Natalia Durman
Natalia Durman| 

Wybory parlamentarne 2019. Tego nikt się nie spodziewał. Zwrot ws. PiS. Sondaż

3
Podziel się:

PiS to już nie tylko partia przyciągająca seniorów. Już połowa młodych Polaków, poniżej 24. roku życia, chce oddać swój głos na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu Instytutu Pollster.

Z ostatniego sondaży partyjnego wynika, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych na PiS chce głosować 45 proc. Polaków
Z ostatniego sondaży partyjnego wynika, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych na PiS chce głosować 45 proc. Polaków (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu". Zbadano, jakie jest poparcie dla partii w trzech grupach wiekowych: 18-24, 25-44 oraz 45+. Wyniki? W grupie wiekowej 18-24 partia rządząca cieszy się zdecydowanie większym powodzeniem niż liberalna Koalicja Obywatelska czy Lewica.

- To efekt długotrwałego procesu. O ile PiS jeszcze kilka lat temu wyraźnie przegrywał z Platformą wśród najmłodszych wyborców, o tyle proces odmiany rozpoczął się od konfliktu Donalda Tuska z kibicami. Niedługo potem były protesty w sprawie ACTA, czyli według młodych przepisów, które miały ograniczać ich wolność w internecie. PO zresztą została po latach uznana za partię dla elit, a młody zbuntowany człowiek z reguły chce być przeciw. Tak jest i teraz, bo PiS uchodzi za ugrupowanie, które jest dla ludu, a nie elit - komentuje w rozmowie z dziennikiem politolog Rafał Chwedoruk.

Zobacz także: Zobacz: Gliński mówi: dość. Zapowiada pozew

Dokładne wyniki wyglądają następująco (grupy wiekowe: 18-24, 25-44, 45+):
PiS - 50 proc., 49 proc., 42 proc.
KO (PO, N. i Zieloni) - 16 proc., 23 proc., 29 proc.
Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 17 proc., 12 proc., 15 proc.
PSL-Koalicja Polska - 3 proc., 6 proc., 8 proc.
Konfederacja - 10 proc., 8 proc., 3 proc.
Inny komitet - 4 proc., 2 proc., 3 proc.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został zrealizowany w dniach 24-25 września 2019 r. na próbie 1101 dorosłych Polaków.

Wybory parlamentarne 2019. Co mówią inne sondaże?

Przypomnijmy, z ostatniego sondażu partyjnego Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że w nadchodzących wyborach na PiS chce głosować 45 proc. Polaków, na Koalicję Obywatelską 26 proc., na Lewicę 14 proc, a na PSL-Koalicję Polską 7 proc. ankietowanych. Konfederacja balansuje na krawędzi progu wyborczego z poparciem 5 proc.

Jak zdradził w środę w programie "Tłit" kandydat KO do Senatu Marek Migalski, do góry nogami wywracają wszystko tajne, wewnętrzne sondaże. Wynika z nich, że wspólny wynik KO, Lewicy i PSL-u może dać więcej niż 231 mandatów, co oznacza, że opozycja ma szansę, by odsunąć PiS od władzy.

Zobacz także: Zobacz: Tajne sondaże wywracają wszystko do góry nogami. Marek Migalski zdradza szczegóły

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:CEO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić