oprac. Martyna Kośka| 

Zmowa cenowa. UOKiK sprawdza, czy firmy z Małopolski wpływały na wynik przetargów

1
Podziel się:

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie zmowy przetargowej. Trzej przedsiębiorcy mogli wpływać na wyniki zamówień publicznych na dowóz uczniów do szkół. Poszkodowanymi mogły być małopolskie gminy.

Urząd podejrzewa, że firmy mogły zastosować  mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.
Urząd podejrzewa, że firmy mogły zastosować mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. (Pixabay.com)

Urząd wszczął postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorcom, którzy startowali w przetargach na przewóz uczniów do szkół w woj. małopolskim. Są to: Firma Transportowo Turystyczna „Jakubas” Krystyna Jakubas, Firma Transportowo Usługowa Magdalena Jakubas i Euro Bus Marek Jakubas.

- Przedsiębiorcy mogli wpłynąć na wyniki kilku przetargów w latach 2014-2017. Podejrzewamy, że mogli zastosować mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Mogło to być celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty przez gminę – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wartość zamówień ogłaszanych przez samorządy wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Maksymalna kara za praktyki ograniczające konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Rolnicy wtargnęli na konferencję. Prezes UOKiK oburzony. "Komedia"

UOKiK przypomina, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Osoby, które mają wiedze o praktykach ograniczających konkurencję, są proszone o powiadomienie UOKiK. Można kontaktować się telefonicznie (22 55 60 500) lub mailowo (sygnalista@uokik.gov.pl).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić