Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Wypalanie traw. Resort rolnictwa ostrzega: nawet 10 lat więzienia i utrata dopłat

16
Podziel się:

"Uwaga Rolniku‼️ Wypalasz trawę? Możesz stracić dopłaty Kary do 5 tys. zł grzywny i nawet 10 lat więzienia. Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary" - ostrzega resort Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Sankcje za wypalanie traw są potencjalnie surowe, ale ryzyko wpadki - w praktyce znikome.
Sankcje za wypalanie traw są potencjalnie surowe, ale ryzyko wpadki - w praktyce znikome. (gov.pl)

"Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka - pisze resort rolnictwa w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

Choć podobne ostrzeżenia ze strony Ministerstwa Rolnictwa pojawiają się co rok o podobnej porze, skala tego zjawiska nie zmniejsza się.

W zeszłym roku odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób.

Zobacz także: Obejrzyj: nawet 10 lat więzienia za podpalenie trawy

"Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - czytamy. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, który muszą są przestrzegać rolnicy ubiegający się o dopłaty unijne.

Rolnicy, którzy nie przestrzegają zakazu wypalania traw na ryzykują zmniejszenie płatności o co najmniej 5 procent. "Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne" - ostrzega resort. Wyjaśnia, że całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o jedna czwartą.

W skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Utrata dopłat to jednak stosunkowo łagodna sankcja w porównaniu z potencjalnymi karami, na jakie naraża się osoba wypalająca trawy. Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Jeśli jednak w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że zbawienne efekty wypalania trawy to mit. "Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5 do 8 procent" - czytamy.

Resort tłumaczy, że podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Jom
4 lata temu
Żaden okupant nie będzie mi mówił co mam robić na własnym polu. Chce palić to będę palił. Dym jest naturalny s nie chemiczny. Jak tak okupanci - palenie składowisk smieci ustało?
Palić
4 lata temu
Nie kumam już nic, wszędzie nakazy, zakazy podcierać się też niedługo będziemy wg instrukcji tak by papieru za dużo nie zużyć. Kiedyś człowiek tarzał się na łąkach, polach biegając po lesie włażąc w najgęstsze krzaki. Poza otarciami coś tam ugryzło dodatkowo ale teraz to pierdylion kleszczy by się przyczepiło. Wiem co mówię dwa razy miałem kleszcze co bolerioza mnie zarazil. Ehhh
Jamina
4 lata temu
Wypalanie trawy jest z korzyścią dla niszczenia kleszczy i komarów i trawa ma lepiej spulchnioną ziemię i piękniejsza rośnie. Ogień był i jest podstawą oczyszczania i nic go nie zastąpi. Tylko gołębie mózgi nadają kary i straszą. Rozpowszechnia się średniowiecze
staszek
4 lata temu
Józek podpali Mańkowi na złość a Maniek dostanie karę :-)
emeryt
4 lata temu
dopóki nie było demokracji , wypalało sie trawy i nic się nie działo a robactwa typu kleszcz nie było w prawie wcale
Kaczafi
4 lata temu
MAMY KOMUNIZM!!!!
OBLUDA+
4 lata temu
A szyszko zabił rysia i wycioł pół puszczy Bialowieskiej....i ile dostał od kolesiów???? WYPRAWY!!!!
ala
4 lata temu
Stara prawda ze facet (chlop) nabiera rozumu przez kieszen.
świnka plus
4 lata temu
w tym kraju tylko się karze tyle nam zapewniają
Rolnik
4 lata temu
A dlaczego nie napiszą że tam gdzie wypalono trawy nie ma kleszczy
omena
4 lata temu
Proszę się nie czepiać palenia trawy
jan
4 lata temu
"Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5 do 8 procent"...na nieużytkach rolnych...ha...ha...ha...dbają aby było więcej kleszczy
jan
4 lata temu
"Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5 do 8 procent"...na nieużytkach rolnych...ha...ha...ha...dbają aby było więcej kleszczy
aabgrx5
4 lata temu
wreszcie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić