oprac. Jakub Ceglarz| 

Termomodernizacja wielkiej płyty na tapecie rządu. Zyska 12 milionów Polaków

42
Podziel się:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce wprowadzić nowy program, który ma poprawić jakość życia nawet 12 milionów Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Chodzi o dopłaty do termomodernizacji takich budynków.

Za program dofinansowań do termomodernizacji odpowiada resort zarządzany przez ministra Kwiecińskiego
Za program dofinansowań do termomodernizacji odpowiada resort zarządzany przez ministra Kwiecińskiego (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nowelizacja ustawy o termomodernizacji przeszła już przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński szacuje, że zmiany dotkną nawet 12 mln Polaków. Chodzi przede wszystkim o tych, mieszkających w blokach z wielkiej płyty.

Ponieważ badania naukowców wskazują, że bloki z wielką płyty mają zbyt wysoką przenikalność cieplną, należy je szybko zmodernizować. A jest ich w sumie około 60 tys.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Aby przenikalność zmniejszyć, można zamontować m.in. specjalne kotwy.

Spółdzielnie mieszkaniowe, ale również inni zarządcy nieruchomości (gminy czy wspólnoty) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu takich materiałów.

- Dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii - powiedział minister Kwieciński. Może tu chodzić np. panele fotowoltaiczne.

Wysokość dofinansowania? Nawet 50 proc. kosztów. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie - jak wskazał minister Kwieciński - jest na nim "kilkaset milionów złotych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić