czemu ksiadz ''nauczyciel'' zarabia wiecej?
ttttt
3 lata temu
strajk w chwili obecnej trwa aby w momencie egzaminów wymusić jak największe ustępstwa , nie powinni nic dostać
enaewcia
3 lata temu
ile oni maja tych zwiazkow zawodowych.. kazdy moze sobie zalozyc zwiazek ?? i roszczyć?? powinny być wyciągane konsekwencje dyscyplinarne z takiego 'strajku'!!! jedni zawarli porozumienie drudzy nie zawarli.. trzeci moze sie pogniewaja. co za cyrk
nick
3 lata temu
Widzę najwięcej komentują tu ci co nie mają nic do powiedzenia ... śmieszni jesteście
gość
3 lata temu
Wywalić na zbity pysk wszystkich tych uprzywilejowanych cymbałów zamieszanych w tę polityczną hucpę. Zlikwidować ich przywileje bo są one niesprawiedliwe w stosunku do pozostałej części społeczeństwa, a ponad to przywileje są wrogiem prawa, partio mająca sprawiedliwość w nazwie.
maciek
3 lata temu
Hehe. Obrzydzanie grupy nieprzychylnej małemu prawiczkowi i jego podnapletnikom ciąg dalszy.. stanrard. Nauczyciele są be i pazerni, pedofile są fajni i PIS ich za to chroni i wspiera... Gdy lepszym sortem nazywa się pedofili, faszystów i zwyrodnialców to wstyd się przyznać za granicą skąd się jest!
Życzliwy
3 lata temu
Broniarz, a co ty zrobiłeś dla nauczycieli przez te 20 lat swojej kadencji ? Drodzy belfrowie, brał podobno aż po 12 000 pensji !
Dobra Rada
3 lata temu
Przecież ta kobieta nie ma umiejętności negocjacyjnych ! Dać premiera.
JK
3 lata temu
Tu widac ze ludzie w polsce sa conajmniej 1000 lat za 3 swiatem.wam to tylko wystarczy kosciol i pis.poza nimi juz nic was nie interesuje. Pis sie skonczy a z czarnym klerem tez sie zrobi porzadek.wtedy moze cos zrozumiecie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić