Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Durman
|

Zaskakujące kulisy negocjacji Polski z KE. Jarosław Kaczyński w głównej roli

47
Podziel się:

"Rozmowy między władzami Polski i Komisją, poparte pierwszymi ustępstwami ze strony Polski, w pewnym momencie wyglądały tak obiecująco, że zaczęły się przymiarki do spotkania szefa Komisji Jeana-Claude’a Junckera z Jarosławem Kaczyńskim" - donosi "Deutsche Welle".

Kaczyński miał się spotkać z Junckerem
Kaczyński miał się spotkać z Junckerem (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)

Komisja Europejska skierowała w poniedziałek do Polski "pismo z wezwaniem do usunięcia uchybienia" (czyli rozpoczęła postępowanie przeciwnaruszeniowe) w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, która już w nocy z wtorku na środę może przeprowadzić w SN czystkę za pomocą obniżenia wielu emerytalnego. Ta czystka ma też dotknąć I prezes SN Małgorzatę Gersdorf, choć jej sześcioletnia kadencja (do 2020 r.) wynika wprost z konstytucji. Wedle pierwotnych planów, które poznaliśmy w ub. tygodniu, Polska miała dostać tylko tydzień na odpowiedź. Ale poniedziałkowe pismo skierowane do Warszawy mówi o miesiącu. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, Komisja będzie musiała wysłać drugie pismo ("uzasadnioną opinię") z czasem na kolejną odpowiedź ze strony rządu Mateusza Morawieckiego.

Narzędzia "środka tymczasowego"

Polscy obrońcy Sądu Najwyższego (w tym byli premierzy i prezydenci) od tygodni apelowali do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania prowadzącego do skargi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. W połowie czerwca do tych wezwań przyłączyło się pięć frakcji w Parlamencie Europejskim. Ale dopiero po wyczerpaniu postępowania przeciwnaruszeniowa Komisja Europejska będzie mogła skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE i połączyć ją z prośbą o zamrożenie ustawy o SN w ramach "środka tymczasowego". - To nie musi być za późno na zatrzymanie czystki. Trybunał może zdążyć zablokować obsadę wakatów po sędziach wypchniętych na emerytury, w tym obsadę osoby na miejsce Małgorzaty Gersdorf - przekonuje wysoki urzędnik Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska powołuje się w swym postępowaniu przeciwnaruszeniowym wobec Polski na wykładnię, którą można skrótowo wyrazić zasadą - sędziowie polscy są jednocześnie sędziami Unii, bo orzekają także na podstawie i w zakresie prawa unijnego. A skoro są "sędziami" Unii, to UE ma prawo kontrować przepisy dotyczące skuteczności sądownictwa, czyli również jego niezawisłości. Trybunał Sprawiedliwości UE po raz pierwszy posłużył się taką wykładnią w lutym br. w pytaniu prawnym dotyczącym płac sędziów w Portugalii.

Sędziowie polscy to sędziowie UE

Komisja w swym postępowaniu wobec Polski nawiązuje - co wyjątkowo rzadkie - bezpośrednio do unijnych traktatów. Komisja zarzuca Polsce naruszenie art. 19 Traktatu o UE ("Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii") interpretowanego w świetle art. 47 Karty praw podstawowych UE. Ten zapis w Karcie głosi, że "każdy, kogo prawa i wolności zagwarantowane przez prawo Unii zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka prawnego przed sądem (…)".

Przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym sprawiło, że po bardzo długich wahaniach Komisja Europejska ostatecznie w grudniu 2017 r. sięgnęła wobec Polski po dyscyplinujący art. 7 z Traktatu o UE. Gdy premier Mateusz Morawiecki podjął potem próbę ocieplania relacji z Brukselą, Sąd Najwyższy pozostawał kluczowym tematem dla jego rozmówców ze strony Komisji. W marcu Morawiecki - podczas zamkniętych rozmów - ustnie nakreślił w Brukseli kilkupunktowy plan zmian w ustawach sądowych, które miałby odpowiedzieć na najważniejsze zastrzeżenia Komisji w sprawie praworządności.

- Dialog z Komisją Europejską potraktowaliśmy bardzo poważnie. My słowa dotrzymaliśmy - przekonywał Morawiecki w ub. tygodniu. Czy Komisja nie domagała się zatrzymania czystki emerytalnej w SN? - Nie trzeba znać szczegółów tych zakulisowych rozmów, by mieć pewność, że musiała się domagać. To najgrubsza czerwona linia - mówi jeden z zachodnich dyplomatów w Brukseli.

Krótkie nadzieje na kompromis

Rozmowy między władzami Polski i Komisją, poparte pierwszymi ustępstwami ze strony Polski, w pewnym momencie wyglądały tak obiecująco, że zaczęły się przymiarki do spotkania szefa Komisji Jeana-Claude’a Junckera z Jarosławem Kaczyńskim. Bardzo wstępnie ustalano nawet datę - na 28 kwietnia. Ale niedługo potem "dialog" zaczął hamować, a w połowie maja w Brukseli nastroje znów stały się przeważająco pesymistyczne. Przesłanie rządu Morawieckiego dla Komisji Europejskiej, także w kontekście wizyty Fransa Timmermansa w Warszawie z 18 czerwca, brzmiało - "premier nie ma pola politycznego manewru" (a zatem zgody prezesa PiS), by zaproponować zmiany w ustawie o SN.

- Bardzo mocno pokazaliśmy naszą kompromisową postawę, gotowość do działania, ale też nie możemy poddać się żadnemu dyktatowi ze strony Komisji Europejskiej - powiedział Morawiecki na marginesie szczytu UE w Brukseli w zeszłym tygodniu.

"Niech TSUE osądzi nasze argumenty"

Pomimo to w Komisji Europejskiej była garstka optymistów, którzy niemal do dziś liczyli na błyskawiczną woltę ze strony Warszawy. W Brukseli początkowo rachuby polityczne (połączone z nadziejami na ustępstwa ze strony Polski) łączyły się z wątpliwościami prawników Komisji, czy sprawa Sądu Najwyższego powinna być rozpatrywania tylko w ramach dyscyplinującego art. 7 (teraz gospodarzem tej procedury są kraje Unii w Radzie UE) czy też powinno się sięgnąć po postępowanie przeciwnaruszeniowe. Jednak w ostatnich tygodniach zwlekanie z wszczęciem postępowania miało za główny powód już tylko spory prawników Komisji.

Spora część prawników Komisji wyrażała obawy przed ewentualnym orzeczeniem TSUE, że Bruksela nie ma kompetencji, by w sprawie SN korzystać z tej ścieżki (a zatem powinna pozostać przy art. 7). Ale ostatecznie przeważył pogląd Fransa Timmermansa, by śmiało sięgnąć po nowatorskie argumenty prawne - dla ratowania SN wszcząć postępowanie z intencją szybkiego zaskarżenia Polski do TSUE, jeśli nie podporządkuje się zaleceniom Brukseli. - Niech TSUE osądzi nasze argumenty. W tak poważnej sprawie warto pójść na eksperyment - przekonywał w zeszłym tygodniu jeden z urzędników w instytucjach UE.

Tomasz Bielecki, Bruksela

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(47)
Historyk
4 lata temu
EU to IG FARBEN i spółka. 2-ma milionami DM sfinansowali kampanie wyborczą Hitlera i doprowadzili do wojny, chodziło o surowce i siłe roboczą. Hitler przegrał, więc zajęli Europę podstępem oszustwem i szantażem.
ela
4 lata temu
bruxela - wypier.d.ac!
pol
4 lata temu
Dlaczego premier Morawiecki tak dokładnie wykonuje nawet najgłupsze polecenia szefa partii i zatraca swój wizerunek oraz osobowość mijając się wielokrotnie z "prawdą" którą głosi.
gdzie wtedy b...
4 lata temu
Lepiej niech Unia i te Guj, czy Thun ,czy Zemke zajmą się swoimi unijnymi sprawami, zamiast ciągle pouczać Polskę i Polaków.A dlaczego Thun się n ie odzywała, jak tu ludzie zarabiali po 3 zł/h a ona sama po kilkaset tysięcy, gdzie wtedy była jak ludzie się wieszali, bo nie mieli z czego żyć ?????? A gdzie Zemke był, jak emerytura wynosiła 560 zł, a u "mazgułów"20 tys.
wania
4 lata temu
Rząd rządzi a partia kieruje.
iu
4 lata temu
te same biskupy i ci sami ludzi polowali za komuny i poluja teraz......sprzedajne pustaki zawsze u wladzy bo lud tepy i zakompleksiony......
Ko123
4 lata temu
Biznes z Ruskimi gospodarkę wybije z dołka
Jak
4 lata temu
PiS znowu bredzi. Z pisem nikt nie chce rozmawiać.
timi7
4 lata temu
A ja kocham UE. Dzięki niej żyjemy w dobrze rozwijającym się kraju europejskim. Pamiętajcie bezrobocie 30% i post komunistyczną zapaść? Ręczne dojenie krów i polonezy? Jesteśmy tu gdzie jesteśmy dzięki pracy i oszczędności. Polska zawsze chciała dołączyć do bloku zachodniego i tam wiosłowaliśmy nawet prąd. A teraz chcemy być drugą Białorusią? Tam nas kierują, ku wschodniej demokracji ludowej. Jak to zgrabnie poeta ujął - miałeś chamie złoty róg ostał ci się jeno sznur.
Tomek
4 lata temu
Mam wrazenie ze sedziowie stoja ponad prawem. Mam pytanie, kto u nas sprawuje wladze sedziowie czy prezydent wraz z premierem
X#3
4 lata temu
trzeba posprzątac po komunie w sądownictwie -- szkoła peerelowska musi odejść-- naród tego chce -- sądy muszą byc apolityczne i niezależne a tak nie jest jak widać i słychać,hałas nie o demokracje i sądownictwo niezależne jest a utrzymanie kolejnych stołków jak widać i sami siebie popierają --- sady musza spełniac swoją role w panstwie a tak nie było ! honorowe odejćcie i nie róbcie obciachu krajowi , wszyscy wiedzą jak pracowaliście , uderzcie sie w piersi i aut-- czas na demokratyczne , niezależne , apolityczne sądownictwo -- was naród nie chce !paniali !!!!!!!! nu paszli.
marek
4 lata temu
obalić rząd pisu i pozamykać ministrów w więzieniach :-) kaczyński kara śmierci :-) poza konstytucją :-)
Kaz
4 lata temu
POLBUTOUT już blisko.Autostrady Niemiec zwija.
Vbv
4 lata temu
Nie moge doczekać się kiedy ten ZSRUE ROZPADNIE SIĘ
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić