Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Ważą się losy większości w Senacie. Co na to Polacy? [BADANIE]

24
Podziel się:

PiS próbuje odzyskać większość w Senacie, domagając się ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach, gdzie przegrało o włos. W grze o izbę wyższą wciąż pozostaje też inne rozwiązanie. A co o sytuacji w Senacie sądzą Polacy?

Jarosław Kaczyński ma nadzieję na odzyskanie większości w Senacie, a Stanisław Karczewski - utrzymanie się w fotelu marszałka.
Jarosław Kaczyński ma nadzieję na odzyskanie większości w Senacie, a Stanisław Karczewski - utrzymanie się w fotelu marszałka. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

PiS wygrało co prawda wybory do Senatu, ale skala tego zwycięstwa jest dużo mniej okazała niż przed czterema laty. 48 senatorów to za mało, żeby w ekspresowym trybie zatwierdzać wszystko, co trafia do nich z Sejmu.

To również liczba na tyle bliska większości, że warto "skusić" senatorów spoza PiS propozycją współpracy. Politycy opozycji twierdzą, że protesty wyborcze partii rządzącej to dowód na to, że nikt nie dał się przeciągnąć na jej stronę.

Senat. Ważą się losy większości

Jak rozwinie się sytuacja w polskim Senacie? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy badania na panelu Ariadna. Co trzeci ankietowany uważa, że 48 senatorów opozycji i trzej niezrzeszeni będą współpracować, by nie dopuścić do uzyskania większości przez PiS.

Zobacz także: Zobacz też: Ryszard Terlecki o proteście ws. wyborów. "Chcemy mieć pewność"

W to, że partia rządząca "wyciągnie" minimum dwóch senatorów i uzyska przewagę, wierzy 27 proc. badanych. 40 proc. deklarujących, że trudno powiedzieć, jak rozwinie się sytuacja, dobrze oddaje jej specyfikę.

W pierwszy scenariusz wierzą głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej (61 proc. wobec 18 proc, którzy obawiają się zakulisowych działań PiS). Niemal co drugi sympatyk partii rządzącej wierzy z kolei, że uzyska ona jeszcze większość dzięki transferom senatorów konkurencji. 17 proc. z nich pogodziło się natomiast z utratą Senatu.

Senat dla opozycji, Sejm dla PiS. Co na to Polacy?

40 proc. uczestników badania (czyli dokładnie tyle samo, ile nie potrafi przewidzieć dalszego biegu wydarzeń) nie umie ocenić sytuacji, w której PiS utrzymuje Sejm, a większość w Senacie pozostaje w rękach opozycji.

To dobra lub bardzo dobra sytuacja dla Polski - tak uważa 28 proc. ankietowanych. 32 proc. uważa odwrotnie.

Takiego zdania jest co trzeci sympatyk PiS-u i 29 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Bardziej zadowoleni z podziału parlamentu między główne siły polityczne są ci drudzy (46 proc.). Taki układ dobrze ocenia zaledwie co czwarty sympatyk PiS-u.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zostało przeprowadzone 18–22 października 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1027 osób metodą CAWI.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
sprawiedliwie
3 lata temu
PIS powinien zrobić wszystko by uzyskać większość w senacie i ogólną większość w rządzeniu .
Gość
3 lata temu
Szalbierstwo Smoleńskie przekupstwo i krzyż jako narzędzie władzy . Dzięki tym działaniom ten kraj schodzi na niziny. Współpraca z przestępcami i prawnikami krętaczami coś czego nigdy nie było.
emeryt
3 lata temu
Jeżeli znajdzie się jakiś sprzedawczyk to powinien stracić mandat. Został wybrany nie do PiSu tylko do innej partii.Takie jest zdanie większosci elektoratu i BASTA!!!
JDD
3 lata temu
PiS wygrało
nie dla dwóch...
3 lata temu
nie wierzę pisowi ..zrobią wszystko by zniszczyc kraj
abc
3 lata temu
Jeżeli głosy zostały źle policzone - w co szczerze wątpię - to komisja wyborcza w całości powinna pójść siedzieć za sfałszowanie wyników. Ale jestem pewna, że tak Polacy właśnie zagłosowali i nie może być liczenie głosów, bo jakaś partia przegrała. Tak właśnie jest, raz na wozie, raz pod wozem.Trzeba się z tym pogodzić.
GOść
3 lata temu
Większość opozycji w senacie to strata dla państwa i społeczeństwa .
wania
3 lata temu
Rozwalić senat będzie taniej i szybciej,
Jola
3 lata temu
Opozycja wygrała SENAT i tak ma pozostać.Dość tego kabaretu,czas zacząć zająć się SŁUŻBĄ ZDROWIA.
KIBIC
3 lata temu
musza miec wiekszosc zeby zlikwidowac komunistow pod nazwa POPZPR
pzt
3 lata temu
tylko bez tego ideowca Karczewskiego
mao
3 lata temu
Ale cyrk darmowy i napewno w wyborach prezydenckich na Dudę nie będę głosowc
dssa
3 lata temu
Polacy sądzą,żeby zlikwidować ten ospały senat, gdzie Borasewicz siedzi ospały , a naród ciężko pracuje na zbędne apanaże ,żeby im płacić miesięcznie po kilkadziesiąt tys. złotych. Takie zdanie ma naród. A głosy oczywiście niech przeliczą,jeśli jest takie prawo.
Były wyborca ...
3 lata temu
Ważyć to się powinno to w którym więzieniu i w jakiej celi będą odbywać karę dozywotniego pozbawienia wolności, oraz dożywotniego pozbawienia praw publicznych i obywatelskich Jarosław K. syn Rajmundai Antoni M. syn Zdzisława kierownicy PiS organizacji o znamionach zorganizowanej grupy przestępczej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić