Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Patryk Skrzat
|

W tym kraju średnie wynagrodzenie to prawie 5 tys. euro. Pilnie potrzebują Polaków

128
Podziel się:

Duńscy pracodawcy mają problem przez malejącą liczbę obcokrajowców przyjeżdżających do nich do pracy. Szczególnie bolesny jest dla nich brak Polaków.

Średnie zarobki w Danii wyniosły w 2016 r. 4 850 euro brutto
Średnie zarobki w Danii wyniosły w 2016 r. 4 850 euro brutto (Pixabay.com, Pixabay.com/Domena publiczna)

O kłopotach duńskich firm informuje serwis thelocal.dk. Jako jeden z głównych czynników takiego stanu rzeczy podaje spadek liczby obcokrajowców przyjeżdżających do pracy w tym kraju.

Dane Konfederacji Duńskich Pracodawców pokazują, że liczba obywateli UE przybywających do Danii do pracy obniżyła się o 65 proc. w ciągu 15 miesięcy. Ta statystyka jest bezpośrednio związana z gwałtownym spadkiem liczby obywateli polskich podejmujących pracę w Danii - czytamy w duńskich mediach.

Zobacz także: Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Znacznie spadła również liczba przybyszów z innych krajów UE. Od drugiego kwartału 2016 r. migracja zarobkowa do Danii z krajów UE spadła z 14,5 tys. w tym okresie do poniżej 5 tys. w trzecim kwartale 2017 r. Obywatele UE w 2013 r. obsadzali 87 proc. nowo utworzonych miejsc pracy w 2013 r. w Danii. Obecnie to zaledwie 11 proc.

- To bardzo, bardzo niepokojące, że ruch europejskiej siły roboczej do Danii z Polski i Europy Wschodniej przeszedł z silnej, płynącej rzeki do małego, nieprzerwanego strumienia - komentuje duńskim mediom dyrektor Konfederacji Jacob Holbraad.

Duńczycy sugerują, że przyczyną spadku liczby zagranicznych pracowników może być fakt, że rosną stawki za pracę w ich ojczyznach. Wciąż jednak zarobki w Danii są dużo wyższe nich w Polsce. Średnia pensja nad Wisłą w październiku wyniosła 4 574,35 zł brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło natomiast 4 850 euro brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(128)
Roman
5 lata temu
Dajcie namiary na prace to zaraz pojadę
tomky
5 lata temu
a ja pracuje u arabów i zarabiam 30tyś na miesiąc -musiałem tylko przejść na islam -jest ok i ciepło
Nick
5 lata temu
Tyle,że 3/4 ludzi zarabia póki co od 2000-2500,zarówno w jednym jak i drugim przypadku,a 1/4 zarabia od 10 000-15 000,stąd ta średnia krajowa od 4500-5000 zł i euro.
maria
5 lata temu
a koszty utrzymania???? prawie na to samo wyjdzie,.
OLO
5 lata temu
Niech władza POLSKA podwyższy zarobki to obywateli i nie będą wyjeżdżać z kraju a ekonomia Polski ruszy z kopyta.
zenek
5 lata temu
Nie ma kto pracowac na nachodzców, muszą biedni duńczycy.
Biel mo
5 lata temu
Jak malo.tam przyjeznych ? Na ulicach czarno to widac
Nick
5 lata temu
Srednia pensja nad Wisla... niestety ale 80% obywateli nie zyje nad Wisla... A srednio to ja i moj kot mamy po trzy nogi...
Pan Orama
5 lata temu
Przywieźcie do nas swoje fabryczki i płaćcie chociaż połowę tego, co u siebie.
Polak
5 lata temu
Niech wam budują te czarne ludziki ,tylko oni potrafią to robić ze słomy.
Polak
5 lata temu
5 tysięcy ale na rok
Gizmo
5 lata temu
Wszędzie potrzebują, chwalą ciężką pracę, obliczają słupki najczęściej dwa, a ja odleżyny mam, a telefon milczy, jak zdemonizowany. Jak potrzebuja to niech przyjeżdżają, bo dobry pracownik jest na wagę złota.
PP
5 lata temu
Niech zabiegają o naszych i dobrze im płacą....
gość
5 lata temu
Holendrzy, przecież multi kulti wam pasuje. Szczekacie na Polskę. a teraz co? Macie przecież wypasionych leniwych byków, terrorystów, islamistów, gwałcicieli, "inżynierów, lekarzy, fachowców" ............ i nie ma kto na was pracować? A może tak sami zaczniecie pracować , powiedzmy po 10 godzin. Im szybciej, tym lepiej. Dzicz, czeka na socjal, domy, samochody. DO ROBOTY HOLENDRZY, NIE OBIJAĆ SIĘ. Co do Nas, zapłaćcie jak autochtonom, to zobaczymy, zastanowimy się. a póki co, WARA OD POLSKI I POLAKÓW !!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić