Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Uszczelnienie podatków. Rząd zajmie się agresywną optymalizacją

3
Podziel się:

Rząd bierze się za agresywną optymalizację, czyli próby unikania podatków przez międzynarodowe korporacje. Wprowadzi do polskiego prawa unijną dyrektywę ATAD 2.

Rząd bierze się za agresywną optymalizację,
Rząd bierze się za agresywną optymalizację, (WP.PL)

Nowelizacja ustawy o VAT ma wdrożyć do polskiego prawa systemy walki z agresywną optymalizacją. Pomóc w tym ma wdrażana dyrektywa ATAD 2. Pozwala ona zastosować przepisy podatkowe również na państwa spoza Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, chodzi głównie o rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych. Występują one, gdy państwa mają różne przepisy w kwalifikowaniu pod względem podatkowym dochodów lub podmiotów, co może powodować podwójne zaliczenie płatności do kosztów uzyskania przychodów lub z jednej strony zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów i brak zaliczenia do przychodów po drugiej stronie - tłumaczy PAP.

Zobacz także: Emilewicz: Celem 500 plus nie była wyłącznie demografia

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, nowe przepisy obejmują różnice w relacjach pomiędzy systemami opodatkowania przedsiębiorstw w państwach członkowskich. Nakazują wprowadzenie uregulowań, które spowodują odmowę zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodów lub nakażą zaliczenie kwoty do przychodu. Ma to zwiększyć odporności polskiego rynku, a tym samym rynku wewnętrznego całej UE, na rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
ZK.
2 lata temu
SKOK, Getbak, KNF, Srebrna, Banas, CBA, mafia lekowa, afera podkarpacka i radomska. Cel zabraknie
no tak
2 lata temu
Jak czytam że jakiś rząd bierze się za korporacje, to zazwyczaj oznacza "agresywną" politykę podatkową ale dla maluczkich. Korporacjom nic nie zrobią i znów będzie jak zwykle, ci co płacą podatki netto dostaną po tyłku a ci co nie płacą dalej będą się cieszyć ulgami które rząd sam im nadaje - to chore. Pamiętam wypowiedź jednego z doradców Kulczyka - konkurencję trzeba wycinać zanim wykiełkuje - i to własnie robi każdy kolejny rząd.
Marian
2 lata temu
He he. PiS mafia to potrafi wziąść się za portfel szarego Kowalskiego tudzież babci handlującej pietruszka na chodniku. A od korporacji to biorą owszem pieniądze 😁, za tworzenie przepisów aby bogaty się bogacił a biedny tracił
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić