Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|
aktualizacja

Władysław Frasyniuk do nauczycieli: Nie możecie okazać władzy strachu

66
Podziel się:

- Będą was szarpać i brać na przetrzymanie, ale władza nie może w waszych oczach zobaczyć strachu! W takim proteście najważniejsze jest przekonanie o słuszności swych żądań. Z niego płynie siła i determinacja - zaapelował do nauczycieli Władysław Frasyniuk, legendarny działacz opozycyjny z Wrocławia.

Władysław Frasyniuk, legenda opozycji z czasów PRL
Władysław Frasyniuk, legenda opozycji z czasów PRL (East News, Wojciech Stróżyk)

- Nasi nauczyciele nie powinni mieć wątpliwości, że dobrze zrobili, decydując się na strajk. Zostali doprowadzeni przez rząd do ostateczności. Coraz gorzej zarabiają i coraz ciężej pracują, bo ta "reforma” kompletnie rozwaliła system edukacyjny, za ich plecami jest tylko ściana - powiedział Władysław Frasyniuk w wywiadzie dla portalu wroclaw.wyborcza.pl.

Opozycjonista z czasów PRL przypomniał, że ZNP przyjął uchwałę o rozpoczęciu protestu już w grudniu 2018 r., więc MEN miał dużo czasu, aby podjąć jakieś działania.

Frasyniuk skrytykował Pawła Kukiza za wypowiedź, że "nie ma zgody na wykorzystywanie dzieci w tej całej grze”.

- Argument "dzieci” to wyjątkowo paskudny szantaż. Ten szantaż wykorzystuje się w walce z kilkoma grupami zawodowymi. Lekarze i pielęgniarki nie mogą odejść od pacjentów, a nauczyciele od uczniów. Bo mają misję, etos i psi obowiązek. Przypominam, że rządzący też mają konstytucyjny obowiązek - zapewnić ludziom godziwe warunki pracy i płacy - stwierdził polityk.

"Kompromitacja Solidarności"

Zdaniem Frasyniuka, podpisanie porozumienia z rządem przez oświatową Solidarność to "prawdziwy dramat" i "kompromitacja". Politykowi nie spodobały się także słowa marszałka Sejmu Stanisława Karczewskiego, który stwierdził, że on "pracuje dla idei" i nauczyciele też powinni to robić. Przypomniał, że dochody marszałka to 20 tys. zł miesięcznie, a młodego nauczyciela - zaledwie 2500 zł.

- Należałoby oczekiwać, że to marszałek na takim prestiżowym stanowisku będzie pracować dla idei, czyli za cztery krowy i jedną świnkę, a nauczyciel dostanie marszałkowską pensję - stwierdził.

- Gdyby nauczyciele działali jak rząd, nie dopuściliby do egzaminów i zrobili wszystko, żeby strajk był jak najbardziej dotkliwy. Ale są przyzwoici. Widzę, że minister Zalewska nagle się odnalazła i robi za matkę sukcesu. Ale to nie ona te egzaminy zorganizowała, to samorządy stanęły na głowie, żeby niwelować skutki błędów rządowych - powiedział Frasyniuk.

Na koniec polityk zaapelował do nauczycieli, aby tworzyli w szkołach wszechnice oświatowe, do których zapraszaliby rodziców na debatę o kondycji oświaty. Wezwał też do tworzenia grup wsparcia dla strajkujących, bo oni robią to "dla dobra dzieci".

Źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(66)
2xl
3 lata temu
No to się autorytet odezwał! Każda burda dobra aby się podpiąć i "zabłysnąć" Panie Frasyniuk! Apeluję! Zamilknij już bo tych Pańskich wywodów słuchać sie nie da.
greg199
3 lata temu
oj Frasyniuk kim Ty jesteś? poczytałem o Tobie.
Kierowca PRL
3 lata temu
I co władek porażka nawet ty im nie pomogłeś.
MK
3 lata temu
Nauczyciele powinni dostać podwyżkę tak dużą jak dostali za rządów PO i tyle samo razy. Należy im się.
Cc
3 lata temu
Już go wypuścili to znowu można zamknąć !!!
neo
3 lata temu
A co dobrego dla nauczycieli zrobiły twoje POpioerdółki?
e
3 lata temu
frasyniuk, a co po-psl zrobiło przez 8 lat dla nauczycieli? wtedy trzeba było krzyczeć że źle w oświacie.
Gosc
3 lata temu
A Pan Frasyniuk ile placi kierowcom tirow?
Dc
3 lata temu
Śmiechu warte już go wypuścili takich to powinni zamykać bo sieją zarazę
sąsiad
3 lata temu
prosty tępy kierowca
Hmmmmm
3 lata temu
her frasyniuk jest PO drugiej stronie anizeli OBRONCY GLOGOWA ! wpisz w google DZIECI GLOGOWA
aj waj
3 lata temu
Kierowcy Frasyniuka , o kasę za to że jeździcie u niego. Strajkujcie i też nie pokazujcie strachu, co on wam płaci grosze , a sam żeruje na was i miliony zbija, a wy kichy wypruwacie, żeby on mógł was wyzyskiwać, Nie dajcie się wyzyskiwać temu wyzyskiwaczowi
tw bolek konf...
3 lata temu
paser okraglego stolca
bum
3 lata temu
tak jest strajk trwa!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić