Beata Czuma| 
aktualizacja 

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Lidia Staroń ponownie będzie senatorem

6

Są już wyniki wyborów do Senatu 2019. Wszystko wskazuje na to, że Lidia Staroń utrzymała mandat senatora. Polityczka startowała z własnego komitetu wyborczego i zdobyła ponad 106 tys. głosów w okręgu olsztyńskim.

Wyniki wyborów 2019. Lidia Staroń znów uzyskała mandat senatora
Wyniki wyborów 2019. Lidia Staroń znów uzyskała mandat senatora (PAP, Marcin Obara)

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń uzyskała mandat senatora z okręgu olsztyńskiego (nr 86), zdobywając 106 035 głosów. Utrzymała w ten sposób mandat senatora, który sprawowała w IX kadencji. Senator startowała z własnego komitetu wyborczego "Lidia Staroń - zawsze po stronie ludzi".

W okręgu nr 86 do Senatu startowali też: Leszek Bubel (własny komitet wyborczy), Andrzej Maciejewski (komitet wyborczy Prawica) oraz Jarosław Słoma (Koalicja Obywatelska). Bubel dostał 5 771 głosów, Maciejewski 21 943 głosy, a Słoma 44 589 głosów.

W tym okręgu PiS nie wystawił swojego kandydata do Senatu. Jak zdradził wówczas rzecznik partii Radosław Fogiel, PiS "nie chciał rywalizować ze Staroń". Senator nie zgadza się jednak ze stwierdzeniem, że jest kandydatką popieraną przez PiS.

- Tak jak cztery lata temu, jestem kandydatką niezależną, bo moją partią są ludzie i dla nich pracuję - powiedziała Wirtualnej Polsce senator Lidia Staroń. - Od 2005 r. moje hasło wyborcze brzmi: "Zawsze po stronie ludzi" - dodała.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Zwycięstwo opozycji w Senacie

Lidia Staroń w latach 2005-2015 związana była z Platformą Obywatelską, teraz jest bezpartyjna. Była posłem V, VI i VII kadencji Sejmu RP, a w IX kadencji zasiadała w Senacie.

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. polityczka uzyskała mandat senatorski otrzymując ponad 63 tys. głosów. Startowała z własnego komitetu "Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi”, pokonując kandydatów PO i PiS.

Wybory w Senacie wygrała opozycja. Jak wynika z ostatecznych danych PKW ze wszystkich okręgów, komitety opozycyjne zapewniły sobie mandaty dla 48 senatorów (43 z KO, trzy z PSL i dwa z Lewicy), PiS dla 48. Jednak trzech kandydatów, którzy startowali z niezależnych komitetów, sympatyzuje z opozycją (Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Stanisław Gawłowski), a jeden miał nieformalne poparcie PiS (Lidia Staroń). Daje to wynik: 51 do 49 na korzyść opozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić