Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Damian Słomski
|

Wyrok TSUE. Bank Millennium i mBank zagrożone cięciem ratingu

0
Podziel się:

Źle wyglądają perspektywy dla ratingów mBanku i Millennium. Obie instytucje dostały żółtą kartkę od agencji EuroRating. Wszystko przez negatywny dla nich wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Frankowicze mają za złe bankom, że udzielały kredytów we frankach.
Frankowicze mają za złe bankom, że udzielały kredytów we frankach. (East News)

Agencja Eurorating do tej pory oceniała perspektywy mBanku i Millennium całkiem nieźle, a przynajmniej na tyle stabilnie, że nie groziła obu instytucjom zmiana oceny wiarygodności na minus. To postrzeganie zmienił jednak wyrok TSUE w sprawie frankowiczów.

Wyrok można streścić w ten sposób, że trybunał stanął po stronie frankowiczów wskazując, iż w przypadku stwierdzenia stosowania przez banki w umowach zapisów niezgodnych z prawem, można unieważnić takie umowy. Daje to nadzieję setkom tysięcy frankowiczów na uwolnienie się od kredytu, który często po wielu latach spłacania był większy niż na początku.

Dla banków, szczególnie tych, które udzielały najwięcej takich kredytów, oznacza to problemy. Do nich należą m.in. mBank i Millennium. Z tego też powodu Eurorating zmienił perspektywę ich oceny ze stabilnej do negatywnej, co oznacza, że kolejnym krokiem może być obniżka ratingu, podważająca ich wiarygodność przede wszystkim w oczach inwestorów.

Zobacz także: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

Eurorating zwraca uwagę, że Bank Millennium należy do banków z najwyższym udziałem walutowych kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. Według stanu na koniec półrocza kredyty te stanowiły około 22 proc. łącznego portfela kredytowego banku.

Agencja wskazuje też, że z uwagi na fakt, iż nie wiadomo jaka część kredytobiorców walutowych zdecyduje się ostatecznie na złożenie pozwu przeciwko bankowi, a także jakie będą statystyki dotyczące rozstrzygnięć tych sporów przez polskie sądy, trudno jest obecnie oszacować możliwe koszty, jakie Bank Millennium mógłby z tego tytułu ponieść.

EuroRating zakłada jednak, że (m.in. z uwagi na przewlekłość postępowań sądowych) koszty te będą rozłożone na co najmniej kilka lat. Niemniej jednak - zdaniem agencji - wiązać się to będzie dla banku z ryzykiem istotnego pogorszenia rentowności oraz osłabienia sytuacji kapitałowej banku.

Dokładnie taka sama argumentacja jest w przypadku mBanku, który problematycznych kredytów w portfelu ma około 14 proc. A to nie jedyny problem.

"Określenie perspektywy ratingu banku mBank S.A. jako negatywnej związane jest ze wzrostem ryzyka niekorzystnych rozstrzygnięć prawnych w zakresie hipotecznych kredytów walutowych, których duży portfel bank posiada, a także z ogłoszonym przez większościowego akcjonariusza mBanku (niemieckiego Commerzbank AG) planu sprzedaży polskiego banku" - czytamy w uzasadnieniu.

Commerzbank zamierza sprzedać swój większościowy pakiet (69,3 proc.) akcji w mBanku. Transakcja ta będzie przy tym prawdopodobnie polegać na wydzieleniu i sprzedaży zorganizowanej części banku nieobejmującej hipotecznych kredytów walutowych, które pozostałyby w banku, którego jedynym właścicielem pozostanie Commerzbank.

EuroRating wskazuje, że plan sprzedaży mBanku przez Commerzbank zwiększa niepewność dotyczącą prawdopodobieństwa potencjalnego wsparcia banku przez jego dotychczasowego wieloletniego akcjonariusza strategicznego, a także wiąże się z niepewnością odnośnie wiarygodności finansowej potencjalnego nabywcy banku, wyjaśnia agencja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić