oprac. Martyna Kośka| 
aktualizacja 

UOKiK sprawdza banki. Grożą im wysokie kary

1
Podziel się:

W Polsce jest niemal 460 tys. hipotek frankowych wartych 101 mld zł. UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych. Jeśli były nieprawidłowości, banki ryzykują ogromne kary.

UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych
UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych (East News, Maszewski/REPORTER)

Urząd prowadzi postępowania dotyczące banków, które w ofercie miały hipoteki frankowe (Santander, BNP Paribas, Getin Noble Bank, Reiffeisen, Millennium, PKO BP, BPH i Pekao). Kontrola skupia się na niejasnych zasadach ustalania kursów walut służący przeliczaniu salda lub wysokości rat - informuje "Rzeczpospolita".

Banki bronią się, że ich kursy były zbliżone do średniego kursu NBP.

UOKiK wydał już pierwszą decyzję i nałożył 7 mln zł kary na Deutsche Bank Polska za to, że ustalając kurs, bank odnosił się do rynku forex i klient nie wiedział, jaka będzie wysokość rat. Bank się z tym nie zgodził i odwołał się do sądu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

UOKiK zaznacza, że zeszłotygodniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi dla konsumentów ważną wskazówkę, czego mogą się domagać przed sądem w razie stwierdzenia, że w umowach są niedozwolone postanowienia.

Może wesprzeć konsumenta procesującego się z bankiem poprzez wydanie istotnego poglądu w sprawie. Dotychczas wydał ok. 2 tys. istotnych poglądów, z których 1,6 tys. dotyczy sporów o kredyt indeksowany lub denominowany do walut. Ogólne poglądy można znaleźć na stronie UOKiK– może z nich skorzystać każdy klient toczący spór z bankiem lub pragnący przeanalizować swoją umowę pod kątem niedozwolonych postanowień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić