Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Szef koncernu Audi aresztowany

0
Podziel się:

Rupert Stadler, szef producenta samochodów Audi należącego do koncernu VW został tymczasowo aresztowany.

Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany.
Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany. (East News, AP/EAST NEWS)

Stadler jest jak dotąd najwyższym rangą menedżerem VW zatrzymanym w związku z aferą spalinową. Został tymczasowo aresztowany w poniedziałek przed południem - potwierdził rzecznik koncernu Volkswagen, do którego należy Audi. Ze względu na toczące się śledztwo dalszych szczegółów nie podano. Do chwili wyjaśnienia sprawy wobec Stadlera obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Aresztowanie ma związek z aferą spalinową w Volkswagenie. Po jej wybuchu jesienią 2015 Stadler miał otrzymać informacje, że także w jego firmie, w Ingolstadt, gdzie produkowane są Audi, manipulowano wynikami pomiarów emisji spalin. Stadler niezmiennie zaprzeczał, jakoby miał być w jakikolwiek sposób wplątany w aferę.

Zobacz też: Akcja naprawcza Volkswagena. Jak wygląda z punktu widzenia klienta

Prokuratura w Monachium potwierdziła zatrzymanie Stadlera. Jako powód podała „niebezpieczeństwo zacierania śladów czynu karnego”. W ubiegłym tygodniu monachijska prokuratura przeszukała niespodziewanie mieszkanie Stadlera. Ciąży na nim podejrzenie oszustwa i uwierzytelniania faszywych dokumentów. Przeszukane zostało mieszkanie także innego menedżera Audi.

Obok Stadlera w areszcie śledczym przebywa były szef działu rozwoju silników diesla w Audi. Został aresztowany we wrześniu 2017. Miesiąc później, po wielomiesięcznym pobycie w areszcie, został zwolniony jeden z wcześniejszych pracowników koncernu w Neckarsulm.

Od 2009 r. Audi miał sprzedać w USA i Europie blisko 220 tys. samochodów z silnikiem diesla z manipulowanym pomiarem emisji spalin. Od końca 2015 sześciu wiodących menedżerów Audi musiało ustąpić ze stanowisk. Raz po raz były też wysuwane żądania ustąpienia Stadlera, który stoi na czele firmy od 2007 r.

Na poniedziałek po południu zaplanowane było posiedzenie Rady Nadzorczej koncernu Volkswagena. Tematem może być dalsze wyjaśnianie afery spalinowej, w tym aresztowanie Stadlera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić