Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego. Sprawa "koperty dla księdza" trafiła do sądu

69
Podziel się:

Wniosek o wezwanie Jarosława Kaczyńskiego do zwrotu 50 tys. zł został złożony w sądzie. Gerald Birgfellner walczy o pieniądze, które przekazał prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie?
Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie? (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Prezes PiS dwukrotnie nie odbierał wystawianych przez pełnomocników austriackiego biznesmena zatrudnionego do prac nad projektem dwóch wież przy Srebrnej wezwań o zapłatę 50 tys. zł – przypomina "Gazeta Wyborcza".

Teraz Jarosław Kaczyński będzie musiał stawić się w sądzie, gdyż tam skierowana została sprawa. Gdyby i tym razem nie pojawił się na rozprawach sąd może zaocznie nakazać zwrot tych pieniędzy – tłumaczy dziennik.

Gerald Birgfneller proponuje prezesowi ugodę, jej treść ujawniła Wyborcza: "Jarosław Kaczyński zobowiązuje się zapłacić na rzecz Geralda Birgfellnera kwotę 50 tys. zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 21 marca 2019 r. do dnia zapłaty, w terminie 7 dni od zawarcia ugody tytułem zwrotu nienależnego świadczenia, które przyjął od Geralda Birgfellnera w gotówce w dniu 7 lutego 2018 r."

50 tys. zł to kwota, jaką miał biznesmen przekazać prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Miała być to zapłata za podpis pod uchwałą rady.

Zobacz także: Obejrzyj: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót":

Zdaniem mec. Giertycha, austriacki biznesmen nie znający polskiego prawa ani statusy fundacji "pozostawał w błędnym przekonaniu", że taka zapłata jest konieczna. Jako "świadczenie nienależne" podlega zwrotowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
Hans Jurgen a...
3 lata temu
Kto przystępuje do interesów w kraju którego przepisów prawa handlowego nie zna ? Czy prokuratura wraz z wezwaniem dostała dowód rzeczowy na przekazanie takiej kwoty tylko artykuł z Gazety Wybiórczej ? Czy w Austrii daje się w biznesie otwartym jakieś pieniądze bez pokwitowania ?
Mietek
3 lata temu
Jur, a ty juz zapomniales, ze wisisz mi 140000PZN!!!!! Przeciez fakture ci wystawilem, ale wciaz zapomnialem wyslac!!!!!!
Ateista
3 lata temu
A gdzie jakis dowod ze dostal? A moze Giertych wziol kase od kaczynskirho. Niech mu odda.
Kaska
3 lata temu
Dkaczego sprawa cywilna a nie karna? Przeciez łapowkarstwo jest karalne?
Kaska
3 lata temu
Oddac 50 tysiecy to oczywiste ale jeszcze kara za łapowkarstwo!! Czy ktos taki moze piastowac wysokie stanowiska w rzadzie!!! Polacy gdzie Wasza uczciwosc?? Rzad rizlicza wszystkich za nieprawidlowosci a sam jest swieta krowa?
Amen!
3 lata temu
NAJBARDZIEJ ZNIENAWIDZONA TWARZ RP/oprac.ŁOBOP/
Kuku
3 lata temu
Giertych liczy, że kasta go wspomoże.
Koperta
3 lata temu
A gdzie 380 miliardów Jarek ? Też dla księdza w kopercie ?
Jacek-3
3 lata temu
Chce aby "kościelny" zwrócił pieniądze? Skąd on się urwał?
Dno
3 lata temu
Jarek ty to jesteś dno
Ciemnota
3 lata temu
Za 50 tyś też dam mu temu ksiedzu autograf z dopiskiem przyćmiony PiS
gość 44
3 lata temu
Na Śląsku o takich cwaniaczkach jak ten cały Gerald Birgfellner mówią gwarowo ,,paciulok". Gostek daje dla faroża 50 tysi ot tak sobie ?!?! A może by się nim zainteresował UKS, niekoniecznie Polski ale np. Austriacki. Mogłoby być ciekawie.
Prawda
3 lata temu
Jarek jesteś łysy i nie masz rozumu
VON-LITOŚCI
3 lata temu
Na tej zasadzie to sąd może tylko zlecić badania psychiatryczne genialnego adwokaciny. Kabaret
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić