Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy: jest projekt rezolucji ws. reparacji wojennych

14
Podziel się:

Grupa deputowanych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy złożyła we wtorek projekt rezolucji w sprawie odszkodowań dla ofiar konfliktów w Europie, w tym II Wojny. Pod przygotowanym przez parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych projektem podpisało się 25 deputowanych z 11 krajów.

Szefowi parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiuszowi Mularczykowi udało się zainteresować sprawą reparacji wojennych PACE
Szefowi parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiuszowi Mularczykowi udało się zainteresować sprawą reparacji wojennych PACE (PAP, Stanisław Rozpędzik)

- Chodzi o porównanie, w jaki sposób państwa, które dokonały agresji, wypłaciły odszkodowania i pomoc humanitarną ofiarom, a także umożliwiły im ścieżkę prawną dochodzenie sprawiedliwości - tłumaczy "Rzeczpospolitej" poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych i inicjator powstania projektu rezolucji. - To powinno doprowadzić do wypracowania przez Radę Europy spójnego modelu postępowania w takich sprawach - dodał.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych przyjął projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania pod koniec kwietnia. By rezolucja mogła zostać zgłoszona, podpisać się pod nią musiało co najmniej 20 deputowanych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

Udało się zgromadzić 25 podpisów. Dokument poparli deputowani z 11 krajów: Polski, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwajcarii, Szwecji, Gruzji, Armenii, Estonii, Litwy, Łotwy i Finlandii.

W projekcie rezolucji zawarto postulat przeprowadzenia analizy skutków wszystkich tych konfliktów w Europie, których ofiary wciąż żyją. Poza II wojną światową chodzi więc m.in. o wojny w byłej Jugosławii czy Czeczenii - informuje "Rzeczpospolita".

Ustanowienie wspólnego mechanizmu dochodzenia sprawiedliwości - zdaniem sygnatariuszy - wynika z fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego, a w szczególności art. 8. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 2. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 68. i 75. Statusu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

- Do tej pory Rada Europy nie zajmowała się takimi zagadnieniami. Mam nadzieję, że na następnym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zostanie uruchomiona procedura, która doprowadzi do powstania raportu - powiedział "Rzeczpospolitej" Arkadiusz Mularczyk.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Hans
3 lata temu
ff piszesz bzdury ,Polska powinna się upominać o reparacje od agresorów czyli Niemiec i nie ma co kombinować. zniszczyli Polskę całkowicie wymordowali miliony polaków przypominam że był to okres 1939-1945
robertjak
3 lata temu
Tak sobie wyobrażam co bym czuł gdyby ktoś wtargnął do mojego domu zgwałcił i zamordował mi żonę roztrzaskał kolbą karabinu głowę dziecku ,okradł mnie z majątku potem zburzył mi dom, mnie dał do ciężkich robót , a po latach mówił , że jestem biedakiem i złodziejem , na pewno bym nie odpuścił
fff
3 lata temu
super, tak trzymać i tak nie wypłacą się za szkody morderstwa i 50 lat komuny!!!
ALE JUŻ!
3 lata temu
UKRAIŃCY- TERAZ WAM SIĘ MORDERCY NIE UDA ! JEŚLI CHCECIE CZCIĆ "BOHATERSKICH BANDEROWCÓW" TO PŁACIĆ ODSZKODOWANIA ZA WASZE ZBRODNIE NA POLAKACH NA WOŁYNIU, MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ I 4 INNYCH WOJEWÓDZTWACH. TERAZ WAM SIĘ NIE UDA LUDOBÓJCY- PONAD 200 TYSIĘCY STORTUROWANYCH OKRUTNIE POMORDOWANYCH , GRABIEŻ, ZNISZCZENIE MIENIA- PŁACIĆ OCALAŁYM WYPĘDZONYM RODZINOM OFIAR!!!!
43
3 lata temu
Powodzenia. Nie ma żadnej opcji żeby cokolwiek ktokolwiek wypłacił.
orzech
3 lata temu
...
Andrzej
3 lata temu
Też nie jestem pewny bo nie pamiętam...
Kris
3 lata temu
nie muszą finansować PiSowskich 500, wystarczy że oddadzą choć cześć tego co ukradli
avatar
3 lata temu
Nie potrafia odzyskac z Rosji wlasnego samolotu a chca reparacji od Niemiec.
gosc
3 lata temu
a komu wy wypłacicie te odszkodowania mało kto jeszcze żyje.chyba że ich rodzinom.ci niemcy są cwani.
NO CÓŻ
3 lata temu
KAŻDY POLAK POWINIEN OTRZYMAĆ REPARACJE OD RĘKI, PONIEWAŻ KAŻDY MIAŁ Z RODZINY, KOGOŚ, KTO ZOSTAŁ POKRZYWDZONY, OKRADZIONY, REPRESJONOWANY, DUŻO LUDZI ZOSTAŁO POMORDOWANYCH, WIELE KOBIET ZGWAŁCONYCH - TYLE W TEMACIE
447
3 lata temu
Odszkodowań nie dostaniemy, ale za to będzie więcej głosów na PIS w wyborach
jurand
3 lata temu
nic to nie da bo Niemcy z Francuzami mają decydujący głos w UE
kim
3 lata temu
jak ten posel sie przylepia z wazelina
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić