oprac. Paweł Orlikowski| 

Zmiany na SOR-ach. Od października nowy system segregacji pacjentów

40
Podziel się:

1 października w wybranych SOR-ach zacznie działać nowy system segregacji pacjentów - TOPSOR. Jak zapewnia resort zdrowia, to działanie w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy medyków.

Segregacja pacjentów po nowemu i współpraca z POZ. Nadchodzą zmiany na SOR-ach
Segregacja pacjentów po nowemu i współpraca z POZ. Nadchodzą zmiany na SOR-ach (East News)

W lipcu weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie SOR-ów. Jak informuje resort w komunikacie, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie przewiduje m.in. zmiany w systemie zarządzania SOR-ami

Ponadto od 1 października w wybranych SOR-ach będzie wprowadzony system segregacji pacjentów TOPSOR. Wszyscy trafiający na szpitalny oddział ratunkowy będą objęci jednolitym systemem ustalenia stopnia pilności oczekiwania na badanie lekarskie. System będzie mierzył czas dla każdego pacjenta oddzielnie, prognozował czas oczekiwania, analizował parametry medyczne i przydzielał do odpowiednich kategorii.

Nowe rozwiązania mają ułatwić wyodrębnienie grupy osób rzeczywiście wymagających pilnej pomocy medycznej. Pozwolą też na przekierowanie ze szpitalnego oddziału ratunkowego do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) osób, których stan nie wymaga pilnej interwencji, a które obecnie stanowią znaczne obciążenie SOR-ów.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany na SOR-ach. Pacjenci będą "segregowani"

Ordynatorem SOR od 1 stycznia 2021 roku będzie mógł zostać wyłącznie lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej. Od 1 stycznia 2027 r. na stałe obecny w oddziale będzie musiał być przynajmniej jeden lekarz posiadający tę specjalizację.

Pracę pielęgniarek oraz ratowników medycznych będzie koordynowała pielęgniarka oddziałowa, będąca pielęgniarką systemu, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu, posiadający wykształcenie wyższe i co najmniej 5-letni staż pracy w SOR. W szpitalach pojawią się również rejestratorki medyczne oraz personel pomocniczy. Liczba ratowników medycznych i pielęgniarek w SOR będzie musiała być na tyle wysoka, by oddział spełniał kryteria czasu oczekiwania pacjentów w poszczególnych kategoriach

W ciągu ostatnich 4 lat wydatki NFZ na oddziały ratunkowe wzrosły o ponad 53 proc. Od 1 lipca nastąpi wzrost tzw. stawki bazowej dla SOR-ów. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ stawka zostanie zwiększona o 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić