Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Szymon Kruś
|
aktualizacja

W Warszawie powstanie "Kaczyński Tower"? Spółka związana z PiS planuje wybudować 140-metrowy wieżowiec

115
Podziel się:

Spółka Srebrna chce wybudować w Warszawie ogromny drapacz chmur. Wieżowiec ma stanąć na działce, o którą upominają się jej dawni właściciele. Inwestycję mają kontrolować zaufani ludzie Kaczyńskiego, m.in. jego sekretarka i kierowca.

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (PAP)

O sprawie pisze najnowszy "Newsweek", który dotarł do planów zagospodarowania terenu na rogu Towarowej i Srebrnej. W stolicy jest niewiele cenniejszych adresów niż ten, gdzie ma powstać wieżowiec. Jak ocenia tygodnik, za kilka lat w tym miejscu powstanie tyle biur, ile w całej Łodzi. Pracę znajdzie tam ok. 30 tys. osób.

To właśnie w tej dogodnej lokalizacji spółka kontrolowana przez Jarosława Kaczyńskiego chce postawić 140-metrowy wieżowiec.

- Posiadanie ziemi w rejonie Twardej, to siedzieć na żyle złota. Po uzyskaniu pozwoleń działka będzie warta 120-130 mln zł – zapewnia przedsiębiorca z branży deweloperskiej, którego cytuje tygodnik.

Obecnie na miejscu przyszłego drapacza chmur stoi stary budynek ze schodami przeciwpożarowymi i parkingiem. Pustostanem już w 2014 roku interesowali się ludzie związani ze spółką Srebrna. Jak wskazuje "Newsweek", już wtedy wystąpili z wnioskiem o wykreślenie budynku z gminnej ewidencji zabytków.

Rok później spółka zleciła ekspertyzę, którą zaakceptował stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. Według niego, mimo że budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, nie posiada żadnej wartości historycznej. Warto podkreślić, że autorem ekspertyzy jest historyk sztuki prof. Jakub Lewicki, który po dojściu przez PiS do władzy został mazowieckim konserwatorem zabytków.

W międzyczasie spółka złożyła jeszcze dwa podania, w których ujawniła, że na działce chce wybudować 36-piętrowy wieżowiec z podziemnym parkingiem na 500 miejsc i częścią usługowo-handlową. Pozytywna decyzja środowiskowa zapada w marcu 2017 roku, a na warunki zabudowy jeszcze czeka.

W międzyczasie o działkę na rogu Towarowej i Srebrnej upominają się dzieci dawnego właściciela, któremu grunt został odebrany na mocy dekretu Bieruta. Jeden ze spadkobierców, w rozmowie z tygodnikiem, mówi, że jego ojciec był właścicielem fabryki papy. Jednocześnie wskazuje, że o działkę walczy już od 15 lat, ale bezskutecznie.

- Nikt ze spółki Srebra nie kontaktował się z nami, a szkoda. Politycy PiS deklarują się jako obrońcy poszkodowanych obywateli. My jesteśmy prawowitymi spadkobiercami, nie kupiliśmy od nikogo roszczeń. Nasze nazwiska można znaleźć w sądzie - mówi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
lolo
5 lata temu
tylko taczki i wio z nimi inaczej jest po Polsce.
jar
5 lata temu
Będą mieli z czego skakać na główkę.
ech
5 lata temu
140 cm to tyle ile ma Kaczyński...a przepraszam 140 m. To jak w Shreku chyba ma "mały" kompleks.
MS
5 lata temu
Ktoś ma jakiś kompleksik?
ona
5 lata temu
skąd weźmie tyle kasy jak mówi że nie ma........z moich pieniędzy ""nie"" Pewnie rydzyk mu z finansuje.
hahaha
5 lata temu
ściema a wy się pieńcie wymyślają i wymyślać bd ciągle Anty PiS zabawne
o2sweek
5 lata temu
Czy wam nie wstyd powtarzać następnych lisich bredni ???
nnn
5 lata temu
same złodzieje wszyscy słuchają żydów bo żydowska rodzina rządzi bankiem w europie i innymi spółkami
magda
5 lata temu
kaczyński leczy kompleks kurdupla
wyborca
5 lata temu
No proszę tyle słów w PIS o walce z nieuczciwą prywatyzacją, wyłudzeniami , układami w Ratuszu HGW a tu prezes robi machloje i nie chce oddać ludziom ich własności ?To jest dobra zmiana ? Najpierw Kaczyński wraz z wspólnikami z PC poprzez założoną fundację Solidarność przejął Expres Wieczorny wraz nieruchomościami ( budynki drukarnie w tym na ul.Srebrnej ) wartymi dziś miliard pln a teraz na cudzej ziemi chce budować.Czy to moralne mówić o prawie i sprawiedliwości równocześnie zajmując cudzą własność ? Przecież są spadkobiercy i od wielu lat walczą o odzyskanie tej ziemi ale no cóż prezes chce więc ma!
Arx
5 lata temu
A co Kaczynski ma tylko 140cm wzrostu? :) :) :) myslalem ze wiecej :)
Nick
5 lata temu
heheh :) Zapomnieli chyba dodać że spółkę kontroluje sprzątaczka :) Serio wierzycie w te doniesienia ?
NICK
5 lata temu
Chyba 140 m pod ziemią .....
Kuba
5 lata temu
Jaki Trump taki tower:)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić