oprac. Przemysław Ciszak| 

Wybory parlamentarne 2019. Niemiecka prasa wieszczy napięcia między Warszawą a Berlinem

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne ponownie wygrał PiS zyskując 43,6 proc. głosów. Niemiecka prasa nie pozostała obojętna na sytuację w Polsce. Czołowe dzienniki komentowały wyniki wyborów 2019.

Niemiecka prasa o wyborach w Polsce.
Niemiecka prasa o wyborach w Polsce. (PAP, PAP)

Wyniki wyborów w Polsce będą oznaczać kontynuację polityki ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego w najbliższych 4 latach, również tej zagranicznej - zauważa niemiecka prasa.

Jak prognozuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung”, relacje między Berlinem a Warszawa pozostaną napięte, relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

Jak przypomniana niemiecka prasa, rząd PiS stawia Niemcom żądania reparacji za II wojnę światową.

Jednak nie tylko z Berlinem kontakty polskiego rządu będą skomplikowane. Wyniki wyborów w Polsce "mogą oznaczać kontynuację sporu z Brukselą o reformę systemu wymiaru sprawiedliwości” – pisze FAZ.

Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że PiS nie osiągnął swojego celu maksimum i nie ma nie ma powodów do bezwarunkowej radości. Chodzi o zdobycie większości dwóch trzecich mandatów w parlamencie, która umożliwia dokonywanie zmian w konstytucji. To się PiS nie udało – relacjonuje PAP.

Natomiast tygodnik "Die Zeit" prognozuje dwie drogi partii Kaczyńskiego w dalszych zmianach w Polsce: rewolucyjna i ewolucyjna.

"Jeśli Kaczyński wybierze ścieżkę rewolucyjną, to przyszły rząd już wkrótce będzie eskalować spór o praworządność z UE". Z kolei droga ewolucyjna "polegałaby na zabezpieczaniu przez PiS władzy poprzez drobne zmiany instytucjonalne" – prognozuje przywoływany przez PAP tygodnik "Die Zeit".

Według sondażu late poll IPSOS PiS zdobył43,6 proc. poparcia. KO - 27,4 proc. Lewica - 12,4 proc., PSL - 9,1 proc., a Konfederacja - 6,4 proc.

Według PKW do godz. 17 frekwencja wyniosła 45,94 proc. 13,6 mln uprawnionych osób zagłosowało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić