Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz,Beata Czuma,Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Zbiorcze wyniki wyborów samorządowych 2018. PKW tłumaczy opóźnienie

17
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. PKW poinformowało na wieczornej konferencji prasowej, że podanie wyników w tym terminie nie jest niczym nadzwyczajnym. Szef Komisji podkreślił, że to "końcówka liczenia".

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych (PAP, Tomasz Gzell)

Wojciech Hermeliński dodał, że warto w przyszłości stworzyć specjalny korpus przeszkolonych osób, które liczyłyby głosy w kolejnych wyborach.

- Zdarzył się nam jeden przypadek w Warszawie, że komisja zaprzestała liczenia. Powiedziała, że już liczyć nie będzie. Musieliśmy powołać nową - podał Hermaliński podczas konferencji.

- Chcemy ogłosić pozostałe wyniki do sejmików, może dzisiaj w nocy, może jutro. Jak tylko się pojawią, to od razu je ogłosimy, niezależnie od godziny - dodał na koniec szef PKW.

Przypomnijmy: w środę poinformowano, że wybory w stolicy wygrał w I turze kandydat Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski zdobył 56,67 proc. głosów, a Patryk Jaki 28,53 proc. głosów. PKW poinformowała późnym wieczorem, że są już oficjalne wyniki wyborów do rad wszystkich 18 dzielnic Warszawy. W 17 najwięcej mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska. W 1 - na Pradze Północ - najwięcej mandatów w radzie dzielnicy uzyskał PiS.

Od niedzieli PKW sukcesywnie przekazywało komunikaty dotyczące wyborów. Na razie zatwierdzono protokoły wyborcze z 15 województw:

Województwo dolnośląskie. Wygrywa PiS
Komitet Prawa i Sprawiedliwości zdobył 28,53 proc. głosów, czyli 14 mandatów. Koalicja Obywatelska zgarnęła 25,77 proc. głosów i otrzyma 13 mandatów. W tym województwie na 3. miejscu jest, nie jak w większości kraju, PSL, lecz Komitet Bezpartyjnych Samorządowców, którzy otrzymają 6 mandatów. 2 mandaty dostał Komitet Wyborców z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (8,29 proc.), a PSL (5,23 proc.) zaledwie 1 mandat.

Województwo warmińsko-mazurskie. Wygrywa KO
To Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej głosów w województwie warmińsko-mazurskim - 30,40 proc, co dało jej 12 mandatów. PiS ma 28,15 proc., co przekłada się na 11 mandatów. 7 mandatów dostanie PSL

Województwo mazowieckie. Wygrywa PiS.
W województwie mazowieckim Komitet Wyborczy PiS zdobył 34,04 proc. głosów, co przekłada się na 24 mandaty. Koalicja Obywatelska otrzymała 27,66 proc. głosów i 18 mandatów. PSL przypadło 8 mandatów (13,15 proc. głosów), a Bezpartyjnym Samorządowcom 1 mandat (6,24 proc.).

Województwo opolskie. Wygrywa KO
Na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając 29,45 proc. głosów (13 miejsc w sejmiku). Drugie PiS cieszy się poparciem 25,77 proc wyborców, co dało mu 10 mandatów. Dla Mniejszości Niemieckiej przypadnie 5 miejsc (14,64 proc.), a dla PSL 2 miejsca (10,72 proc.).

Województwo podlaskie. Wygrywa PiS
W województwie podlaskim zwycięzcą jest PiS z poparciem 41,64 proc. wyborców, co dało partii 16 mandatów. To gwarantuje PiS samodzielne rządy w sejmiku. KO uzyskała poparcie 24,14 proc. i 9 mandatów, a PSL 15,66 proc. i 5 mandatów.

Województwo lubuskie. Wygrywa KO
PKW opublikowała też wyniki wyborów do sejmiku w województwie lubuskim. Tam wygrała KO z wynikiem 29,92 proc. (11 miejsc). PiS zdobył poparcie 25,11 proc. wyborców (9 miejsc), Bezpartyjni Samorządowcy 13,17 proc. (4 miejsc), PSL 12,43 proc. (4 miejsca), a SLD Lewica Razem 9,59 proc. (2 miejsca).

Województwo podkarpackie. Wygrywa PiS
Już wcześniej PiS rządził w tym województwie, ale tym razem sukces jest ogromny. W wyborach do sejmiku na PiS zagłosował co drugi wyborca (52,25 proc.), co dało partii 25 miejsc. KO zdobyła 13,44 proc. poparcia, które przekłada się na 5 mandatów, a PSL 11,88 proc., czyli 3 mandaty.

Województwo kujawsko-pomorskie. Wygrywa KO
W wyborach do sejmiku w województwie kujawsko-pomorskim KO zdobyła 14 miejsc, miała 34,66 proc. głosów. Drugie PiS 11 mandatów (28,27 proc.), a trzecie PSL 4 (14,31 proc.). W sejmiku jednego radnego będzie miało SLD, na które zagłosowało 9 proc. wyborców.

Województwo zachodniopomorskie. Wygrywa KO
KO zdobyła 13 miejsc (32,04 proc. głosów), a PiS 11 (26,80 proc.). W sejmiku znajdzie się jeszcze trzech radnych z listy Bezpartyjnych Samorządowców (13,70 proc.), dwóch samorządowców z PSL (9,68 proc.) oraz jeden z SLD (9,08 proc.)

Województwo śląskie. Wygrywa PiS
Tutaj wygrywa PiS, które zdobyło 22 mandaty (32,11 proc. głosów). KO otrzyma 20 miejsc (28,83 proc. głosów). W sejmiku znajdzie się jeszcze dwóch radnych SLD (8,31 proc.) oraz jeden radny PSL (5,15 proc. głosów). To może oznaczać, że PiS mimo wygranej nie będzie rządzić na Śląsku.

Województwo świętokrzyskie. Wygrywa PiS
PiS otrzymało 38,40 proc. poparcia i zdobyło 16 mandatów, 9 - PSL (25,52 proc.), 3 - KO (11,79 proc.), 1 - SLD (6,16 proc.), 1 - Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty (5,26 proc.).

Województwo łódzkie. Wygrywa PiS
PiS wygrało wybory do sejmiku w tym województwie. Miało 34,88 proc. poparcia i wprowadza tam 17 radnych. 12 radnych będzie miała Koalicja Obywatelska (28,39 proc.), a 4 Polskie Stronnictwo Ludowe (13,06 proc. poparcia).

Województwo małopolskie. Wygrywa PiS
Tu też wygrywa PiS, które zdobyło 24 mandaty. KO - 11, PSL - 4.

Województwo lubelskie. Wygrywa PIS
PiS otrzymało 18 mandatów. KO - 7 mandatów, PSL - również siedem.

Województwo pomorskie. Wygrywa KO
Koalicja Obywatelska zyskała 18 mandatów. PiS - 13, PSL - dwa.

Województwo wielkopolskie. Wygrywa KO
KO wygrywa również w Wielkopolsce, zodbywając 15 mandatów. PiS - 13, PSL - 7.

Wybory samorządowe zostały przeprowadzone 21 października. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada w 649 miejscach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Wola Arian
4 lata temu
Czy już siedzą w więzieniach malwersanci z komisji wyborczych w których ODDANO 105% GLOSÓW mając 100% MAX wyborców - czy woda zmózgu to za mało ? Czy tolerancja takiego dictum jest Polską racją stanu ? Nie lecz ZLIKWIDOWANIE POLSKIEJ E L I T Y , WYWOŁUJĄC 2 wś jest tym czego dzisiaj zabraklo ) to jest celowe pozbawienie FAJNEJ NACJI SŁOWIAN przywódców , barany pójda na rzeź bez problemu , wg tego , że nadzieja ciemnoty umiera ostatnia . Ciemnota pozbawiająć się swoich przywódców jest S A M A S O B I E W I N N A swojej sytuacji i oczekując czegoś więcej jest obrazoburcza , ale też tolerując rozpasanie szlachty sami sobie zaciskaliśmy sznur na szyi . Zbieg tego co Nas spotkało , zrobiło z Nas to co dzisiaj widzimy , jest tym co nas nie zadowala . Korporacje dzisiaj nie dają szansy na jakiekolwiek odrodzenie się ducha ) bez którego brak energi do działania ludziom ) , to jest ta energia , którą podstępem się zapodaje , ażeby ludzie sami się mobilizowali do działań na rzecz Nas
protazy
4 lata temu
moze ucza sie od PEOWCOW klamac i obiecywac muzgow nie macie juz zapomnieliscie 8lat klamstw i obiecywanek
adf
4 lata temu
oczywiście PIS przegrał chociaż zdobył większość głosów ha,ha,ha,ha tak tylko mogą pocieszać sie glupcy
Bart
4 lata temu
W calej Polsce bylo 550 miejsc w sejmikach PiS zdobylo 254 miejsca lącznie co daje 46 procent to niezly wynik
fg
4 lata temu
NAJWYŻSZY CZAS BY NIEMIECKA V KOLUMNA W POSTACI WP I ONET WYPROSIĆ Z POLSKI TO TE DWA PORTALE WPROWADZAJĄ KŁAMLIWE WIADOMOŚCI
Szogun
4 lata temu
Wygrał POPIS a przegrali Polacy, ustawka jak zwykle, a może by tak zastosować staromodną karę dla zdrajców??
umiarkowany a...
4 lata temu
no i tak jak przewidziałem podziękujcie Ko reżyserowi kleru i tym redaktoromz WP i Onetu co ten temat dalej drążą macie super strategów i analityków powodzenia !!!!
zi
4 lata temu
Niektórzy nie przeanalizowali wyników i piszą bzdury.Wygrana PISu jest ni podważalna.a nawet tam gdzie wygrało to różnica jest malutka.
byr
4 lata temu
"Zdarzył się nam jeden przypadek w Warszawie, że komisja zaprzestała liczenia." Pewnie Komisja Europejska nakazała im to, bo nie wygrywał Trzaskowski.
Wyborca
4 lata temu
Pisowcy mosieli ponaciagac co sie dalo na swoja korzysc...normalne zr grzebali przy wynikach...nigdy by tylu glosow nie zdobyli
Jarozbaw
4 lata temu
Wystarczy popatrzeć na opadniętą szczękę prezesa aby zauważyć jak bardzo szczęśliwi są w PIS "wygranych" wyborach.
Stary
4 lata temu
Jak tu uwierzyć w ten wielki pisowski sukces, skoro oni sami w niego jakoś nie wierzą? W większości miast przegrali, w większości sejmików nie będą rządzić, czy tak wygląda sukces? Chyba ten sukces 27 :1
Gerwazy
4 lata temu
Prezes trzeci dzień zwołuje narady i nasiadówki, coś mu ten "sukces" niezbyt smakuje. Naobiecywali, nakłamali a i tak w miastach baty dostali. Kłamstwo ma krótkie, kacze nóżki.
xcvxcv
4 lata temu
wroclaw i cale woj. dolnoslaskie sie zblaznili. zal zal...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić