Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Trzynasta emerytura coraz bliżej. Senat przegłosował ustawę

9
Podziel się:

81 senatorów zagłosowało w piątek za przyjęciem bez poprawek ustawy o trzynastej emeryturze. To oznacza, że dokument czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Trzynasta emerytura czeka już tylko na podpis prezydenta. Elżbieta Rafalska nie ukrywa radości na Twitterze
Trzynasta emerytura czeka już tylko na podpis prezydenta. Elżbieta Rafalska nie ukrywa radości na Twitterze (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Podczas piątkowego posiedzenia senatorowie byli niemal jednomyślni. Oprócz 81 głosów za, dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu (Barbara Zdrojewska i Marek Borowski)
, a jeden - Jerzy Chróścikowski - był przeciwny ustawie.

Ponieważ wyższa izba parlamentu nie wprowadziła poprawek do ustawy, ta trafi teraz bezpośrednio na biurko prezydenta. Ten ma 21 dni na złożenie na niej podpisu. Prawdopodobnie zrobi to jednak wcześniej, bo pierwsze wypłaty mają ruszyć już za 3 tygodnie.

Przypomnijmy, że trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł brutto (888 zł na rękę) to jeden z elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego". Pod koniec lutego prezes PiS zapowiedział najważniejsze punkty programu partii na nadchodzące wybory.

Obejrzyj: Marek Belka o trzynastej emeryturze: Wezmę

Wypłaty dodatkowych świadczeń mają ruszyć od początku maja. Pieniądze dostanie około 10 mln emerytów i rencistów. W tym również ci, którzy pobierają pieniądze w ramach emerytur wcześniejszych, mundurowych, rolniczych czy matczynych.

Koszt zrealizowania wypłat ma sięgnąć 10,7 mld zł. Na ten moment trzynasta emerytura ma być tylko jednorazowym prezentem w 2019 roku. Jak jednak mówił w Senacie w tym tygodniu wiceminister Marcin Zieleniecki, jest szansa na to, że w kolejnych latach się powtórzy.

- Nie można wykluczyć, że podobne rozwiązania zostaną przyjęte w kolejnych latach - powiedział wiceszef resortu rodziny.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
abwera
3 lata temu
jak się na nią patrze, to dziwie się ze jeszcze mi się wzrok nie zepsuł
szewc
3 lata temu
ja swoją emeryturę przekaże na cele charytatywne dla bardziej potrzebujących ale są ludzie co mają mało i tym ludziom zwłaszcza państwo powinno pomagać a nie tym co mają dużo jestem za
Mały Polak 2
3 lata temu
To dlatego muszą zajumać OFE
Sprawiedliwy ...
3 lata temu
Przecież to jest na granicy przestępstwa. Rząd niema prawa rozdawać naszych pieniędzy wydartych nam przez podatki, żeby kupić sobie głosów. Samo kupowanie poparcia dyskwalifikuje partię, która to robi. To jest jedno z największych przestępstw, jakie może zrobić partia. A partia którego mottem jest "prawo i sprawiedliwość" powinna zniknąć z Polski a jej organizatorzy stanąć przed sądem nas wszystkich.
wrd
3 lata temu
Zdrojewska wrocławska oszustka i złodziejka?
Seniorka
3 lata temu
To z podatków! Oby wytrzymały presję małe i średnie firmy. Jak zaczynają je nękać urzędy skarbowe, sanepid, który każe czyścić kaloryfery patyczkiem do uszu, i inne, np z grupy,,kupię twojego dłużnika"ściągające niezapłacone stare drobne kwoty, z których urosły ogromne długi - wówczas niejeden mały przedsiębiorca zostanie doprowadzony do ostateczności i zlikwiduje firmę. Już można zaobserwować, że małe firmy ledwo robią bokami.
suweren
3 lata temu
Rząd tak łatwo rozdaje kasę na prawo i lewo. Może w ramach dobrej zmiany, zamiast trzynastki, przedsiębiorcy będą sobie mogli wybrać miesiąc kiedy nie będą musieli płacić podatków ani ZUS-u?
zak
3 lata temu
Tylko w roku wyborów? Kupowanie głosów na całego i scenariusz grecki coraz bliżej.
True
3 lata temu
Starzy 13 emerytura a młodzi bez emerytur na wiecznych smieciowkach, tfu pluje na ten kraj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić