Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Wybory parlamentarne 2019. Najwyższa frekwencja w woj. mazowieckim, najniższa w warmińsko- mazurskim.

0
Podziel się:

Wybory 2019. Według sondażu exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsat frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc. Najwięcej osób do urn poszło w woj. mazowieckim, najmniej w warmińsko-mazurskim.

Wybory parlamentarne 2019. Najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim (według exit poll)
Wybory parlamentarne 2019. Najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim (według exit poll) (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych była w woj. mazowieckim i wyniosła 67,8 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska, gdzie zagłosowało 63,5 proc. uprawnionych do głosowania.

Frekwencję powyżej średniej krajowej odnotowano także w woj. wielkopolskim - 63,2 proc.; pomorskim - 62 proc. oraz na Śląsku - 61,6 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Sondażowe wyniki wyborów. Rozkład mandatów w Sejmie

Frekwencję poniżej średniej krajowej odnotowano: w woj. łódzkim - 61 proc.; w dolnośląskim - 59,9 proc.; w lubelskim- 59,5 proc.; w podkarpackim - 59,4 proc.; w lubuskim - 58,2 proc.; w kujawsko-pomorskim - 58,2 proc.; w zachodniopomorskim - 58 proc.; w świętokrzyskim - 57,6 proc.; w podlaskim - 54,4 proc.; w opolskim - 54,2 proc.

Najniższą frekwencję odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim. Do urn poszło tam zaledwie 54 proc. uprawnionych do głosowania.

PiS zdobył 43,6 proc. głosów według sondażu exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu. 27,4 proc. głosów zdobyła Koalicja Obywatelska, 11,9 proc. - Lewica. Do Sejmu oprócz polityków PiS, KO i Lewicy dostaną się także przedstawiciele Koalicji Polskiej z poparciem 9,6 proc. oraz Konfederacji - 6,4 proc.

Do głosowania w wyborach uprawnionych było 30 111 281 wyborców. Wybory odbywały się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych było dla osób z niepełnosprawnościami.

Oficjalny komunikat o tym, które komitety przekroczyły próg wyborczy, PKW przedstawi w poniedziałek. Ostateczne, oficjalne wyniki ze wszystkich okręgów mają być znane we wtorek. Stanie się to dopiero, gdy spłyną i zostaną podliczone protokoły wyborcze z wszystkich komisji.

Źródło: Ipsos dla TVN, TVP i Polsat

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić