Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

Szydło znów zyskuje. W przeciwieństwie do niektórych ministrów. Najnowszy sondaż

85
Podziel się:

Beata Szydło znów ma powody do zadowolenia. Z najnowszego sondażu wynika, że od czerwca zyskuje na popularności. W przeciwieństwie do części jej ministrów, którzy w ciągu miesiąca stracili nawet kilkanaście procent poparcia. Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie to pod uwagę przy rekonstrukcji rządu?

Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński i Jarosław Gowin w ławach rządowych
Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński i Jarosław Gowin w ławach rządowych (PAP, Radek Pietruszka)

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Dziennik badał, ilu Polaków dobrze ocenia szefową rządu i jej ministrów.

I tak, okazało się, że najlepszymi notami (45,4 proc.) cieszy się sama premier Beata Szydło. W porównaniu do poprzedniego badania zyskała ona 7,2 proc. wskazań. Kolejny na liście jest, typowany w mediach do dymisji podczas nadchodzącej rekonstrukcji rządu, szef MSZ Witold Waszczykowski. Jego działania dobrze ocenia 28,4 proc. Polaków (wzrost o 6,4 proc.).

Następne miejsce zajmuje minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Może liczyć na 25,1 proc. poparcia. Zaliczyła jednak największy spadek względem ubiegłego miesiąca (14,2 proc.). Za nią plasuje się, co zaskakujące, krytykowany za reakcję na protest lekarzy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (19,2 proc. poparcia, wzrost o 1,6 proc.).

Stawkę zamykają minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (18 proc. spadek o 3 proc.) oraz szef MON Antoni Macierewicz (16,2 proc. i drugi największy spadek - 7,8 proc.).

Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 19-20 paździenika na próbie 1100 respondentów.

Rekonstrukcja rządu. Szydło straci stołek?

O tym, że rekonstrukcja rządu jest już pewna, poinformowała kilka dni temu premier Beata Szydło. Czy zmiany obejmą też fotel premiera? Nie wiadomo, szczegóły zmian mamy bowiem poznać w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Z informacji "Rz" wynika jednak, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "nigdy w ostatnich dwóch latach nie był tak bliski podjęcia" decyzji o wymianie Szydło.

Na "poważną rekonstrukcję" z wymianą premier stawiają tymczasem bukmacherzy londyńskiej firmy Unibet. Ich zdaniem jest ona prawdopodobna w 55 proc. Najczęściej typowanym następcą Szydło jest wicepremier Mateusz Morawiecki.

Szydło idzie na rekord

Z ostatniego badania CBOS wynika, że opinie o rządzie są najlepsze od początku jego funkcjonowania. Do zwolenników rządu zaliczyło się w październiku 44 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do września). Liczba przeciwników Rady Ministrów spadła o 3 punkty proc. i wyniosła 27 proc.

Polepszyły się też notowania Beaty Szydło. Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraża 53 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z września). Niezadowolonych jest 35 proc. respondentów (spadek o 2 punkty).

Z badania IBRiS na zlecenie Radia Zet wynika z kolei, że Jarosław Kaczyński nie powinien zastępować Beaty Szydło na stanowisku premiera. Blisko 58 proc. Polaków uważa, że nie jest to dobry pomysł. Przeciwnego zdania jest 31,5 proc.

Zobacz także: Szydło czy Duda? Zobacz, na kogo stawia żelazny elektorat PiS:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić