Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zakaz handlu. PIP chce zaostrzenia przepisów. Wzbudza to sprzeciw branży handlowej

18
Podziel się:

Państwowa Inspekcja Pracy chce zakazać funkcjonowania w niedziele placówkom, które sprzedają alkohol. W praktyce oznacza to, że swoje podwoje musiałyby zamykać sklepy na stacjach benzynowych. - To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - grzmi Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu

Propozycje PIP dot. zakazu handlu mogą doprowadzić do zamknięcia sklepów na stacjach benzynowych.
Propozycje PIP dot. zakazu handlu mogą doprowadzić do zamknięcia sklepów na stacjach benzynowych. (Materiały prasowe)

Istnieją 32 wyłączenia od ustawy ograniczającej handel w niedziele, która weszła w życie 10 stycznia 2018 roku. Zdaniem Inspekcji jest ich zbyt dużo, dlatego też chce wykreślić z wyjątków te sklepy, które mają status placówki pocztowej (jak np. Żabki), czy też sprzedają alkohol, papierosy i artykuły spożywcze - podaje portal Prawo.pl.

Portal wskazuje, że ten drugi postulat mógłby ugodzić w sklepy przy stacjach benzynowych. Z prostej przyczyny: ponieważ sprzedają alkohol i papierosy. W części z nich prowadzona jest również sprzedaż artykułów spożywczych.

Oprócz powyższych propozycji, PIP postuluje, aby ustawodawca dokładnie określił krąg osób, które, w ramach nieodpłatnej pomocy mogą pomagać pracować w niedziele handlowe przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Zobacz także: Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

- Jeżeli będzie inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę - mówi Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Zalewki dodał, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zna ocenę PIP dot. zaostrzenia zakazu handlu, ponieważ jest ona zawarta w sprawozdaniu, które trafia do ministerstwa, a także do posłów oraz do Rady Ochrony Pracy.

Nowe rozwiązania zaproponowane przez PIP nie podobają się branży handlowej.

- To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - stwierdza Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z portalem. - To najtwardsza forma zakazu, którą ktokolwiek i kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy - dodaje.

Ptaszyński wskazał, że papierosy sprzedaje się w ponad 100 tys. punktach handlowych na terenie całej Polski. Handel wyrobami tytoniowymi zapewnia przedsiębiorcom rentowność ich sklepów. Dyrektor generalny PIH nie zgadza się również z pomysłem ograniczenia działalności sklepów-placówek pocztowych.

Rozwój e-commerce wiąże się z koniecznością wskazania miejsca, w którym zamówione towary w wygodny sposób mogłyby być odebrane - tłumaczy Ptaszyński.

Dyrektor generalny PIH nie wyraził jednoznacznego sprzeciwu wobec propozycji PIH dot. uszczegółowienia osób, które mogą pomagać przedsiębiorcom prowadzić sklep w niedziele. W ocenie Ptaszyńskiego jest to kwestia, nad którą „warto się na tym etapie zastanowić”.

Portal Prawo.pl podał, że w całym 2019 roku inspekcja pracy przeprowadziła łącznie 5944 kontrole dot. przestrzegania przepisów o zakazie handlu w niedziele. Rok wcześniej było ich 11416.

W ubiegłym roku inspektorzy mieli wątpliwości w przypadku 390 kontroli i zastosowali przy nich odpowiednie środki prawne. Ponadto nałożono na przedsiębiorców grzywny (mandaty karne) w łącznej wysokości 207 tys. 300 złotych.

W 2020 roku niedziela niehandlowa funkcjonuje już w najostrzejszej formule. Tylko w siedem niedziel będziemy mogli zrobić zakupy. Najbliższa niedziela handlowa przypada na 26 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Kupujący
2 lata temu
Mam pomysl zrobić zmianę kalendarza dla połowy pracowników że niedzielę jest jako np.poniedziałek czy piatek połowa by w niedzielę miala jako normalny dzień pracujący a2 połowa wtedy miała by na zmianę i sztuka sukcesu idealna
klient
2 lata temu
Proponuję zamknięcie wszystkich placówek handlowych na sześć dni w tygodniu i pracownicy handlu będą mieli spokojne dni do obcowania z rodziną.uważam takie rozwiązanie za idealne.
Jadzia
2 lata temu
Prawda jest taka że rolę marketów i sklepów monopolowych w niedzielę niehandlową przejęły stacje paliw. Zyski ze sprzedaży sklepowej są kilkukrotnie wyższe niż w normalny dzień tygodnia a klientów tankujących w porównaniu do tych którzy kupują alkohol i papierosy jest garstka. Niedziele niehandlowe to najlepszy biznes dla stacji paliw a nie dla małych sklepików gdzie za kasa stoi właściciel.
Karol
2 lata temu
Ja też nie chcę pracowac w niedzielę, a państwo mnie zmusza zamiast dac mi wolne, zebym pobyl z rodzina
Dagmara
2 lata temu
Tak, jak wszyscy to wszyscy, kierowcy, maszynisci, policja, lekarze, niech wszyscy mają wolne!
Klient
2 lata temu
W rosmanie sa juz kasy samoobsługowe, niedlugo pracownicy nie będą juz caly tydzien pracować
Haha
2 lata temu
Tak trzymać ,jeszcze zacznijcie sprawdzać ,czy kobiety używają spiralek, a każde małżeństwo co tydzień do raportu z obowiązkowych stosunków, oczywiście bez zabezpieczenia. Bareja na żywo w 2020 roku.
Nickey
2 lata temu
Wkrótce zamiast tradycyjnych sklepów będą automaty i wtedy sprzedawcy posiedzą sobie w domu przez 7 dni w tygodniu.
ollo
2 lata temu
Zamknąć kościoły w niedziele!!! Jak wszyscy to wszyscy ksiądz tech chce spędzić ten dzień z rodziną
Heniek
2 lata temu
Zmienić tą głupią ustawę, ja sobie nie życzę zeby ktos za mnie decydował
Antek
2 lata temu
Wymienić władzę, to przywrocą handlowe niedziele, tylko PIS chce za wszystkich decydować, bez pytania co ludzie chcą
Kaśka
2 lata temu
Komuna wróciła, zabierają nam wolność, nie bedzie mi mówił ktoś jak mam spedzac niedziele, bardzo lubilam sie spotykac z koleżankami na zakupach w niedzielę, dlaczego nam to odebrali?
Pauli
2 lata temu
Bardzo dobrze, nie powinno byc niedziel handlowych, stacje tez powinny byc jakos podzielone na te otwarcia w niedziele, w zabce siedza w niedziele i wszystkie swieta do 22 lub 23, pracownik ma wolne a wlasciciel - franczyza - musi siedziec bo Żabka nakłada kary za to
A.64
2 lata temu
dlaczego sklepy z alkoholem? jest nielegalny. Nie wolno dopuszczać aby organy kontroli (ścigania). układały ustawy???? myślą o ułatwieniu życia SOBIE a nie obywatelom. i nie są od tego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić