oprac. Przemysław Ciszak| 

Twardy brexit zablokowany. Johnson przegrywa kolejne głosowanie

7
Podziel się:

Brytyjscy posłowie przegłosowali poparcie dla ustawy mającej na celu zablokowanie twardego brexitu – podaje BBC. To kolejny cios dla premiera Borisa Johnsona.

Boris Johnson został szefem Torysów i przejął fotel premiera po Theresie May.
Boris Johnson został szefem Torysów i przejął fotel premiera po Theresie May. (PAP, Jakub Kamiński)

Przeciwnicy twardego brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin stosunkiem głosów 329 do 300 przegłosowali ustawę blokującą tzw. "no-deal" - informuje BBC. Po głosowaniu premier Boris Johnson zaproponował wybory na dzień 15 października.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ustawa nakłada na rząd obowiązek ponownego zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przełożenie brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie wynegocjowana nowa albo Izba nie zaakceptuje braku umowy z UE.

- Izba chce zmusić premiera, by poddał się w negocjacjach międzynarodowych. Odmawiam! - mówił po głosowaniu premier Boris Johnson.

Jak wskazuje portal UK Politics, dopóki projekt ustawy nie otrzyma podpisu królowej, nie jest prawnie wiążący. Zostały głosowania na etapie komisji w Izbie Gmin i cała procedura w Izbie Lordów.

Zobacz także: Zobacz także: Reparacje wojenne. Motyw złego Niemca wraca jak bumerang

Przypomnijmy, że to drugie głosowanie przegrane przez premiera Johnsona. We wtorek poraz pierwszy ogłosił, że w związku z fiaskiem złoży wniosek o przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

434 posłów musi zagłosować za wnioskiem rządu, żeby 15 października odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne.

Johnson we wtorek utracił większość w Izbie Gmin po tym, jak jeden z jego posłów Philip Lee przeszedł do ław opozycji i ogłosił dołączenie do proeuropejskich Liberalnych Demokratów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić