Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

To nie koniec rekonstrukcji rządu. Mateusz Morawiecki szykuje kolejną nominację

11
Podziel się:

Bez jednego resortu, za to dwa dodatkowe - tak wyglądała Rada Ministrów po wtorkowym zaprzysiężeniu nowego składu. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Cyfryzacji, którego szefa nie wybrano, będzie funkcjonować. Co więcej, nadzór nad nim będzie sprawował sam premier. On będzie od kluczowych decyzji, a od codziennych - Marek Zagórski.

Marek Zagórski od 2016 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Marek Zagórski od 2016 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji (PAP, Jakub Kamiński)

Mateusz Morawiecki nie boi się natłoku obowiązków. Zanim doszło do zaprzysiężenia drugiego rządu pod jego przewodnictwem, był jednocześnie premierem i ministrem rozwoju i finansów. Resort finansów oddał jednak w ręce Teresy Czerwińskiej. Na czele nowego ministerstwa inwestycji i rozwoju stanął z kolei Jerzy Kwieciński. Okazuje się jednak, że premier na długo nie pozostał tylko premierem.

Morawiecki będzie sprawował nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji. Jak donosi RMF FM, obowiązki szefa tego resortu pełnić będzie Marek Zagórski, który dotychczas był w nim sekretarzem stanu. Podobno zadania są rozdzielone. Te ważniejsze będzie wykonywał premier, a codzienne decyzje - Zagórski.

Resort z dwoma szefami to jednak prawdopodobnie tylko chwilowa sytuacja. Ma zostać bowiem wybrany nowy minister cyfryzacji, który pokieruje resortem samodzielnie. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Zobacz także: Zobacz też: Morawiecki o nowym rządzie: jesteśmy tu po to, żeby służyć 24 godziny na dobę

Przypomnijmy, że 9 stycznia dotychczasowa minister cyfryzacji Anna Streżyńska została odwołana i nie powołano jej następcy. To sugerowało, że resort zostanie zlikwidowany i włączony do innego. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zdementowała jednak te informacje. Jak powiedziała, nadzór nad cyfryzacją przejmuje premier Mateusz Morawiecki.

Skład nowego rządu

O godz. 12 w Pałacu Prezydenckim został zaprzysiężony nowy rząd. W nowym składzie Rady Ministrów zabrakło Konstantego Radziwiłła, Jana Szyszki, Antoniego Macierewicza, Anny Streżyńskiej i Witolda Waszczykowskiego.

Pojawiły się za to nowe nazwiska. Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ zastąpił Jacek Czaputowicz, a Błaszczaka - Joachim Brudziński, który stanął na czele MSWiA. Ministrem zdrowia jest teraz Łukasz Szumowski, ministrem inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński, ministrem przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz, a ministrem finansów - Teresa Czerwińska.

Adamczyk, Błaszczak i Kowalczyk pozostali w rządzie, ale będą kierować innymi resortami niż do tej pory. Andrzejowi Adamczykowi od teraz podlega Ministerstwo Infrastruktury, Mariuszowi Błaszczakowi - MON, a Henrykowi Kowalczykowi - Ministerstwo Środowiska.

Źródło: RMF FM/WP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Antek z Krako...
4 lata temu
według mnie te zmiany osobowe mogą być dobre ,ale planow do realizacji nie pokazali .,Kazdy minister i premier powinni pokazać narodowi swój plan do realizacji. a premier winien pokazać plan likwidacji długu narodowego i w jaki sposob go bedzie realizował i czy będzie walczył o reparacje dlugu szkody, wojenne od niemcow.Bo w/g mnie to hańba dla byłych rzadów że nie żądały reparacji wojennych. od Niemcow i Rosji.
rex
4 lata temu
Kto sponsoruje ten wrogi Polsce portal?!
rb
4 lata temu
To już jest dno dna tej dr hab (nie profesor bo na to trzeba mieć dorobek naukowy a nie chamski)
lisek
4 lata temu
Minister Zdrowia pracował w szpitalu na Cardiologii w Aninie. Jest dobrym lekarzem, może szkoda go na ministra.
>>>
4 lata temu
Odwołanie Pana Ministra Szyszki - to poważny błąd, praktycznie w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Profesor Szyszko, uznawany za fachowca w skali ogólnoświatowej, nie wystąpi w roli Ministra. Człowiek, który tak wiele zrobił dla społeczeństwa polskiego w zakresie ochrony środowiska. Komu przeszkadzał ??? Kto robił sztuczny problem z puszczą? smogiem? żeby się pozbyć takiego człowieka? Ech :(((( Słuchanie wywiadów z p. prof. Szyszko, to prawdziwa przyjemność - poziom wiedzy, fachowość, kultura, przekonywująca argumentacja. Najpierw trzeba posłuchać, poznać, a nie krakać, jak inni i krytykować.
ght
4 lata temu
Komu służyć 24 godziny na dobę ?
Ja Jo
4 lata temu
Na 100 lecie odzyskania niepodległości premier ogłosił nowy program - 100+ wiceministrów. Każdy otrzyma do wykonania od 1/4 do 1/2 zadania. Każdy ma od 1/4 do 1/2 mózgu. To się nazywa delegowaniem zadań i odpowiedzialności! Nikt nie będzie przeciążony i każdy zasłuży sobie na nagrodę. Podatniku, trzymaj się za kieszeń - to ty za to zapłacisz.
gosc
4 lata temu
Zimny bankster, Krzywousty populista ma parcie na kase i Polska bedzie weglem i mlekiem plynaca
felczer
4 lata temu
Najbardziej mnie martwi Minister Zdrowia. Coś mi się wydaje po pierwszych jego wypowiedziach to SORy zostaną wyposażone w modlitewniki i różańce.
jen
4 lata temu
Dobry szef nic nie robi,tylko nadzoruje podwładnych.
Ojciec
4 lata temu
zreformujecie w końcu to stalinowskie sądownictwo z sądami rodzinnymi na czele czy będziecie dalej oszukiwać Polaków?!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić